HDP Edirne ve Kandıra'dan yola çıktı

HDP Edirne ve Kandıra'dan yola çıktı

HDP, referandum çalışmalarında ikinci etabın startını eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklu bulunduğu Edirne ve Kocaeli'nde verdi.

HDP, referandum çalışmalarında ikince etabına HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın tutuklu bulunduğu Edirne ve Kandıra'da başladı. Edirne'ye giden HDP'liler Demirtaş'ın tutulduğu cezaevinin önünde açıklama yaptı. 


Demirtaş'ın kaldığı Edirne Cezaevi'nin önünde bir araya gelen HDP MYK (Merkez Yönetim Kurulu) üyeleri, milletvekilleri ve il-ilçe yöneticileri açıklama yaptı. Grup adına HDP Meclis Başkanvekili Pervin Buldan ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay söz aldı.


HDP Bilecik İl Başkanı gözaltına alındı


'Kritik bir referandum'


Serpil Kemalbay şu mesajları verdi: "Rehin alınan eş genel başkanlarımızın tutulduğu cezaevleri önünden start verilmektedir. Önümüzde Türkiye halkları için kritik bir referandum vardır. Burada aslında oylanacak olan 'demokrasi, özgürlük ve barış mı yoksa diktatörlük ve faşizm mi' sorusunun cevabıdır. Türkiye halklarının bu referandum sürecinde partimize yönelik bu rehin almaları da göz önünde bulundurarak, baskıyı şiddeti göz önünde bulundurarak önemli bir karar verme aşamasında olduğunu düşünüyoruz. Bizler halkların özgürlüğü için demokrasi ve barış için mutlaka kazanacağımıza inancımızla bugün burada referandum çalışmamızın ikinci etabının startını veriyoruz."'Onlara söz veriyoruz'


Pervin Buldan şunları söyledi: "Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizin rehin tutulduğu bir süreçte seçim sürecine giriyoruz. Bu kadar eşitsiz bir süreçte bu referandum çalışmalarının ne yazık ki hiç de adil ve eşit olmadığını düşünüyoruz. İçerideki tüm yoldaşlarımıza, tutuklu milletvekili, belediye eşbaşkanı, il ve ilçe eşbaşkanlarımıza selam ve saygılarımızı iletiyoruz. Onlar rehin alınmış olabilir ama onlara söz veriyoruz, biz onlar adına da referandum çalışmasını güçlü bir şekilde yürüteceğiz."


Diyarbakır'daki pankarttaki isme HDP'li vekil sahip çıktı


'Türkiye'ye hiç bir yarar getirmeyecek'


Buldan, konuşmasına şöyle devam etti: "Edirne'de yaşayan Romen halkımıza, Pomak halkına, Kürt halkına, Türk halkına, Ermeni halkına, Alevi halkına, kadınlara ve gençlere çağrı yapıyoruz. Aydınlık ve demokratik bir Türkiye için tercihinizi hayırdan yana kullanınız. 18 maddelik anayasa taslağı Türkiye'ye hiçbir yarar getirmeyecektir. Bizlerin tercihi daha demokratik ve çoğulcu bir anayasadan yanadır. Biz 16 Nisan'da tercihimizi Türkiye'nin özgür yarınları açısından, barışı açısından hayırdan yana kullanacağız. Kocaman bir Hayır'ı altın harflerle 16 Nisan'da yazacağız. Ve bu Hayır tüm Türkiye halkları açısından daha hayırlı olacaktır. Siyasi iktidara, milletvekillerimizin bir an önce tahliye edilmesi çağrısı yapıyoruz. Eğer referanduma eşit koşullarda gitmek istiyorsanız yoldaşlarımızı derhal tahliye etmeniz gerekiyor. Her türlü zorlamaya, baskıya rağmen mutlaka kazanacağımıza, Hayır'ın kazanacağına inanıyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS