HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Suruç'ta sınırda konuştu

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ Suruç'ta sınırda konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kobani'deki IŞİD militanlarının saldırısına ilişkin AK Parti iktidarına, "7 Haziran'da yaşadığı yenilginin, hezimetin acısını bir savaş, bir çatışma çıkararak üzerinden atmaya çalışıyor" suçlamasını yöneltti. Yüksekdağ, Kobani'ye saldırıya geçilen cephelerden birinin de Türkiye sınırı olduğunu belirterek, Başbakan Davutoğlu'na çağrıda bulundu: "Eğer bu çeteleri desteklemiyorsanız, eğer arkalarında durmuyorsanız, hani her gün kadını çoluğu çocuğu, yaşlıyı, genci toplayıp karakola dolduruyorsunuz ya bir tane IŞID elamanına karşı bir operasyon gerçekleştirin, bir sorumlunun açığa çıkarıldığını görelim, sizin bu iddialarınıza inanalım."

Yüksekdağ, partisinin Şanlıurfa milletvekilleriyle Suruç ilçesindeki sınır hattına gelerek incelemelerde bulundu. Daha sonra sınır hattındaki Büyük


Kendirci Mahallesi yakınındaki alanda gazetecilere açıklama yaptı.


Sınırın diğer tarafında barbarlık ve katliamların yaşandığını belirten Yüksekdağ, "Kısa bir süre önce insanlık düşmanı barbar çeteler tarafından gerçekleştirilen saldırıda 150 canımızı şehadete uğurladık. Bugün burada onların anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Yitirdiğimiz 150 canımız bizim onurumuz, bizim sözümüz ve bizim kazanma azmimizdir. Fakat bu sınırın ötesinde bizlere katliamcılığı, saldırganlığı dayatanlar, bizim dün olduğu gibi bugün de mücadele edeceğimiz, alt edeceğimiz insanlık dışı güçlerdir" diye konuştu.


Türkiye sınırındaki Kobanililer geri döndü


Figen Yüksekdağ, Kobani'nin dimdik ayakta olduğunu ifade ederek, Kobani'yi bitirmeye çalışan kişilerin siyaseten yerlerde süründüğünü savundu. Kanla, katliamla, göz yaşından beslenenlere siyasal yaşamda geleceğin haram olacağını ifadesini kullanan Yüksekdağ, şöyle konuştu:


"Kobani'deki bu aydınlık direniş, bütün dünya haklarının karanlık ordulara ve kuşatmalara karşı mücadele yürütme cesareti ve güveni olmuştur. İşte bunun için bu Kobani direnişinin başarısını, kazanımını hazmedemeyenler her gün silahlarla, bombalarla kalleşçe saldırılarla yalanlarla, kara çalmalarla bu güneşi karartmaya çalıştılar ama tarihin bildiği sözü bir kere daha hatırlatmak istiyorum 'güneşi balçıkla sıvayamazsınız'."


Kobani'deki dehşeti yaralı tanıklar anlattı


PYD'nin Kobani'de, Tel Abyad'da ve sınır hattında yürüttüğü mücadelenin olmaması halinde, Türkiye'nin merkezinde de hiçbir vatandaşın güvende olamayacağını öne süren Yüksekdağ, bu durumu siyasi iktidarın da çok iyi bildiğini kaydetti.


"Barış varsa bu Kürtler sayesinde olmuştur"


Yüksekdağ, Türkiye'de 3 yıldan bu yana savaş siyasetini dayatan bir siyasi iktidara karşı her şeye rağmen "barış dediklerini" belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:


"Bugün Türkiye'de bir parça olsun iç barış varsa, bugün Türkiye savaştan kaçan mültecileri içerisine alabilecek bir ülke durumundaysa emin olun bu barış için direnen ve barıştan vazgeçmeyen Kürtler sayesinde olmuştur. Halkların Demokratik Partisi, bu barışa inananlar sayesinde olmuştur. Biz bunu halkımızın ve kimsenin başına kakmadık, bununla övünmedik, görevimizi yaptık sadece ama artık bir siyasi iktidar da görevini yapmak zorunda. Şimdi sıra geldi Rojava, Suriye sınırına. Siyasi iktidar içte çatışma ve savaş siyasetini tutturamayacağını anladı şimdi Suriye'ye oynuyor, Rojava'ya oynuyor. 7 Haziran'da yaşadığı yenilginin, hezimetin acısını bir savaş, bir çatışma çıkararak üzerinden atmaya çalışıyor. Halklarımızın yaşamıyla, barışıyla, geleceğiyle oynamaya kimsenin ama kimsenin hakkı yoktur."


Türkiye'nin Suriye sınırında düne kadar birbirine düşürülmek istenen halkların, Kürt gruplar tarafından kardeşçe bir araya getirildiğini hatırlatan Yüksekdağ, buradaki insanların eşitlik ve kardeşlik hukuku üzerine yeni bir yaşama biçimi kurduklarını kaydetti.


Kobani'ye nereden sızıldı?


Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde IŞİD'in kampına dönüştürülmüş yerleşim yerleri bulunduğunu iddia eden Figen Yüksekdağ, bu konuda polis ve savcıları göreve çağırmalarına rağmen tek bir adım atılmadığını belirterek, hükümeti eleştirdi.


7 Haziran seçimleri göndermesi


Kobani'nin dimdik ayakta olduğunu ve Kobani'yi düşürmek isteyenlerin siyaseten yerlerde süründüğünü belirten Yüksekdağ, "Kobani 'düştü düşecek' diyen Rojava'daki halkların barış, kardeşlik direnişini anlamayan, yok etmeyi, kuşatmaya çalışan AKP zihniyeti, Türkiye halklarından hak ettiği cevabı aldı. Biz birinci cevabı onlara Kobani zaferiyle verdik. İkinci cevabı Türkiye halklarıyla beraber 7 Haziran'da sandıklarda verdik" dedi.


PYD ve IŞİD'i eş tutan açıklamalara tepki


Türkiye'de siyasilerin IŞİD için "terör örgütü" ifadesini kullandığını hatırlatan Yüksekdağ, "Siyasi iktidarın şimdi o vahşet çetesinin yenilgiye uğratılmasından memnun olması gerekir. İktidarın bu nedenle PYD'yi kutlayıp tebrik etmesi gerekiyor. İktidar sözcüleri, 'PYD, IŞİD'den daha tehlikeli' diyorlar. Bebek katleden, bebekleri kesen, çocuğu kurşuna dizen bir terör örgütünü, katliam şebekesini, insanlıktan nasibini almamış çeteyi PYD gibi bir halk yapılanmasının önüne geçirebilecek kadar gözü kararmış bunların. PYD Türkiye halklarını savunan koruyan onurlu direnişin temsilcisidir. Eğer IŞİD bu sınırlardan temizlenmezse geleceği, işgal edeceği yer Urfa, Hatay, Adana, Mersin ve Türkiye'nin sayısız kentiydi. Bu gerçeği iktidar bilmesine rağmen çıkarı nedeniyle bu çeteye karşı duruşunu değiştirmedi" diye konuştu.


Kobani'de acı bilanço: 152 can kaybı, 400'ü aşkın yaralı


"Türkiye Suriye'ye müdahale için zemin arıyor"


Yüksekdağ, Türkiye'nin son zamanlarda Suriye'ye müdahale için zemin aradığını ve işgal planlarının deşifre edildiğini de öne sürerek şöyle devam etti:


"Gerekçe olarak Türkiye sınırında Suriye'de bir Kürt devleti, Kürt koridoru oluşturulmasını gösteriyor ve bunu engellemek için Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesini şart olarak görüyorlar. Bunlar, bu savaş çığırtkanlığı hazırlığı olarak dile getirdi. Türkiye'de Mehmet çok. Bu Mehmet'lerin askerlerde, savaşlarda harcanması onların umurunda değil. Yıllar boyunca Türkiye'de iç çatışmaya sebebiyet vererek Türk, Kürt ile Ahmet ve Mehmet'lerimizin canını, yaşamını kaybetmesine sebep olan zihniyet işte bu savaş çığırtkanı zihniyettir. Suriye'ye işgal planının ve pratiğinin alt yapısını zeminini hazırlamaya çalışıyorlar. Bunu Kürt düşmanlığı üzerinden yapma gayreti içerisindeler. Artık Kürt halkının yakasından düşün."


Diyarbakır'da 20 bin kişiden IŞİD protestosu!


"Türkmenlere de PYD sahip çıkıyor"


Türkiye'de son zamanlarda Türkmenler üzerinden savaş ve müdahalenin altyapısının hazırlandığını ancak Suriye'deki Türkmenlere de PYD'nin sahip çıktığını kaydeden Yüksekdağ şöyle devam etti:


"Düne kadar birbirlerine düşürülmeye çalışılan halklarımız yeni bir yaşam kurdu ve onların hazmedemediği bu güçtür. Tahammül edemiyorlar yine basın organlarından insanlık dışı yalanlarla, iftiralarla savaşın, müdahalenin altyapısını oluşturmaya çalışıyorlar. PYD'nin ilerleyişini durdurmaya çalışıyorlar. IŞİD tarafından kaçırılan, tecavüze uğrayan, köle pazarlarında satılan yüzlerce binlerce Türkmen kadın IŞİD tarafından katledilirken neredeydiniz? Niye bu zulmü bir kez Türkiye kamuoyuna anlatmadınız. Şu an hala IŞİD'in elindeki 200'ün üzerindeki Türkmen kadın sizin sahiplendiğiniz Türkmenler değil mi? Onlar Bayırbucak Türkmeni değil mi Sayın Başbakan? IŞİD kıyımından geçirilen, tecavüzüne uğrayan Türkmenler; Bayırbucak değil diye mi sahip çıkmadınız? Ama onlara sahip çıkanlar vardı. Kimdi; YPG'ydi, YPJ'ydi. Hala da o aşağılık çetenin saldırılarına karşı hiçbir ulus, millet, inanç ayırımı yapmadan savunma, koruma ve güvenliğini alma görevini oradaki PYD güçlerine yerine getiriyor."


YPG, Kobani'de IŞİD militanlarının bulunduğu binayı patlattı


Kobani'deki bombalı saldırılar


Kobani'de yaşanan çatışmalar nedeniyle tam olarak ölü sayısının belirlenemediğini aktaran Yüksekdağ, şöyle konuştu:


"Hala ölü sayısı belirlenemedi çünkü katliamın çapı oldukça ağır. Bizler bu kadar çaplı bir katliamın asla ve asla tekil bir biçimde, anlık bir biçimde gerçekleştirildiğini düşünmüyoruz. Bütün veriler kanıtlar, görgü tanıkları ve anlatımlar gösteriyor ki bu katliam günler öncesinden planlanmış, hazırlanmış ve birçok cepheden harekete geçilmiş. Kobani'ye dönük olarak iki cepheden saldırıya geçildi. Saldırının gerçekleştirildiği cephelerden biri de işte bu cephedir, Mürşitpınar hattıdır, yani Türkiye sınırıdır. Defalarca sınırdan IŞİD çeteleri sızmalar gerçekleştirdi. Bırakın sızmayı elini kolunu sallayarak sınırdan gidip geldiler. Buna ilişkin kamera kayıtları, fotoğraflar yayınladık, tanıklar ortaya çıkardık ama bunları siyasi iktidar gündemine almadığı gibi yalanladı. Hukuk, adalet mekanizmaları onların yalanlarına hizmet ediyor ve bundan dolayı tek bir soruşturma açılmadı. Hala iktidar şirretlik yaparak hesap vermekten kaçıyor. Şirretlik yaparak bu kadar kanın, katliamın üzerine oturamazsınız. Şirretlik yaparak insanlık suçunun sorumluluğunun üzerini örtemezsiniz. IŞİD militanları giriş yaparken Akçakale-Suruç hattındaki noktayı kullanıyor. Akçakale'de IŞİD kampına dönüştürülmüş alanlar var. Biz üzerine gidin soruşturma açın diye polisi savcıyı göreve çağırdık ama hiçbirisi Akçakale'de kullanılan IŞİD merkez ve kampları için tek bir adım atılmadı. Bugün gözümüze baka baka Suruç Akçakale ara hattından IŞİD çeteleri bomba yüklü araçlar geçirilerek bu katliam gerçekleştirildi. Artık bu kanıtların iddia olarak sunulması kadar sorumsuz yaklaşım yoktur. Açığa çıkan gerçekler siyasi iktidarın AKP hükümetinin IŞİD desteklediği ve bu yolla katliamdan sorumlu olduğu yönündedir. AKP hükümeti bu çetelerle bağını ilişkisini keser ve çetelerin mevzilendiği yerleştiği alanlara dönük bize her gün yapıyorlar ya operasyonlar, onların bir tanesine de Allah için bu IŞİD'lilere de yapın. "


Erdoğan'dan flaş açıklamalar!


Başbakan Davutoğlu'na çağrı


Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çağrıda bulunan Yüksekdağ, şunları söyledi:


"Birinci derecede birinci parti sizsiniz. Şu an oluşturulacak koalisyonda da en etkili rolü alabilecek yine sizsiniz. Eğer bu çeteleri desteklemiyorsanız, eğer arkalarında durmuyorsanız, hani her gün kadını çoluğu çocuğu, yaşlıyı, genci toplayıp karakola dolduruyorsunuz ya bir tane IŞID elamanına karşı bir operasyon gerçekleştirin, bir sorumlunun açığa çıkarıldığını görelim, sizin bu iddialarınıza inanalım. Aksi durumda siyasi iktidarın IŞID'i desteklemiyoruz iddialarının hiçbirisi bizim nezdimizde geçerli değildir. Bu iddialar yok hükmündedir. Akçakale'de 3 IŞİD militanı polis ve askere teslim olduğunu biliyoruz. Nerede o militanlar bu zamana kadar valilik bir açıklamada bulunmadı. Yaptıkları sadece üzerlerini örtmeye çalışmak ve şirretliktir. Katliamla birlikte tüm halkımız gerçeğin ne olduğunu çok iyi gördü. Sadece bölge değil Türkiye hakları artık gerçeğin ne olduğunu çok iyi biliyor ve görüyor. Sayısız kez bu sınırlarda insanlık dışı saldırılarla karşı karşıya kaldık, bugüne kadar hepsini el birliğiyle gücümüzle aşmayı başardıysak bugün de yine karanlık günleri de hep birlikte aşmayı başaracağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS