Son Dakika

Çin'de hantavirüs paniği! Hanta virüsü nedir, bulaşıcı mı?

A A

25.03.2020 - 17:58 Son Güncelleme:

Hantavirus nedeniyle Çin’de bir kişinin yaşamını yitirmesi bölgede yeni salgın iddialarını ortaya attı. Peki, bahsedildiği gibi hanta virüsü bulaşıcı mı, uzmanlar neler söylüyor? İşte son dakika hantavirüs haberleri ve ölümcül sonuçlar doğuran virüsle ilgili detaylar…

Çin'de hantavirüs paniği! Hanta virüsü nedir, bulaşıcı mı?

Çin’de havantivirus nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybetmesi bölgede yeni bir paniğe neden oldu. Uzmanlar virüsün yeni bir virüs olmadığının altını çizerken hantavirüs salgını ihtimalini de değerlendirdi. Peki, hanta virüsü nerede ortaya çıktı, bulaşıcı mı ve daha önce dünyada nerelerde görülmüştü?

HANTAVİRÜS ÇİN YUNNAN EYALETİNDE

Çin'de farelerden insanlara bulaşan hantavirüs tespit edilen bir kişinin hayatını kaybetmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı ülkede yeni salgın endişesine yol açtı.

Çin'in resmi yayın kuruluşu Global Times'ın haberinde, ülkenin batısındaki Yunnan eyaletinde hantavirüs tespit edilen bir kişinin iş için Şantung eyaletine seyahat ederken otobüste hayatını kaybettiği bildirildi.

Haberde otobüste bulunan 31 kişiye de test yapıldığı belirtildi.

Global Times'ın haberinin ardından sosyal medyada yeni bir salgının ortaya çıkabileceği yorumları yapıldı, Twitter'da "hantavirüs" etiketi dünya çapında trend oldu.

HANTAVİRÜS BULAŞICI MI?

Farelere veya fare idrarı, tükürüğü veya dışkısına temasla insanlara bulaşan hantavirüsler, "Hantavirüs Akciğer Sendromu" (HPS) adı verilen hastalığa yol açıyor. İnsandan insana bulaşmayan hantavirüs salgın tehlikesi yaratmıyor.

HANTAVİRÜS NEDİR?

RNA virüsü olan hantavirüs adını ilk izole edildiği yer alan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden alıyor. Kırım-Kongo kanamalı ateşi virüsünde olduğu gibi hantavirüs de kanamalı ateş ile seyrediyor.

UZMAN GÖRÜŞLERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

HANTA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Fareler ve bazı kemirgenlerin taşıyıcı oldukları bilinen hantavirüs kemirgenlerin dışkısı, idrarı yoluyla enfekte ortamı yaratarak hastalara bulaşıyor.

İnsana bulaş yolu kemirgenlerin dışkı ya da idrar çıkartılarının solunması yoluyla gerçekleşiyor.

ARTANJİN'DE 9 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

HANTAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

Yorgunluk, ateş, kas kütlelerinde ağrı ve kanama gibi belirtiler veren hanta virüsü de hpiertansiyon, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar doğurarak ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve bulantı gibi belirtiler de yine bu virüsün belirtileri arasında yer alıyor.

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA BARTIN'DA DA GÖRÜLMÜŞTÜ