Halk Ozanı Ali Kızıltuğ hayatını kaybetti

Halk Ozanı Ali Kızıltuğ hayatını kaybetti

Türküleri ile gönüllerde özel bir yeri olan Halk Ozanı Ali Kızıltuğ, yakalandığı kanseri yenemedi, hayatını kaybetti. Kanser haberini Twitter’da Sanatçı Onur Akay geçen aylarda paylaşmıştı.

Halk Ozanı Ali Kızıltuğ, 73 yaşında, Ankara’da kanser yüzünden hayatını kaybetti. Saat 14:00’te Çankaya-Oran Pir Sultan Abdal CEM evinde tören düzenlendi. Sevenlerin katılımı dikkat çekerken, cenaze yarın Sivas’a gidecek ve canı gibi sevdiği Mursal Köyü’nde defnedilecek.


ALİ KIZILTUĞ KİMDİR?


Kendi internet sitesinde özgeçmişine dair yazısı: Ben Ozan Ali Kızıltuğ, 1944 yılında Sivas ili Divriği ilçesi Mursal köyünde dünyaya geldim. 1958 yılında bağlama çalamaya başladım. Bağlamaya ilişkin temel bilgileri köyümdeki Abbas Usta’dan öğrendim. İlk yıllarımda başka âşıkların eserlerini ve yöresel türküleri seslendirdim. KAÇ ESERİ VAR?

1969 yılında "ASRI GURBET HARAP ETMİŞ KÖYÜMÜ" isimli plağım çıktı. Günümüze kadar 103 plak ve 87 albümüm yayınlandı. Yaklaşık 2160 eserim bulunmakta ve bunlardan 152 den fazlası diğer sanatçılar tarafından seslendirildi. 1969'dan bu yana sadece kendi eserlerimi seslendiriyorum. Eserlerimi hazırlarken genellikle önce şiir olarak yazıp sonra onları besteliyorum. Ancak doğaçlama da çalıp söylüyorum.ÜNLÜ HALK OZANI KİMLERDEN ETKİLENDİ?

Âşık Veysel Şatıroğlu ve Âşık Mahzuni Şerif beni en çok etkileyen âşıklardır. Uzun sap bağlamamı hüseyni düzeninde çalıyorum. "BAYKUŞLARA KALAN KÖY" ve "SORMA EFENDİM" adında iki kitabım yayımlandı. Diğer eserlerimi de kitap olarak yayınlamayı düşünüyorum. Memur emeklisi ve 4 çocuk babası olarak halen Ankara’da ikamet ediyorum.


BU ZAMANA KADAR ALDIĞI ÖDÜLLER NELERDİR?

Başarılarımdan dolayı aldığım ödüllerden bir kısmını söylemek isterim  

1971 yılında İstanbul tepebaşında yapılan ve tüm ozanların katıldığı bir atışma yarışmasında birinci seçildim. Aynı yarışmada hürriyet gazetesi tarafından ödüle layık görüldüm. 2009 yılında Ankara Gazi Üniversitesi'nde Divriği Vakfı tarafından düzenlenen Cumhuriyet Balosu’nda “YAŞAYAN EN ÜNLÜ OZAN ÖDÜLÜNE” layık görülerek plaketi ise Sayın Kemal Kılıçtaroğlu tarafından verildi. 2011 yılında İstanbul’da “Sivaslı Sanatçılar Birliği”  tarafından düzenlenen "USTAYA SAYGI" isimli programda yılın ozanı seçilerek dernek başkanı Ünal Daşlık tarafından onur plaketi verildi. 2012 yılında “ANKARA HALK OZANLARI DERNEĞİ” başkanı Kenan Şahbudak tarafından "Ustaya Saygı" ve “YILIN OZANI ÖDÜLÜ” verildi. 

Hayata bakışımı da şöyle ifade edebilirim.

"Ne yârimden vazgeçtim, ne sazımdan, ne de vatanımdan vazgeçtim. Nasıl Mursal'dan geldiysem o mazlum, sefil, tertemiz bir köylü çocuğu isem şimdi de aynıyım

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS