hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sanıktan avukata tehdit: "Dışarı çıkınca göstereceğim"

  Sanıktan avukata tehdit: Dışarı çıkınca göstereceğim
  expand
  KAYNAK DHA

  Hasan Ferit Gedik davasında mahkeme sanıkları dinledi. Hasan Ferit Gedik'in yakınlarıyla tartışan sanık Zafer Turhan, Hasan Ferit Gedik'in yakınlarını ve avukat Özgür Yılmaz'ı "dışarı çıkınca göstereceğim" diyerek tehdit etti. Dava öncesi Kartal'daki Anadolu Adliyesi önünde eylem yapan gruba polis müdahale etti. Müdahalede 10 kişi gözaltına alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ve 3 kişinin yaralanmasına ilişkin, 8'i tutuklu 35 sanığın yargılanmasına devam edildi.

  Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 7 tutuklu ve 6 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı. Kamu güvenliği gerekçesiyle kapalı yapılan duruşmaya, basın mensupları ve izleyiciler de alınmadı.

  Duruşmada söz verilen sanık Zafer Turhan, 2 yıl 6 aydır çete üyesi olmaktan tutuklu bulunduğunu belirterek, "Bakıldığında bizlerin çete olmadığı, terör örgütü mağduru olduğumuz bellidir. Adliyeye yapılan silahlı saldırı, bir
  kişinin polis kıyafetiyle mahkeme önünde keşif yapması, tuvalette bulunan silah olaylarına bakıldığında karşı taraf terör örgütüdür ve biz de bu örgütün mağduruyuz" dedi.

  Bu dava nedeniyle evliliğinin ve aile düzeninin bozulduğunu savunan Turhan, "Biz çete değiliz. O mahallenin yetiştirdiği gençleriz. Çete olanlar dışarıdan gelenlerdir. Çete lideri olduğum söyleniyor. 2,5 yıldır özel avukatım yok" şeklinde konuştu.

  Bu sırada sanık Turhan'ın, müşteki yakınlarına yönelik "dışarı çıkalım, kim kimi öldürecek göreceğiz", müşteki avukatlarından Özgür Yılmaz'a hitaben de "dışarı çıkınca göstereceğim" şeklindeki sözleri tutanağa geçirildi.
  Mahkeme Başkanı Mahir Merdun, müştekilerle tartışması üzerine, duruşmanın inzibatını bozduğu gerekçesiyle sanık Turhan'ın dışarı çıkarılmasına karar verdi.

  Sanık Hakan Taşhan, "2 yıldır cezaevindeyim. Maddi manevi olarak çok zor durumdayım. Çocuklarım var, eşimle boşanma eşiğindeyim. Tahliyemi talep ediyorum" ifadesini kullandı.

  Sanık Ferhat Keleş ise 27 aydır tutuklu olduğunu belirterek, "Yaralama olayını kabul ediyorum. Yaptığım eylemlerden cezamı almak istiyorum ancak cinayetle bir ilgim yoktur. İsmim mahallede katil olarak çıktı. Ailem yüzüme
  bakmıyor" dedi.

  Sanık Ümit Yeşilkaya da "Telefon sinyallerini, kamera kayıtlarını istiyorum. Telefon sinyallerinden benim olay yerinde olmadığım bariz bir şekilde bellidir. Olayı ne gördüm, ne de duydum. Tek suçum arkadaşlarımı arabaya alıp Gebze'ye bırakmak oldu. Tahliyemi istiyorum" diye konuştu.

  Söz verilen diğer sanıklar da, suçsuz olduklarını savunarak, tahliyelerini talep etti.

  Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
  Duruşma salonunda suç içeren söz ve davranışlarda bulunanlarla ilgili gereğinin yapılması amacıyla SEGBİS görüntüleri ve duruşma zabıtlarının Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

  Olayın geçmişi

  Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde 30 Eylül 2013'te gösteri yapan gruba silahla ateş açılması sonucu, Hasan Ferit Gedik hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

  Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, 8'i tutuklu 35 şüphelinin 11 ile 269 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

  Hasan Ferit Gedik davası öncesi yaka paça gözaltı

  Hasan Ferit Gedik davası öncesinde polis Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesi adliye önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

  Saat 10.30 sıralarında 10 kişilik bir grup, "Hasan Ferit için adalet istiyoruz, alacağız" yazılı bir pankart açıp, basın açıklaması yaptı.

  Grup basın açıklaması sonrası oturma eylemi yaparak slogan attı. Bunun üzerine çevik kuvvet ekipleri grubun etrafını çevirdi. Polise direnen grup, yaka paça gözaltına alınarak, çevik kuvvet otobüsüne bindirildi.

  Müdahalede 3'ü kadın 10 kişi gözaltına alında. Polisin adliye ve çevresindeki güvenlik önlemi devam ediyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow