Hadi ipucu sorusu 25 Şubat 2019: Hızı saatte 120 km’yi aşan rüzgarlara ne ad verilir?

Hadi ipucu sorusu 25 Şubat 2019: Hızı saatte 120 km’yi aşan rüzgarlara ne ad verilir?

Hadi yarışması ipucu sorusu 25 Şubat 2019 tarihinde coğrafi terimler üzerinden geldi. Yeni günün ipucu sorusu olarak “hızı saatte 120 km’yi aşan rüzgarlara verilen ad” belirlendi. İşte bugüne ait Hadi ipucu sorusu ve 25 Şubat 2019 ipucu cevabı…

Hadi ipucu sorusu 25 Şubat 2019 günü 20:30 yarışmasına katılacak kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Günün ipucu sorusunun yanıtını bilen kişiler bir soruyu rahat geçebilecek. İşte Hadi ipucu olarak belirlenen o soru ve yarışmacılardan istenen yanıt…

Kasırga ya da tropikal siklon, büyük çaplı ve çok şiddetli Beaufort ölçeğine göre saatte 118 km'den fazla hızla ve dönerek esen tropik rüzgâr olarak biliniyor.

Doğu Büyük Okyanus ve Güney Atlantik hariç subtropikal ve tropikal iklim kuşağındaki bütün sıcak denizlerde sık sık meydana gelir. Ağustos, Eylül aylarında Antiller'de görülür. Kasırgalara adları, Dünya Meteoroloji Örgütü'nün daha önceden belirlediği listelere göre belirlenir. Bu amaçla Atlas Okyanusu'yla ilgili kasırgaları adlandırmak üzere erkek ve kadın adlarından hazırlanmış altı liste vardır. Her altı yılda bir tekrar ilk listeye dönülür. Listedeki her adın ilk harfi albetik sıraya göre belirlenir. Q, U, X, Y ve Z harfleriyle başlayan adlar kullanılmaz. Bir fırtınanın hızı, saatte 200 km'yi geçerse kasırgaya dönüşmüş olarak kabul edilir ve bu listelerde sırada bulunan ad, o kasırgaya verilir.

HADİ İPUCU SORUSU 25 ŞUBAT 2019

Hava olaylarına ne kadar hakimiz hadiciler? Bugünkü ipucumuz oradan geliyor... Hızı saatte 120 km’yi aşan, Beaufort ölçeğine göre en üst kademede yer alan rüzgarlara ne ad verilir biliyor muyuz?

CEVAP

Hadi yarışmasının 25 Şubat 2019 tarihli bölümünün ipucu sorusunun yanıtı: Kasırga

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS