Hapishanelerdeki ziyaretlerle ilgili yönetmelik değişti

Hapishanelerdeki ziyaretlerle ilgili yönetmelik değişti

Darbe girişiminin ardından hapishanelerdeki değişikliklere bir yenisi daha eklendi, hükümlü ve tutukluların ziyaret edilmesini düzenleyen yönetmelik değişti. Buna göre, daha önce ayda bir olan açık görüşler, FETÖ'ye yöneltilen suçlamalardan cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklulara, idare ve gözlem kurulunun kararıyla iki ayda bire düşürüldü.

Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk ile terör suçlarından hükümlü ve tutuklular için ceza infaz kurumlarındaki açık görüşler idare ve gözlem kurulu kararıyla iki ayda bir yaptırılabilecek.


"Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle Yönetmeliğin hükümlü ve tutukluların görüşmelerinin esaslarını belirleyen maddesine ek yapıldı.


Buna göre, kurum mevcudu ve düzeni dikkate alınarak, TCK'nın, "Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar", "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar", "Milli Savunmaya Karşı Suçlar", "Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk" ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan hükümlü ve tutuklular için ceza infaz kurumlarındaki açık görüşler, idare ve gözlem kurulu kararıyla iki ayda bir yaptırılabilecek.


Tutuklu ve hükümlülere açık görüş daha önce ayda bir yaptırılıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS