Hakan Çelik'le Hafta Sonu programının konuğu Birol Güven

Hakan Çelik'le Hafta Sonu programının konuğu Birol Güven

Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programında bu haftaki yayın konuğu senarist Birol Güven...

Teknoloji ile aranız nasıl?


Teknolojinin özgürlüğümüzü elimizden aldığını düşünüyorum ve olabildiğince karşı gelmeye çalışıyorum. Kendi evimizin yol tarifini bile navigasyona sorar olduk. Biz bu yapay zekalara %30 güveniyoruz, ama 2010'dan sonra doğanlar %100 güveniyor 2020'den sonra doğanlar daha çok güvenecek.


Dijital uygarlık çağında önemli bir dönüşümün başındayız.


Teknoloji insanları nasıl etkiledi mesela sinemaya daha mı az gitmeye başladılar?


Tabii ki bu yeni nesil bir yere gitmeyi istemyiro herşey bana gelsin istiyor, ben zaten evimde bu filmi izleyebiliyorsam neden salona gideyim diyorlar. Sinema salonlarının ben hiçbir zaman hayatımızdan çıkacağına inanmıyorum ama azalacağını düşünüyorum. 


Sinemanın geleceğini belirleyen şey insanların hangi ekranlardan seyredeceği şey. Sinemanın büyüsü beyaz perdedir.


Sinemayı sanat yapan perdenin büyüklüğüdür. Yeni nesil filmleri ufak ekranlardan izleyecekse bu kadar detaylı filmler yapmaya gerek yok.


Sinemayı sinema yapan hikayesidir.


Dijital Esaret adında internet bağımlılığı odaklı bir film yaptık, filmin konusu gelecekte gençler bu bağımlılıktan dolayı suç işliyorlar ve bunun neticesinde ceza olarak internet olmayan cezaevlerine atılıyorlar.


İnternetsizlik elektrik ve susuz kalmak gibi bir şey sanırım


Gençler internetsiz hayatı düşünemiyor. 


Bu kadar internete bağımlı olmak sorunlu bir dünyaya doğru mu gidiyor sizce?


Gelecek demek endişe demek, insanlar önce kendileri ile alakalı endişe duyuyorlar sonra da çocukları için endişe duyuyorlar. Dijital bağımlılığımız her türlü bağımlılık gibi temkinli yaklaşılması gereken bir konu. Sigara bağımlısıysanız doktora gidersiniz yasaklar ve bırakırsınız ama internet öyle değil interneti yasaklayamıyorsunuz. 


Kredi kartı gibi aslında kontrollü kullanılması gerekiyor. Tamamen vazgeçemiyorsunuz. İnternetsiz bir hayat mümkümn değil... Bizim filmimizde ceza da ödül de internet... Yani, biz interneti bir ceza olarak sunuyoruz ama filmin içindeki ödül de internet... Çünkü internete yüzde 100 karşı değiliz. İnternet bize çok büyük bir konfor veriyor ama özgürlüğümüzü de elimizden alıyor. Dolayısıyla insanların interneti kontrollü kullanabilmesi, gerekirse vazgeçebilmesi gerekir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS