Hatay'da bir asker şehit oldu

Hatay'da bir asker şehit oldu

Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nde, sınırdan kaçak geçişler sırasında insan kaçakçılarına müdahale eden Er Mustafa Uyğun şehit oldu. Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. Şehidin cenazesi memleketi Denizli'ye gönderildi.

Hatay Valisi Ercan Topaca, Yayladağı ilçesi Güveççi Mahallesi'nde dün akşam insan kaçakçılarına müdahale sırasında bir askerin şehit olmasıyla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını, askere ait silahın da bulunduğunu bildirdi. Topaca, olayın 19.15 civarında, Güveççi Hudut Karakolu'nun yakın bir noktasında meydana geldiğini aktaran Topaca, şunları kaydetti:


"Askerimizin, kaçak sınır geçişi yapmak isteyenlere müdahale ederken ormanlık ve çalılık alanda şehit edildiği anlaşıldı. Olayın hemen arkasından konunun araştırılmasıyla ilgili adli ve idari çalışmalar başlatıldı. Birtakım
tedbirler de almak suretiyle faillerin bulunması için arama tarama faaliyetleri başlatıldı. Olayın aslının insan ticareti yapanlar vasıtasıyla işlenen bir cinayet olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü o bölge gerek Suriye gerek Türkiye tarafında bu tür faaliyetleri yapmak isteyen çok sayıda kişinin olduğu bir bölgedir. Aldığımız tedbirler vardı." 


"Günde 1500 kişi yakalanıyor"


Topaca, kentin Suriye ile 276 kilometre sınırı bulunduğunu, bunun bir kısmına duvar yapıldığını hatırlatarak, "Duvar olmayan yerlerden veya duvarlara merdiven dayayarak atlamaya çalışan çok sayıda insan var. Ortalama günlük yakalanan bin, bin 500 kişiye kadar da çıkıyor. Her gün ortalama 500 kişi civarında yakalanıyor. Tabii bu kadar geniş sınır içerisinde ormanlık alanlardan da zaman zaman boşluklardan yararlanarak Türkiye tarafına geçişler var. Geçişler insan ticareti yoluyla oluyor. Suriye tarafında bu işi organize eden bir ekip var. Onları da takip ediyoruz. Onlara destek olan Türkiye tarafından da bazı
kişilerin olduğunu biliyoruz" diye konuştu.


Yaşanan olayın bununla bağlantılı olduğunu ifade eden Topaca, "Dün akşamdan beri yapılan çalışmalarda, olayla ilgili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında, sorguları devam ediyor. Askerimizin silahını da alıp gitmişlerdi. Sabahki arazi aramasında silah bulundu. Onun bulunması önemli bir delil olacaktır. Bütün boyutlarıyla konu inceleniyor" bilgisini verdi.


Kaçak yollardan sınırı geçenlere bilet verilmeyecek


Topaca, jandarma ve emniyet ortak bir çalışma yaptıklarını, kısa süre içerisinde olayın aydınlatılacağını tahmin ettiklerini söyledi. Kaçak insan geçişleriyle ilgili çok yoğun tedbirler aldıklarını belirten Topaca, "Bu yönde bir tepkinin olacağı konusunda sosyal medyada askerimizi kötüleyen, askerin oradan gelenlere sert muamelede bulunduğunu, taciz ettiğini, gerçek dışı beyanlarla askerimizin hareket alanını kısıtlayacak şekilde
yayın yapanlar vardı. Bunları da bu insan tacirlerinin kasıtlı bir şekilde yaptığını biliyoruz. Çünkü bunu değişik ortamlarda sözlü olarak da arkadaşlarımıza dile getiriyorlardı" dedi.


Topaca, insan tacirlerinin, askerlerin çalışma aşkını kıracak, onları görev yapamaz hale getirecek beyan ve yayınlarının dikkate alınmamasını istedi. Basın kuruluşlarının da sorumlu davranması gerektiğini vurgulayan Topaca, "Kamu düzeninin sağlanması anlamında, bunlar önemli şeylerdir. Askerimizin, polisimizin
moralini bozacak, onları töhmet altında bırakacak şekilde, olmayan şeyleri olmuş gibi göstererek, askerimizin, polisimizin kişisel sayfalarından fotoğraflarını indirmek suretiyle altına da birşeyler yazarak sosyal medyada dağıtmak ve iftira atmak suçtur. Onların da takibini yapıyoruz" diye konuştu.


Kaçak yollardan sınırı geçen mültecilere, son aldıkları kararla otogardan bilet verilmeyeceğine dikkati çeken Topaca, bu kişilerin sınır dışı edileceğini söyledi. İzinli ve devletin öngördüğü şekilde mülteci ve misafir statüsü dışında gelenlere toleranslı davranmanın mümkün olmadığının altını çizen Topaca, şöyle konuştu:


"O yönde aldığımız tedbirler devam edecek. Bu olayın gerçekleştiği Güveççi, Görentaş gibi o civardaki köylerimizde yasa dışı şekilde ikamet eden yabancı uyruklu kişileri de oradan tahliye ediyoruz. Çünkü oralar birinci veya ikinci derece askeri yasak bölgedir. Oralarda yabancı uyruklu kişilerin olması da söz konusu değildir. Oralarda onların bulunmasına, yaşamasına, toplanmasına izin vermiyorduk. O köylerin içinde de kiralık veya değişik şekilde kalanlara da izin vermeyeceğiz. Kartları varsa, kimlik kayıtları yapılmışsa biz onları kardeşimiz olarak kabul ediyoruz. Bir şekilde keyfi bir seyahat değil bu. Karşıdaki çatışmalardan ve insani sebeplerden dolayı bize sığındıkları için yasal yollardan sığınanları ülkemizin değişik yerlerindeki kamplara gönderme faaliyetleri devam edecektir."


Şehit erin cenazesi memleketine gönderildi


İnsan kaçakçıları tarafından Suriye sınırında şehit edilen Piyade Sözleşmeli Er Mustafa Uyğun için Hatay Serinyol 121'inci Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı'nda askeri tören düzenlendi. Törene Hatay Valisi Ercan Topaca, 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı Albay Özcan Erdem, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ile askeri ve sivil yetkililer katıldı.


Törenin ardından cenaze aracına konulan şehidin cenazesi, götürüldüğü Hatay Havalimanı'nda bekleyen askeri kargo uçağıyla memleketi Denizli'ye gönderildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS