Hazırlıklar tamam! Kurban Bayramı 2019 ne zaman? Kurban Bayram günleri

Hazırlıklar tamam! Kurban Bayramı 2019 ne zaman? Kurban Bayram günleri

Kurban Bayramı 2019 öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki hazırlıklar tamamlandı. Gözler ise Kuran Bayramı tarihine çevrilmiş durumda. Özellikle ikramiye bekleyen emekliler ve tatil planı yapan çalışanlar tarafından bayram tarihi merakla araştırılıyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? Bayram tatili 9 gün olacak mı? İşte merak edilen soruların cevabı…

Kurban Bayramı için geri sayım devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi – İBB tarafından Kurban Bayramı hazırlıkları tamamlandı. Öte yandan bayram tatili ile ilgili şimdiden turizmcilerden “9 gün tatil talebi” gelmeye başladı. Peki, 2019 Kurban Bayramı ne zaman? Emekli ikramiyesi bekleyenler ve tatil planı yapan çalışanlar 2019 Kurban Bayramı tarihini ve bayramın hangi günlere denk geleceğini araştırıyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman ve hangi günlere denk geliyor. İşte merakla araştırılan soruların cevabı…


KESİMHANELER HAZIR


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, bu yıl 8 ayrı modern kurban satış ve kesim tesisinde vatandaşlara hizmet verecek.


Alibeyköy-Eyüpsultan, Kestanelik-Çatalca, Ferhatpaşa-Ataşehir, Kayaşehir-Başakşehir, Kurnaköy-Pendik, Yeşilkent-Avcılar, Çakmaklı-Büyükçekmece'de bulunan tesisler, toplam 255 bin metrekarelik alana sahip.


Toplam 13 bin 746 büyükbaş ve 2 bin 700 küçükbaş hayvan kapasiteli tesislerde kurban kesimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSYÖN AŞ tarafından gerçekleştirilecek.


Modern barınma ve kesimhanelerin bulunduğu tesislerde hizmetleri pratikleştirmek ve hızlandırmak için İslami hassasiyetler gözetilerek en son teknolojiden yararlanılıyor. Kesim alanlarında mescit, lavabo, WC, dinlenme alanları, kantin gibi sosyal donatı alanları da yer alıyor.


BOĞA TİMLERİ GÖREV BAŞINDA


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kurbanlık hayvanların etiyle ilgili şüpheli hususlar hakkında vatandaşların bilgi edinmesi amacıyla 153 Beyaz Masa üzerinden "Bilgilendirme Hattı" oluşturdu.


Kesim alanlarında vatandaşlara dağıtılmak üzere 10 bin "Kurban Kesim ve Hijyeni" el kitapçığı ile 35 bin takım hijyenik kurban eti poşeti de hazırlandı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Kurban Bayramı öncesi ve bayram boyunca kaçan kurbanlıkların yakalanması için 8 ayrı ekip oluşturdu. Gelen ihbarları değerlendirecek boğa timleri, büyükbaş hayvanları yakalayarak sahiplerine teslim edecek.


KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?


Bayram 11, 12,13 ve 14 Ağustos tarihlerinde idrak edilecek. Bayram tatili süresi için yeni bir açıklama yapılmaması durumunda toplam tatil süresi ise 5 gün olacak. Tatil günleri ise Cumartesi ve  (Arefe) Pazar (Bayramın birinci günü) günlerini saymazsak, 12, 13 ve 14 Ağustos yani Pazartesi Salı ve Çarşamba günleri de bayram nedeniyle tatil olacak.


KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN OLUR MU?


Kararname ile yeni kararın bildirilmesi durumunda Perşembe ve Cuma günleri tatil ilan edilirse bayram tatili süresi 9 güne çıkabilir. Öte yandan böyle bir karar alınmaması durumunda ise çalışan kişiler yıllık izinlerinden 2 gün kullanarak yine kendi bayram tatillerini 9 güne çıkarabilirler.


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kurban Bayramı tatilininin, Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi 9 gün olarak açıklanmasını beklediklerini söyledi. Ayık ayrıca, vatandaşın uygun fiyatlara tatil yapabilmesi ve planlaması açısından blok tatillerin yılbaşında açıklanması gerektiğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS