hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hadi ipucu sorusu 25 Ocak 2019: Dünyada yılda kaç adet plastik poşet kullanılıyor?

  Hadi ipucu sorusu 25 Ocak 2019: Dünyada yılda kaç adet plastik poşet kullanılıyor
  expand

  Hadi ipucu sorusu, 25 Ocak'ta sponsoruz ödül yarışması saat 20:30'da başlarken, Hadi ipucunun bu akşamki sorusu "çevre atıkları" üzerine. Bu akşam sorulacak soru yayınlandı. İşte o soru: Dünyada yılda kaç adet plastik poşet kullanılıyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hadi yarışması, 25 Ocak 2019 Cuma günü akşam 20:30'da başlıyor. Yarışmaya dair ipucu sorusu instagram'da yayılandı. Bu akşamki yarışmada sponsor olmadığından ötürü, ödül yarışma başladığında açıklanacak. İşte bu akşam yayınlanacak olan soru...

  Hadi ipucu 25 Ocak 2019 sorusu

  Hadi yarışmasında bu akşam sorulacak olan soru: Dünyada yılda kaç adet plastik poşet kullanılıyor? Hadi ipucu cevabı: Yılda 5 trilyon poşet kullanılıyor!

  Plastik poşet doğada ne kadar sürede yok oluyor?

  Günde ortalama 12-15 dakika kullandığımız plastik poşetlerin çöplerle birlikte atılarak doğaya karıştığı biliniyor. Yok olma süresi 1.000 yılı bulan plastik poşetler gözle görülmeyecek kadar ufak hale gelse dahi, mikro parçacıklar halinde çevreye zarar vermeye devam ediyor.

  Plastik poşetin dünya üzerindeki etkisi nedir?

  Dünya’da her saniyede 160.000 adet plastik poşet tüketiliyor, Türkiye’de poşetlerin %99’u geri dönüştürülmüyor. Her yıl dünyada 5 trilyon adet plastik poşet üretiliyor. Bu poşetleri yan yana eklersek, dünyayı 7 defa turlayabilir. Pasifik Okyanusu’nda bulunan çöp adası çoğunlukla plastik çöplerden oluşuyor. Plastik poşetler toprağa karışsa ve parçalara bölünerek çözünse de, çevreye zarar vermeye devam ediyor. Atılmış ve mikro parçacıklara bölünen poşetler doğayı her dakika kirletiyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow