Haluk Koç: "CHP üzerine düşen sağduyuyu gösterecek"

Haluk Koç: "CHP üzerine düşen sağduyuyu gösterecek"

CHP MYK toplantısı sonrasında konuşan Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "CHP bugün de ülkenin hükümetsiz kalmaması için demokratik kurallar içerisinde, mutlak olarak içte ve dışta biriken sorunlara karşı, bir çözüm olma noktasında üzerine düşen sağduyuyu gösterecektir" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantı devam ederken, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Koç, ilginç bir süreç yaşandığını söyledi. Genel seçimlerin üzerinden 31 gün geçtiğine işaret eden Koç, şu ana kadar herhangi bir görevlendirmenin olmadığını hatırlattı.


Daha önceki seçimlere atıfta bulunan ve bu seçimlerde görevlendirmelerin mevcut Cumhurbaşkanlarınca 14 ile 19 gün arasında yapıldığına dikkati çeken Koç, "Her türlü tartışmayı beklemeden bu sürecin bir an önce başlaması gerektiğini ifade ediyoruz. Kimin 7 Haziran'da iktidardan düştüğü belli ama şu anda kim iktidarda belli değil" diye konuştu.


Haluk Koç: 'Çok yakışıyorlar. Allah yollarını açık etsin'


"Şu anda kim iktidar, kim muhalefet belli değil" değerlendirmesinde de bulunan Koç, şöyle devam etti:


"Türkiye'nin bin bir türlü sorunları var, demokratik kurumlarının uğradığı tahribattan dolayı, hukuk devleti kavramından çıkan uygulamalardan dolayı bir kaos yapısı içeren sistemi var. Bu siyasi belirsizliğin her gün piyasalara yüklediği risk algısı var. Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyecek siyasi yorumlar gırla gidiyor. Birisinin çok hoşuna gidebilir bu belirsizlik süreci ama koca bir ülke var, dış politika yanı başımızda. Ağır aksak geçici olarak görev yapan bir hükümetin karşılaşabileceği çok ciddi sorunlar var. Olay ciddi, olay önemli. Hiç kimse 'bir çözümsüzlük doğsun' beklentisinde olamaz. Bu ülke severlik değildir, bu sorumluluk değildir. Sorumluluk, sandıktan çıkan sonucun yansıtılacağı bir idare şekline ulaşmaktır."


CHP'li Haluk Koç sert çıktı


Bunun için çok uğraştıklarını ve seçimden çıkan mesajın siyasete yansıtılması adına çok çaba sarf ettiklerini belirten Koç, parti olarak taleplerini ilettiklerini bildirdi.


Koç, bu taleplerin bazen çok sert bazen de siyasi nezaket ölçülerinin dışında karşılık bulduğunu ifade etti. Koç, "Millet çözüm istiyor o çözüme odaklanmak zorundayız. Bunu gerçekleştiremedik. Yani, 7 Haziran'da verilen mesajın gereğini yapamadık. Asgari bir protokolle 'tekrardan Türkiye bir hukuk devleti olacaktır' yoluna girseydik ve 7 Haziran'a getiren süreçlerin hepsinden demokratik mekanizmalar içerisinde bir hesap sorabilseydik, ondan sonra da hemen akabinde bir seçim yaparak tekrar bir halka başvurma imkanını yakalasaydık. Bunu zorladık" diye konuştu.


CHP, AK Parti ile koalisyonu anketle tabanına sordu


"Türkiye bir çözüm bulmak zorunda"


Koç, bu düşüncelerini, "Daha dar, kendinden olmayanı düşman ilan eden daha farklı bir siyaset algısını oluşturmaya çalışan bir yapının dirençli tavrı" nedeniyle hayata geçiremediklerini savunarak, Türkiye'nin bir çözüm bulmak zorunda olduğunu bildirdi. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Demokrasi bir uzlaşmaysa, hep beraber bu noktada üzerimize düşeni yapmak durumundayız. CHP bugün de ülkenin hükümetsiz kalmaması için demokratik kurallar içerisinde, mutlak olarak içte ve dışta biriken sorunlara karşı, bir çözüm olma noktasında üzerine düşen sağduyuyu gösterecektir. Çözümsüzlüğün adresi olmayacaktır, asık suratlı siyasetin penceresi olmayacaktır. Seçimlerden önce başlayan bu pozitif siyaset dilinin her türlü haksız, hukuksuz, böyle isminin önünde bir takım akademik sıfatlar taşıyarak safsatalarla konuşan insanlara dahi cevap vermeme noktasına bizi getirdiğini görüyorsunuz. Onun için koalisyon hesapları, partilerin kendi öz çıkarları nedir o pencereden değil, bu ülkenin şu andaki çıkarları neyi gerektiriyor o çerçevede ele alınıp yapılması gereken siyasi sorumluluklardır diye düşünüyoruz."


Haluk Koç AKP-CHP koalisyonu olasılığını değerlendirdi


AK Parti'nin "sanki Türkiye'de hiç seçim olmamış" gibi davrandığını iddia eden Koç, "geçici olan hükümetin sayısız atamalar yaptığını" ileri sürdü.


Hükümetin bürokrasi içerisinde de bir takım tasarruflarda bulunduğunu belirten Koç, "Kentsel dönüşüm alanları ilan ediyor, bir siyasi irade geçici olarak görev yaptığını, batıdaki tabirle 'topal ördek' konumunda olduğunu bilmek zorunda. Sanki 7 Haziran'da bir şey söylenmemiş, bu yapı iktidara aynen devam ediyor. Bunu bir an önce sonlandırmak lazım. Demokrasi bu mantık içerisinde yürütülebilir mi?" diye konuştu.


"Böylesine bir bağnaz parti siyasetinin..."


Koç, küçük çekişmeler yaşandığına işaret ederek, "(Ben küçücük, politik bulunduğum noktada temsil ettiğim siyasi partimin, kısa, orta ve daha uzun vadedeki siyasi çıkarı bu, onun için ben burada duruyorum) Yok böyle bir şey kardeşim. Böylesine bir bağnaz parti siyasetinin, kendinden başka hiçbir gerçeği kabul etmeyen bir siyasetin kendisine ciddi bir şekilde sorgulama getirmesi gerekir" ifadesini kullandı.


Haluk Koç, hükümeti kurmakla görevlendirilecek siyasi parti genel başkanının, CHP'nin ortaya koyduğu 14 ilkenin hiç birine karşı çıkamayacağını savundu. Bu maddelerle, temel hak ve özgürlüklerden, darbe yasalarının kaldırılmasından, refahın tabana yayılmasından bahsettiklerine değinen Koç, "Kabul edilmeyecek ne var orada?" diye sordu, uygulanmayacak maddeler getirmediklerini söyledi.


Haluk Koç, AK Parti ile koalisyon sorusuna cevap verdi


Halaçoğlu'nun açıklamaları


"Siz adres çıkartın ama ben hiçbir siyasi partinin, yetkilisinin adını ifade etmedim" diyen Koç, isim vermeden MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun açıklamalarını eleştirdi. Koç, şu ifadeleri kullandı:


"Aslında doğrudan isim de ortaya koyarak söyleyebileceğim ve altından kalkamayacakları çok ağır sözler söyleyebilirim. Düşünerek de anında da söyleyebilirim. Ama siyaseti o boyutta tutmak istemiyoruz. Cevap verilmedi sanmasın, hakkımız baki. Siyaset de uzun. Eğer bir özür mekanizması geliştirmezler, söylediğinin bir sıkıntı anında istemeden ifade edildiğini ortaya koymazlarsa o zaman milyonlarca bu ülkede hem inançlarına bağlı, hem namusuyla onuruyla yaşayan tüm o insanlara yapılan hakaretin sorumlusuna, bulduğumuz her alanda hakkettiği cevabı hem de en ağırından verebilecek noktadayız, ama bugün siyaset karşılıklı polemik istemiyor."


Koç, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Koç, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "akp yönetimi koalisyondan yana istekli, Cumhurbaşkanı ise erken seçimden" şeklindeki açıklamalarının anımsatılması üzerine, "Davutoğlu'nun sırtındaki bagajlardan kurtulmak istediğini düşünüyorum" dedi.


CHP'li Haluk Koç'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: 'Çünkü korkuyor'


"Gözleri çekik nasıl ayırt edeceksiniz..."


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bir gazeteye verdiği demeçte Çinli turistlere yönelik saldırıyla ilgili "Gözleri çekik nasıl ayırt edeceksiniz, ne fark var?" şeklindeki açıklamalırının hatırlatılması üzerine Koç, şu değerlendirmeyi yaptı:


"Bir siyasi partinin sayın genel başkanı hakkında ben yorumda bulunmak istemiyorum. Sadece partisinin grup başkanvekili tarafından CHP'ye yöneltilen saçma sapan laflar hakkında yorumu ne onu merak ediyorum. Çekik göz, büyük göz, kapalı göz… Bu konulara hiç girmek istemiyorum. Bunlar ucuz söylemler, söyleyene de yakışmaz. Zorla bir polemik noktasına çekiliyor ben de ısrarla sadece Sayın Devlet Bahçeli'nin bu konuda görüşleri nedir? Yani çekik gözlüler için bile bir tasnif cevabı verebilen Sayın Bahçeli'nin, Sayın Halaçoğlu'nun sözleri hakkındaki düşüncelerini öğrenmek önemli."


NSA'nın Türkiye'yi dinlediği iddiaları


Koç, bir dergide yer alan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Türkiye'yi dinlediği iddialarına ilişkin, "Allak bullak bir yapı. Türkiye'de kimin eli kimin cebinde, kim kimin küreğini çekiyor, kim kimin sandalına binmiş, Suriye'deki sürecin Türkiye neresinde, bu tartışmalar çeşitli olaylarla süregeldi. İşte bu hükümetin 7 Haziran'a kadar Türkiye'yi dış politika konusunda getirdiği açmazların genel bir özeti şu anda yaşadıklarımız" dedi.


Devlet katında kalması gereken görüşmelerin uluslararası istihbarat örgütlerinin arşivlerine girdiği konusunda kimsenin bir şüphesi kalmadığını belirten Koç, Türkiye'nin onurlu bir dış politika sergileyemediğini iddia etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS