Hava durumu: Kar, yağmur fırtına… Meteoroloji’den son dakika uyarısı

Hava durumu: Kar, yağmur fırtına… Meteoroloji’den son dakika uyarısı

Hava durumu ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika uyarıları birbirini izledi. Tam da bahar geldi derken yurdun birçok bölümü soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Doğu Anadolu için kar uyarısı yine devam ederken yurdun bazı bölgeleri için sağanak yağış ve fırtına uyarısı yapıldı. Peki; bugün İstanbul hava durumu nasıl? Yağmur yağacak mı? İşte, Ankara, İzmir, İstanbul hava durumu…

hava durumu ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın bahara rağmen etkili olması, hava durumu ile ilgiyi daha da artırıyor. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından günlerdir yapılan uyarılara bir yenisi daha eklendi. Yapılan son dakika uyarılarına göre, Doğu Anadolu Bölgesi’nde kar yağışı, Orta ve Doğu Karadeniz ile Akdeniz Bölgesi’nde ise gün içerisinde yağmurun etkili olması bekleniyor.

Parçalı bulutlu havanın etkisini sürdürdüğü İstanbul il genelinde ise en çok araştırılanlar arasında ise, “Yağmur yağacak mı?” sorusunun cevabı var. Peki; bugün hava durumu nasıl? İşte, hava durumu ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika uyarıları ve Ankara, İzmir, İstanbul hava durumu…

FIRTINA UYARISI

Kuzey ve Orta Ege'de rüzgarın yarın (perşembe) akşam saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/sa) fırtına, zamanla 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın 30.03.2019 Cumartesi günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

KAR YAĞIŞI UYARISI

Perşembe günü yani bugün, Orta Akdeniz üzerinden yağışlı ve Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor.  Bugün yeni gelecek olan soğuk ve yağışlı sistemlerin etkisiyle yurdun güney ve doğu kesimleri (Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu) ağırlıklı beklenen yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere önümüzdeki bir hafta süresince Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda zaman zaman kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Muş, Van, Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Siirt ve Şırnak illerinin doğu, Tunceli’nin kuzey ilçelerinde her gün aralıklarla karla karışık yağmur ve kar şeklinde beklenen yağışların meydana getirebileceği buzlanma ve don olayıyla birlikte ulaşımda aksamalar ve dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın ve yetkililerin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından gerek görüldükçe hazırlanacak olan anlık meteorolojik uyarıların takibi yapılarak oluşması muhtemel risklere karşı can ve mal emniyeti açısından dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir.

Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, bugünden itibaren kuzeybatı kesimlerden itibaren başlayarak hafta sonuna kadar kuzey, iç ve batı bölgelerde hissedilir derecede (6-10 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşeceği, doğuda ise mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu havanın etkisini sürdürdüğü İstanbul il genelinde hava sıcaklıklarının gün içerisinde 13 derece dolaylarında seyretmesi bekleniyor. Öte yandan il genelinde yağış beklenmiyor.

ANKARA HAVA DURUMU

Ankara il genelinde hava durumunun bugün 12 derece dolaylarında seyretmesi bekleniyor. Öte yandan il genelinde ise parçalı bulutlu hava gün içerisinde etkili olacak.

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS