Harita Mühendisleri Odası: Adalet Mitingi'nde en az 1.5 milyon vardı

Harita Mühendisleri Odası: Adalet Mitingi'nde en az 1.5 milyon vardı

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası bir açıklama yayınlayarak mitinge en az 1.5 milyon kişinin katıldığını bilimsel verilerle ortaya koydu.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Adalet Mitingi'ne katılım hakkındaki yorumlara bir yenisini daha ekledi.  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, toplamda 375.000 m2 alanda metrekareye 3 ila 6 insanın yer aldığı mitinge en az 1 milyon 500 bin kişinin katıldığını ifade etti. 


Evrensel'in haberine göre Maltepe'de yapılan Adalet Mitingi'ne katılımla ilgili tartışmalar devam ederken, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, mitinge en az 1.5 milyon kişinin katıldığını bilimsel olarak açıkladı. 


Çeşitli rakamlar açıklandı 


Oda, açıklamasında İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) çeşitli rakamlar açıkladığını belirterek bir toprak parçasının sınırlandırılması ve yüzölçümünün belirlenmesinin teknik bir konu olduğunu, harita ve kadastro mühendislerinin de görev alanına girdiğini aktardı.


Valiliğin açıkladığı rakam CHP'yi kızdırdı


Açıklamada şöyle denildi: "Konuşmaların gerçekleştiği Maltepe Sahil Miting alanı yaklaşık 275.000 m2‘dir. Ayrıca miting için trafiğe kapatılmış ve katılımcıların yer aldığı alan da yaklaşık 100.000 m2 dolayındadır. Toplamda 375.000 m2 alanda yurttaşlarımız mitinge katılım sağlamışlardır. Katılımcı sayısının hesaplanmasında teknik olarak genelde m2'ye 3 ile 6 arasında insanın yer aldığı kabul edilmektedir. Dolayısıyla 'Adalet Mitingine' en az 1.500.000 kişinin katıldığı ifade edilebilir."


İstanbul Valiliği 'Adalet Mitingi'ne katılan kişi sayısını açıkladı


Özgür Özel'den abaküs tepkisi 


İstanbul Valiliği'nin gece yarısı yaptığı açıklamada Maltepe Mitingi'ne katılanların sayısını 175 bin olarak açıklamasına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özel İstanbul Valisi Vasip Şahin'e abaküs göndereceklerini belirterek şöyle konuştu: 


'Biz attığımız her adımı saymışız. Varana kadar 686 bin adım atılmış. Adımımızı saymışız. Kilometremizi saymışız. Alnımızdan akan terin damlasını saymışız. O meydanda daha önce de Davutoğlu'nun miting yaptığını hatırlatan Özel, 'O meydanda Davutoğlu da miting yaptı. Katılım bunun 4/3'ü kadar yoktu. Davutoğlu, '2 milyon kişiyiz burada' demişti. Şimdi Davutoğlu'nun dediği yerde 2 milyon kişi varsa, dün meydanda 3 milyon kişi vardır. Vali kalkmış diyor ki, orada 170 bin kişi var, bize polis '1 milyon 600 bin kişi içeride var' dediğini belirtti.


 


 


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS