Hastanelerde yeniden avuç okuma dönemi başladı

Hastanelerde yeniden avuç okuma dönemi başladı

Danıştay kararıyla Kasım 2014’te kullanımı durdurulan ’biyometrik kimlik doğrulama sistemi’, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla 15 Nisan tarihinden itibaren yeniden yürürlüğe girdi. Uygulamanın başlamasıyla birlikte özel hastanelerdeki kayıt işlemleri sırasında uzun kuyruklar oluştu. Söz konusu uygulamaya Türk Tabipler Birliği ve bir çok sağlık sendikası,"fişleme yapılıyor" gerekçesiyle sert eleştiriler yöneltmişti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın açtığı davada Danıştay 15. Dairesi’nin 11.09.2014 tarihli kararı ile özel hastanede biyometrik kimlik doğrulaması ile ilgili işlem ve bu işlemin dayanağı olan SUT Tebliğinin ilgili kısımlarının yürütmesi durdurulmuştu.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 08/11/2014 tarihli “Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi” konulu duyuru ile Danıştay 15. Daire Başkanlığınca alınan yürütmeyi durdurma kararlarına istinaden 08/11/2014 tarihi itibariyle biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminden provizyon alınabileceği ve biyometrik kimlik doğrulama sistemine ilişkin yapılacak düzenlemelerin Kurum portalından duyurulacağı hususunda bilgi verilmişti.


Anayasa Mahkemesi itirazın reddine kararı verdi

Anayasa Mahkemesi’nin 03/04/2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararında “31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 67. maddesinin üçüncü fıkrasına, 01.03.2012 tarihli ve 6283 sayılı Kanunun 1. Maddesiyle eklenen “biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulamasının yapılması ve/veya” ibaresinin, Anayasaya aykırı olmadığına ve itirazın reddine kararı verildi. Anayasa Mahkemesi kararı gereğince Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu tarafından yürütmeyi durdurma kararları kaldırıldı.O uygulama özel hastanelerde başladı


Anayasa Mahkemesi'nin bu kararından sonra, geçmişte tepki çeken avuç içi okuma cihazlarıyla kimlik tespiti uygulaması 15 Nisan'dan itibaren yeniden başladı.


Uygulamanın başlamasından habersiz olan hastalar ise kayıt gişelerinde uzun kuyruklar oluşturdu.


Hastaneler ise gelen hastaları bilglendirmek amacıyla panolara "Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 30.04.2015 tarihli genelgesi gereği 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren, hasta kayıt (kimlik doğrulama) işlemlerinin avuç okuma cihazları ile yapılması zorunludur" duyurusunu astı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS