Hava durumu: Son dakika yağmur, fırtına, hortum uyarısı! 10 Temmuz

Hava durumu: Son dakika yağmur, fırtına, hortum uyarısı! 10 Temmuz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika sağanak yağış uyarısı geldi. Yapılan tahminlere göre Balkanlar üzerinden yurda giriş yapan serin ve yağışlı havanın Marmara Bölgesi genelinde gün boyu etkili olması beklenirken vatandaşlar ani sel ve su baskınlarına karşı uyarıldı. Peki, bugün İstanbul hava durumu nasıl? İşte 10 Temmuz hava durumu raporu…

Hava durumu 10 Temmuz raporu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Yapılan son tahminlere göre yurdun batı kesimleri özellikle de Marmara Bölgesi’nde serin ve yağışlı havanın gün boyu etkili olması bekleniyor. Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havayla birlikte yaşanacak sel ve su baskınlarına karşı vatandaşlar uyarıldı. Öte yandan olası bir dolu yağışına karşın araç sahipleri de tedbirli olmaya davet edildi. Peki, bugün yurt geneli ve İstanbul hava durumu nasıl? İşte 10 Temmuz hava durumu raporu…


HAVA DURUMU – 10 TEMMUZ


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara ile Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Trakya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.  Rüzgarın ise genellikle kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara'da yer yer kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.


YAĞMUR, FIRTINA, HORTUM


Yurdumuzun yarından (10 Temmuz Çarşamba) itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yarın Trakya ve zamanla İstanbul’da başlayacak gök gürültülü sağanak yağışların 11 Temmuz Perşembe günü Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Batı ve Orta Karadeniz’de görülmesi bekleniyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Cuma günü (12 Temmuz 2019) Karadeniz ve İç Anadolu bölgeleri ile Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde, Cumartesi günü (13 Temmuz 2019) ise Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde etkili olduktan sonra yurdumuzu terk etmesi bekleniyor.


Tahmin edilen yağışların yarın (10 Temmuz Çarşamba) Trakya’da (Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ) 11 Temmuz Perşembe günü Marmara’nın doğusu (İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya) ve Batı Karadeniz’de (Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Bolu ve Karabük) 12 Temmuz Cuma günü ise Orta ve Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin kıyı ilçeleri) kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel, ani sel, su baskınları, dolu şeklinde yağış, yıldırım düşmesi, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşum risklerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.


Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında, batı bölgelerimizde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 11 Temmuz Perşembe günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (5 – 9 derece) azalacağı tahmin ediliyor.


Rüzgarın Perşembe günü Marmara’nın doğusu, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de önceleri güney ve batı zamanla kuzey ve batı yönlerden, Cuma günü ise Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu bölgesinin güneyinde güney ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50 – 80 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın yol açabileceği, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.


İSTANBUL 23°C / 31°C


Parçalı bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı


İZMİR 25°C / 35°C


Az bulutlu ve açık


ANKARA 18°C / 33°C


Az bulutlu ve açık

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS