Hakkari Valiliği'nden sokağa çıkma yasağı açıklaması

Hakkari Valiliği'nden sokağa çıkma yasağı açıklaması

Hakkari Valiliği, Yüksekova ilçesinde yaşanacak sokağa çıkma yasakları hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:


”İlimiz Yüksekova ilçe merkezi genelinde örgüt mensuplarınca açılan çukur, barikat ve bombalı tuzakları temizlemek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak ve kamu düzenini tesis etmek üzere; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi çerçevesinde, 13 Mart 2016 günü saat 22.00’den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilân edilmiştir.Bu süre içerisinde uygulanacak tedbir ve faaliyetlerin öncelikli amacı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile kamu düzeninin tesis edilmesidir. Bu amaçla yapılacak faaliyetler öncesinde gerekli çalışmalar ve hazırlıklar yapılmıştır.


VALİLİK VE KAYMAKAMLIKTAN GÖÇ EDECEK VATANDAŞLARA DESTEK


Yüksekova ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı süresince başka bir yerde ikameti tercih etmeleri durumunda, Yüksekova Kaymakamlığı'na veya kolluk görevlileri ile irtibata geçmeleri durumunda valiliğimizce gerekli destek sağlanacaktır. İlçede yaşayan vatandaşlarımızın, faaliyetleri icra edecek olan kamu görevlilerimiz ve güvenlik güçlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekli hazırlıklar tamamlanmıştır.


ECZANELER, FIRINLAR AÇIK TUTULACAK


Bu kapsamda; 112 acil sağlık hizmetlerimiz devam edecek, nöbetçi eczanemiz açık bulunacaktır. Gebe, aşı takibi, diyaliz hastaları ile kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza ilişkin gerekli tedbirler alınmıştır.Yeterli erzak, içme ve kullanma suyu, çocuk bezi ve maması dahil hijyen setleri temin edilmiş olup; operasyonlar boyunca vatandaşlarımızın gerekli ekmek ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla fırınlar açık tutulacaktır. 112, 155 ve 156 acil çağrı hizmetlerinin kapasitesi artırılmış ve iletişim altyapısı güçlendirilmiştir.Bu duyurumuzun amacı örgüt mensuplarınca kandırılmış vatandaşların bir an önce barikatların arkasından çıkmaları ve evlerine, ailelerine, okullarına veya işlerinin başına dönmelerine yönelik bir çağrıdır. Bu duyurumuz, aynı zamanda ilçeyi bombalarla, çukur ve barikatlarla yaşanmaz hale getiren örgüt unsurlarının, bir an önce teslim olmalarına yönelik bir ihtardır.”


YÜKSEKOVA SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ


Yüksekova için yaklaşık 1 aydır konuşulan sokağa çıkma yasağı, Hakkari Valiliği’nin bugün yaptığı açıklama ile resmileşti.


Valilik tarafından yapılan açıklamada, Yüksekova’da ikinci bir duyuruya kadar saat 22.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı gerçekleşeceği bildirildi. Açıklamayla birlikte ilçede kalan çok sayıda aile evlerini boşalttı. Önceki gün verilen idari izinle öğretmenler ve imamlar şehri terk etmişti. Bugün yaşanan göçlerle birlikte ilçe sessizliğe büründü.


Öte yandan, ilçeye sevk edilen askeri araçlar İpekyolu üzerinde bulunan okullara konuşlandırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS