Havai fişek patlaması davasında ilk celsede tahliye

Havai fişek patlaması davasında ilk celsede tahliye

Antalya'da 34 yaşındaki Doğan Karacan'ın hayatını kaybettiği, 13 yaşındaki Serpil Ece Altaş'ın yaralanmasına yol açan hava fişek deposundaki patlamayla ilgili tutuklanan firma sahibi 37 yaşındaki Serkan Kaya, davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Antalya'da ağır cezalık olan patlama, 15 Nisan'da Konyaaltı İlçesi Sarısu Mahallesi 156'ncı Sokak'taki Kantara İş Hanı'nda Serkan Kaya'ya ait organizasyon şirketinin kullandığı işyerinde meydana geldi. Hava fişeklerin alev alarak patlaması sonucu firma çalışanı bir çocuk babası Doğan Karacan yaşamını yitirdi, iş hanındaki kırtasiyede alışveriş yapan ortaokul öğrencisi Serpil Ece Altaş sırtından yaralandı. Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında firmanın sahibi Serkan Kaya tutuklandı.

"Taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet vermek" suçundan hakkında dava açılan Serkan Kaya'nın yargılanmasına Antalya 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Serkan Kaya hazır bulunurken, ölen Doğan Karacan'ın ağabeyi Veli Karacan ve kız kardeşleri Havva Onay ile Aysun Demiröz de müşteki sıfatıyla duruşmaya katıldı. Duruşmada ifade veren Serkan Kaya, suçsuz olduğunu savundu. 2013 yılından beri otellerde havai fişek gösterileri ve organizasyon işleri yaptığını anlatan Serkan Kaya, kazanın meydana geldiği yerin depo değil, ofis olarak kullanıldığını söyledi.

"Depo değil ofis"

"A sınıfı" ateşleyici belgesi olduğunu kaydeden Kaya, "Patlamanın meydana geldiği bölgeye 500 metre uzaklıkta ruhsatlı depom mevcut. Patlamanın meydana geldiği yer, otellerle görüşmeler yaptığım, sözleşme imzaladığım ofisimdir. Patlamaya büyük ihtimal boş havai fişek rampalarında kalan patlayıcı kalıntıları neden olmuştur. Bu kalıntılara ateşle yaklaşılması nedeniyle patlama meydana gelmiş olabilir" dedi.

Olay anında ofiste olmadığını da anlatan Serkan Kaya, yaşamını yitiren Doğan Karacan'ın yanında part-time çalıştığını vurgulayarak, "Ben gerekli önlemleri aldım. Büyük ihtimal bu rampalara sigarayla yaklaşıldı. İşyerindeki maddeler tehlikelidir ancak patlamaya yol açacak maddeler değildir" dedi.

 

Üç katlı bina

Patlama sırasında ofiste bulunan Serkan Kaya'nın ağabeyi Murat Kaya ise duruşmada tanık olarak dinlendi. Olay anında ofiste kendisinin ve ölen Doğan Karacan'ın bulunduğunu belirten Kaya, "Üç katlı binanın asma katındaydım. Sigara içmek için dışarıya çıktım. Doğan'da binanın yan tarafındaki kafedeydi. Birlikte içeriye girdik. Doğan etrafı toparlayacağını söyledi. Ben tekrar asma kata çıktım. 10-15 dakika sonra asma katı önce duman kapladı. Sonra yoğun bir ateşin ardından patlama meydana geldi. Camı kırıp dışarı çıktım. Patlamanın olduğu yerde rampa olduğu söylenen malzemeler vardı. Rampa dışında bir şey görmedim" diye konuştu.

Sanıktan şikayetçi oldu

Patlamada yaralanan Serpil Ece Altaş ise bilirkişi huzurunda ifade verdi. Kendisinin hemen yandaki okuldan çıkıp kırtasiyeye gittiğinde patlamanın meydana geldiğini anlatan Ece Altaş, "Sırtıma bir şeyin isabet etmesi sonucu yaralanmışım. Beni hastaneye götürdüler" diye konuştu. Serpil Ece'nin babası Abdullah Altaş ise patlamanın olduğu binanın okulun hemen yanında olduğunu, belirterek sanıktan şikayetçi oldu.

Ölen işçinin yakınları şikayetçi

Doğan Karacan'ın ağabeyi Veli Karacan, kız kardeşleri Havva Onay ile Aysun Demiröz ise sanık Serkan Kaya'dan şikayetçi olduklarını söyledi. Veli Karacan, "Patlamanın olduğu yer ofis değil depoydu. Depo olmasa bu patlama nasıl olabilirdi. Patlamayı izah edemiyorlar" dedi.

Yurt dışı yasağı konuldu

Yargılamanın sonunda mahkeme, olayda varsa kusurluların tespit edilmesi için dosyanın Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek 3 kişilik bilirkişi heyetince incelettirilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, yurtdışına çıkış yasağı koyduğu Serkan Kaya'nın adli kontrollü olarak tahliyesine karar verdi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS