Halkların Demokratik Kongresi sonuç bildirgesi yayımlandı

Halkların Demokratik Kongresi sonuç bildirgesi yayımlandı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 6. Olağan Genel Kurulu sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, demokratik bir cephe oluşturulması için çağrı yapıldı ve anayasa yapım sürecinde belirleyici rol oynamak için etkin çaba içinde olunacağı ifade edildi.

Ankara'da dün 6. Olağan Genel Kurulu yapılan Halkların Demokratik Kongresi'nden sonuç bildirgesi yayımlandı. Bildiride 1 Kasım seçimleri, "silahlı seçim" diye nitelenerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, "saray darbesi yapmakla", iktidara el koymakla suçlandı. Türkiye'nin ve kullanılan ifadesiyle Kürdistan'ın faşist bir diktatörlüğe doğru sürüklendiği belirtilen bildiride, başlatılan savaşa karşı bir demokrasi cephesi oluşturulması için sendikalar, emek ve meslek örgütleri, yurttaş inisiyatifleri, kadın ve gençlik hareketlerine çağrı yapıldı.


HDP, DBP, HDK ve DTK'dan açıklama: 'Size savaş yaptırmayacağız'


Yaşanan çatışmaların ve sivil ölümlerinin sorumlusunun AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu ifade edilen bildiride, operasyonlarla 15 bin Kürdün imhasının, 300 bin Kürdün ise göç ettirilmesinin planlandığı öne sürüldü, operasyonlar, "Çöktürme Harekatı" olarak nitelendi.


HDK'dan 1 Mayıs açıklaması


Emek ve barış güçleri ile STK'lara seslenilen bildiride, "Barış içinde yaşama hakkını güvence altına alacak demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü yeni bir anayasa kampanyası da dahil bütün yöntemleri değerlendirerek barış için acilen seferber olmaya, barış dilinin ve söyleminin medya ve kamusal alana hakim kılınması için seferber olmaya çağırır" denildi.


Demirtaş: 'Başkanlık tartıştırmak size hak da özerklik önermek bize niye suç'


Anayasa hareketinin oluşması ve anayasa yapım sürecinde belirleyici rol oynaması için etkin çaba içinde olunacağı ifade edilen bildiride, "Bununla birlikte hdk Genel Kurulu, Kürdistan kentlerinde savaş ve çatışma sürerken; temel hakların tamamı ayaklar altındayken, medya ağır baskılar altında ve iletişim ortamları Saray muhaliflerine kapatılmışken özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik ve özyönetimci bir Anayasa tartışması yapılamayacağına dikkat çeker" ifadesi kullanıldı.


Anayasa çalışmalarının başlayabilmesi için savaş halinin sona erdirilmesi ve çatışmasızlığın güvence altına alınması gerektiğine işaret edilen bildiride, 26-27 Aralık'ta Diyarbakır'da alınan özyönetim kararına da değinildi. Bildiride, "DTK'nın 26-27 Aralık günlerinde Diyarbakır'da gerçekleştirdiği Olağanüstü Genel Kurul'da açıkladığı 'Özyönetim Deklerasyonu'nu Türkiye'nin bir demokratik cumhuriyete dönüşümü ve Kürt sorununun barışçı çözümü doğrultusunda çok önemli ve yol açıcı bir teklif olarak selamlar ve sahiplenir; bu bağlamda Kürt halkının demokratik özerklik ve özyönetim ilanlarını ve bunları izleyen mücadeleleri Türkiye'nin genel demokratik dönüşümü için somut imkanlar olarak değerlendirir" denildi.


Suriye'ye ilişkin, "Suriye halklarının kendi kaderlerini ellerine alacakları siyasi çözüm girişimlerine destek" açıklanan bildiride, kanton yönetimlerini Rojava'nın meşru temsilcisi olarak tanıdıkları dile getirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS