hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hatay’da orman yangını: Yangın insan kaynaklı müdahale sürüyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAK DHA, İHA

  Hatay’ın Belen ilçesinde orman yangını çıktı. Yangının bölgedeki yerleşim yerlerine doğru yaklaştığı görüldü. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yangına karadan ve havadan müdahale edildiğini vurgularken, 'Bahçe temizliğinden yangının çıktığını düşünüyoruz.' dedi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yangının 5 noktada devam ettiğini açıkladı. Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, 3 evin yandığını açıkladı. Gülpınar ve Soğukoluk Mahallesi'nin tedbir amaçlı tahliye edildiği öğrenildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yangın bölgesine gitti. Bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Yerlikaya "Armutçuk mevkinde 2 kişi bahçelerindeki sazlık alanı temizlemek için ateş yakıyorlar ve kontrol edemiyorlar ve ciğerlerimizin yanmasına neden oluyorlar. Adli süreç başlatıldı. Yakalandılar" dedi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise bugün 19 yangının çıktığını 16'sının kontrol altına alındığı ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Belen’de Güzelyayla Mahallesi Dere Bahçe mevkisindeki ormanda saat 14.30 sıralarından yangın çıktı. Dumanların yükseldiğini gören mahallelinin ihbarı üzerine bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait çok sayıda yangın söndürme ekibi sevk edildi.

  Alevlerin bölgedeki yerleşim yerlerine doğru yaklaştığı görüldü. Ekipler, alevleri kontrol altına alabilmek için çalışma başlattı. 

  ARAZÖZ İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI; 1 BEBEK YAŞAMINI YİTİRDİ

  Hatay'ın Belen ilçesindeki orman yangını söndürme çalışmalarına destek için bölgeye giden bir arazözün, otomobille çarpıştığı, kazada otomobildeki bebeğin yaşamını yitirdiği belirtildi. Kazaya ilişkin soruşturma sürdürülüyor.

  BAKAN YERLİKAYA HATAY, MERSİN VE ÇANAKKALE YANGINLARIYLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Hatay'da yangın bölgesine gelerek bilgi aldı. Yerlikaya ve Yumaklı, daha sonra ülke genelinde devam eden Hatay, Çanakkale ve Mersin'deki orman yangınları hakkında bilgi verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ​YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİ, BAHÇE TEMİZLİĞİ İÇİN YAKILAN ATEŞ; İKİ GÖZALTI

  Bakan Yerlikaya, Belen'deki orman yangınının Soğukoluk Mahallesi'nde bir evde iki kişinin bahçe temizliği için yaktığı ateşten çıktığını belirtip, iki kişinin jandarma tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

  HATAY'DAKİ YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİ, BAHÇE TEMİZLİĞİ İÇİN YAKILAN ATEŞ; İKİ GÖZALTI

  Belen ilçesinde saat 14.00 sıralarında başlayıp, büyüyerek devam eden orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürerken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bölgeye geldi. Bakanlar, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Belen'deki yangına 8 dakika içinde müdahale edildiğini belirten Bakan Yumaklı, nemin ve rüzgarın yangının büyümesinde etkili olduğunu söyledi. Orman Genel Müdürlüğü'nün 450 personeli ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğiyle yangına müdahaleye devam edildiğini dile getiren Bakan Yumaklı, "Akşam 19.00 sıralarında söylemiştim, enerjisi düşmeye başladı diye. Şu an itibariyle çok lokal bazı yerlerde devam ediyor olmakla birlikte çok şükür büyük bir risk olmadığını söyleyebilirim. Ancak bu her şeyim bitti, yangın tamamen kontrol altına alındı anlamına gelmez. Hem gecenin ilerleyen saatlerinde oluşabilecek hava şartları hem de nemle alakalı sıkıntılı bir durum, belki yine riskli bir durum oluşturabilir. Ama şu an itibariyle yaklaşık etkilenen alanın 230 hektara çıktığı ile ilgili bizim arkadaşlarımızın ölçümü vardı. Şu an itibariyle bu yaklaşık 100 hektarlık bir alana doğru inmiş vaziyette. An itibariyle büyük bir risk olduğunu söylememek ile beraber arkadaşlarımızın tamamıyla yangını kontrol altına almakla iligi çabaları devam etmekte" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'ÇANAKKALE'DE 500 HEKTAR ALAN ETKİLENDİ'

  Çanakkale'de saat 16.27'de başlayan yangında 500 hektarlık alanın etkilendiğini aktaran Bakan Yumaklı, bu bölgede gece görüşlü 2 hava aracıyla havadan müdahaleye devam edildiğini söyledi. Saat 17.00 sıralarında ise Mersin'in Gülnar ilçesindeki orman yangının başladığını belirten Yumaklı, ilk olarak 12 hava aracıyla müdahale edildiğini, şu an ise gece görüşlü 3 hava aracıyla müdahalenin sürdüğünü açıkladı. Saat 06.00'dan bu ana kadar orta ve üstü ölçeklerde 19 yangının çıktığını ifade eden Yumaklı, bunlardan 16'sının kontrol altına alındığını, şu anda devam eden 3 yangına konsantre olduklarını sözlerine ekledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  '7 EV YANDI'

  Yangınlarda şu ana kadar yaralanan kimsenin olmadığını belirten İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Belen'deki orman yangının başladığı andan itibaren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın konuyu takip ettiğini, kendilerinin de tüm kuruluşlarıyla destek verdiklerini dile getirdi. Orman yangınlarında ciğerlerinin yandığını aktaran Yerlikaya, "Çok büyük üzüntü duyuyoruz ama bir seferberlik ortamında tüm kurum ve kuruluşlar hemen olay yerine gidiyorlar. Yangının büyümemesi için çok büyük bir gayret gösterildi. İnşallah enerjisi düşen bu yangının tez zamanda sönmesini murad ediyoruz. Üzüntüyle şunu söylememiz lazım, yanan 7 evimiz var. 4 araçta da hasar var. AFAD, bunlarla ilgili gerekli çalışmalara yarın sabahtan itibaren başlayacak" dedi.

  YERLİKAYA: İKİ KİŞİ YAKALANDI

  Yangının sebebinin nereden kaynaklandığı ile ilgili jandarmanın başından beri titizlikle çalıştığını sözlerine ekleyen Yerlikaya, şöyle konuştu:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Eldeki bilgiler ve görgü tanıkları ışığında Soğukoluk Mahallemiz Armutçuk mevkisinde bir evde iki kişi, bahçelerindeki sazlık alanın temizlenmesi ile ilgili yaptıkları çalışmadan sonra bir ateş yakıyorlar. Maalesef onu kontrol edemiyorlar. Dolayısıyla bu ciğerlerimizin yanmasına vesile oluyorlar. Dolayısıyla adli soruşturma başlatıldı ve bu vatandaşlar hakkında da şu anda yakalama kararı verildi ve yakalandı."

  'MERSİN'DE 25 KONUT TAHLİYE EDİLDİ, 5 EV YANDI'

  Çanakkale merkez Kızılkeçili köyünde çıkan orman yangını nedeniyle tedbir amaçlı Kemer köyü mevkisinde yaşayan vatandaşları tahliye ettiklerini belirten Yerlikaya, "Valilik, müracaat eden tüm vatandaşlarımızı misafir ediyor yurdumuzda. Hemen akabinde bir 10-15 dakika sonra Mersin Gülnar Kavaklı köyü Kavakoğlu Mahallemizde orman yangını çıktı. 25 Konut burada tedbir amaçlı tahliye edildi. Maalesef 5 ev yandı. Orada aynı burada olduğu gibi valiliğimiz, orman bölgemiz, yine Orman Genel Müdürlüğümüz, AFAD Başkanlığımız ve tüm kurum ve kuruluşlar seferberlik halinde yangının olumsuz tesirinin bir an önce gidermeye yönelik gayret gösteriyor. Meteoroloji uyarıyor arkadaşlar, artı iklim değişikliği. Sıcaklar hiçbir zaman eski sıcaklar gibi değil maalesef, kuvvetli aşırı yağışlar da hiçbir şekilde eski yağışlar gibi değil. Dolayısıyla meteorolojik uyarılara çok hassasiyet göstermemiz lazım. Nemin düştüğü ortamlarda, orman yangınları riskinin arttığı bu ortamlarda en ufak bir kıvılcımın nelere mal olduğunu, başımıza neler getirdiğini maalesef üzülerek görüyoruz. Tekrarından Allah hepimizi korusun diyoruz. Ben, ismini bildiğim, bilmediğim emek sarfeden, burada vatandaşlarımızla bu yangın söndürme faaliyetlerine katılan çok gönüllü kardeşlerimiz olduğunu da biliyorum. Burada ve diğer tüm yangınlarda olduğu gibi her birinden Allah razı olsun diyorum. Son söz Çanakkale ve Mersin Gülnar'da yangına sebebiyet verme ile ilgili ne ise o konu, jandarmamız tıpkı burada başardığı gibi orada da bunu aydınlatma noktasında titizlikle çalışıyor. Gelişmelerden yine kamuoyuna bilgi arz edeceğiz" dedi.

  Hatay’da orman yangını: Yangın insan kaynaklı müdahale sürüyor

  BİR KÖY TAHLİYE EDİLDİ

  Milliyet Muhabiri Çiğdem Yılmaz, Soğukoluk’taki bir köyün tahliye edildiğini aktardı. Edinilen bilgilere göre, Müftüler ve Güzelyayla mahalleleri tedbir amacıyla tahliye edilmeye başlandı.

  BELEN BELEDİYE BAŞKANI: 3 EV YANDI

  CNN TÜRK canlı yayınında Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, alevlerin 3 eve sıçradığını belirterek, yangında ölen ya da yaralananların olmadığı bilgisini paylaşmıştı. Son açıklamasında ise yangının ormanın iç kısımlarına ilerlediğini ve yerleşim yerlerindeki alevlerin söndürüldüğü belirtti.

  Hatay’da orman yangını: Yangın insan kaynaklı müdahale sürüyor

  BAKAN YUMAKLI: BAHÇE TEMİZLİĞİNDEN ÇIKTIĞINI TAHMİN EDİYORUZ

  CNN TÜRK Spikeri Kaan Temeltaş'ın sorularını yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise yangının ilk bulgulara göre bahçe temizliğinden çıkmış olabileceğini söyledi. Yumaklı, "Başlangıcı 13:57, ilk müdahale saati de 14:05 olan bir yangın. Bahçe temizliğinden çıktığını tahmin ediyoruz. Çünkü yerleşim yerinden başladı. Hali hazırda 200 hektarlık bir alan etkilendi. 9 uçak, 21 helikopter, 59 arazöz, yaklaşık 500 personel sevk edildi. Yangının enerjisinin azaldığını görüyoruz. Ekiplerimizin havadan ve karadan etkin müdahalesi aralıksız sürüyor. Bugün 18 adet çıktı, şu an 4 yangına müdahale sürüyor. Bir tanesi Belen. Orman yangınlarının yüzde 90'ından fazlasının insan hatasından çıktığını söylüyoruz. Bu da onlardan bir tanesi. Vatandaşlarımızın anız yakmasından kaçınmalarını istirham ediyoruz" dedi.

  Hatay’da orman yangını: Yangın insan kaynaklı müdahale sürüyor

  SU TANKERİ ALEVLER İÇERİSİNDE KALDI

  Hatay’ın Belen ilçesinde devam eden orman yangınında ekiplerin çalışmaları aralıksız sürerken, bir su tankeri ise alevlerin içinde kaldı.

  Belen'e bağlı Soğukoluk yaylası Derebahçe Mahallesi'nde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangının haber verilmesi üzerine olay yerine gelen orman ekipleri havadan ve karadan müdahaleye başladı. Yangını söndürme çalışmaları, ekiplerin hummalı çalışmasıyla devam ediyor. Ekiplerin zorlu çalışmaları esnasında bir su tankeri ise alevlerin içerisinde kaldı. Bölgeye 2 askeri helikopter ve çok sayıda askeri iş makinesi ile askeri personel sevk edildi.

  Hatay’da orman yangını: Yangın insan kaynaklı müdahale sürüyor

  Hatay’ın Belen ilçesinde devam eden orman yangınında ekiplerin çalışmaları aralıksız sürerken, bir su tankeri ise alevlerin içinde kaldı.

  Belen'e bağlı Soğukoluk yaylası Derebahçe Mahallesi'nde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangının haber verilmesi üzerine olay yerine gelen orman ekipleri havadan ve karadan müdahaleye başladı. Yangını söndürme çalışmaları, ekiplerin hummalı çalışmasıyla devam ediyor. Ekiplerin zorlu çalışmaları esnasında bir su tankeri ise alevlerin içerisinde kaldı. Bölgeye 2 askeri helikopter ve çok sayıda askeri iş makinesi ile askeri personel sevk edildi.

  KOMŞULARINI KURTARMAYA ÇALIŞIRKEN AYAĞINI KIRDI

  Hatay'ın Belen ilçesi Güzelyayla Mahallesi'nde etkili olan orman yangını sırasında, alevlerden kaçan komşularına yardım etmeye çalışan Yiğit Dingil (24) ayağını kırdı. Otomobille hastaneye ulaşan Dingil, ayağı alçıya alındıktan sonra taburcu oldu. Bir yakınının evine giden Yiğit Dingil, "Gece geç uyumuştum. Annem öğle saatlerinde 'Yangın var' diye seslenerek uyandırdı. Dışarı çıktığımda ilk başta çok küçük bir yangın vardı ama anlık olarak büyüdü. Komşularımızın hepsi yaşlı veya hasta. Kimse kaçamıyordu. Elime ağaç kesme motoru aldım, evlere yakın yerlerdeki ağaçları kesmeye başladım. Daha sonra komşularıma koşup, otomobile bindirmeye çalıştım. O sıra ayağım kırıldı. Mecburen kendimi arabaya zor attım. Zorlu bir şekilde yangın bölgesinden uzaklaştım. Şu an mahallemizdeki evler alevler altında. Perişan durumdayız" dedi.

  Hatay’da orman yangını: Yangın insan kaynaklı müdahale sürüyor

  BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Hatay'ın Belen ilçesindeki orman yangınına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Yerlikaya, "Tarım ve Orman Bakanlığımızın Hatay Belen'de başlayan orman yangınını söndürme çalışmaları yoğun biçimde devam etmektedir. Hatay Valiliğimiz, AFAD ve güvenlik birimlerimizce; Müftüler, Soğukoluk ve Benlidere mahallelerimizde riskli olan yerlerden başlayarak tedbir amaçlı vatandaşlarımızın tahliyeleri devam etmektedir. Yangının çıkış nedeniyle ilgili inceleme derhal başlatılmıştır" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow