Haluk Koç: "Yaşadığımız şu anda bir devlet krizidir"

Haluk Koç: "Yaşadığımız şu anda bir devlet krizidir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "Türkiye'de süreç artık bir devlet krizine doğru evrilmektedir. Yaşadığımız şu anda bir devlet krizidir. Siyaset hiç bu kadar gerçek, okunabilir ve şeffaf olmamıştı. Türkiye bir dönemeçten geçiyor, Türkiye artık bu kiri kaldırmıyor, Türkiye artık bu yükle yoluna devam edemez, yaşadıklarımız Türkiye'nin bu temizliği yapması için önemli gelişmelerdir. Bunun arkası gelmek zorundadır" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Koç, MYK devam ederken düzenlediği basın toplantısında, güncel konularda değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul merkezli operasyona değinen ve İçişleri Bakanı Muammer Güler ile ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın "talep üzerine" istifa ettiğini ileri süren Koç, kendisinin toplantıya gelirken Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da istifa ettiği haberini aldığını dile getirdi.

Bayraktar'ın açıklamalarını 'zehir zemberek' olarak niteleyen Koç, şunları söyledi:

"Projektörü, bu işin sorumluluğunu en tepede taşıyan kişiye yönelttiği açıklamaya tanık oldu. 'Sabah bana da istifa etmem için bir hazır metin gönderildi, ben bunu kabul etmiyorum. Benim yaptıklarımdan Sayın Başbakan'ın birinci derece bilgisi, sorumluluğu vardır. Başbakan'ın istifa etmesi gerekir' açıklaması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a aittir. Niye baklayı şimdiye kadar dilinizin altında tuttunuz?

Bir asabiyet patlaması mıdır? Yoksa karşı karşıya kaldığı manevi dünyanın sıkıntılarını tezahür ettiren cümleler midir? Ama bir gerçeği Sayın Bayraktar ifade etmiştir. Bizim de başından beri söylediğimiz budur; olayların temel sorumlusu, hırsızlığa da yolsuzluğu da rüşvete de sadece son soruşturmalar çerçevesinde değil, 11 yıllık iktidarı boyunca göz yuman, kanat geren bizzat Başbakan'dır. Başbakan'ın sorumluluğu öyle meydanlarda nutuk atarak, din, iman sömürüsü yaparak, gözden uzak tutulacak noktada değildir."

Koç, "Siyaset hiç bu kadar gerçek, okunabilir ve şeffaf olmamıştı. Türkiye bir dönemeçten geçiyor, Türkiye artık bu kiri kaldırmıyor, Türkiye artık bu yükle yoluna devam edemez, yaşadıklarımız Türkiye'nin bu temizliği yapması için önemli gelişmelerdir.  Bunun arkası gelmek zorundadır" diye konuştu.

"Yaşananlar hükümet krizi boyutunu aştı"

Yaşananların hükümet krizi boyutunu aştığını savunan Koç, "Türkiye'de süreç artık bir devlet krizine doğru evrilmektedir. Yaşadığımız şu anda bir devlet krizidir. Hükümetin bilgisinde denetiminde, yolsuzluk yapılması, Sayın Bakan'ın da itiraflarıyla ve bunların iktidarın zorbalığı ile üstünün örtülmeye çalışılması kabul edilebilecek olaylar değildir" değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Erdoğan'ın 10 gündür, "yargı bürokrasisine açıkça, meydan meydan dolaşıp tehdit yağdırdığını" öne süren Koç, devletin paylaşılmış, her parçanın ayrı ayrı birimler tarafından yönetiyormuş gibi ortamın oluştuğunu söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS