HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Van'da oy kullandı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Van'da oy kullandı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "1 Kasım seçiminin, yok sayılmayacak kadar güçlü bir demokrasi ve barış isteğini ortaya çıkaracağına inanıyorum" dedi.

Yüksekdağ, Van'ın Tuşba ilçesine bağlı Topaktaş mahallesinde bulunan ilkokuldaki 1248 numaralı sandıkta oyunu kullandı, vatandaşlarla sohbet etti. Oyunu kullandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Yüksekdağ, seçimin kendilerine dayatıldığını ileri sürerek, seçimden halkın barış ve demokrasi isteğinin çıkması dileğinde bulundu.


HDP il başkanı Kırklareli'nde gözaltına alındı


Oyunu ilk kullanan lider Selahattin Demirtaş oldu


Çok zor günler yaşadıklarını ve baskılarla karşılaştıklarını ifade eden Yüksekdağ, şöyle konuştu:


"hdp ve bizler açısından kesinlikle çok zor bir seçimdi. Ben diliyorum ki bundan sonra yapılacak tüm seçimler bu siyaset tarafından kırılıp, bükülmesin, yok sayılmasın. 1 Kasım seçiminin, yok sayılmayacak kadar güçlü bir demokrasi ve barış isteğini ortaya çıkaracağına inanıyorum. Diliyorum ki bir daha barış için inat etmemiz gerekmez. İnsanlığın en temel değerlerinden birisi olan demokrasi için inat etmemiz gerekmesin. Ben 1 Kasım'dan sonra yolumuzun daha açık olacağına inanıyorum."


Yüksekdağ, oy verme işlemini tamamladıktan sonra okul bahçesinde kendisini bekleyen mahalle sakinleriyle sohbet edip fotoğraf da çektirdi.


HDP Sözcüsü Bilgen de Kars'ta sandığa gitti


Milletvekili genel seçimi için oyunu Kars'ta kullanan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da alınan seçim güvenliği tedbirlerine ilişkin, "Şu ana kadar güvenlik görevlilerinin, son derece duyarlı ve anlayışlı hareket ettiklerini gördük. Herhangi bir gerilime, sıkıntıya şahit olmadık" dedi.


Bilgen, genel seçim için oyunu kullanmak üzere Kars İstasyon Mahallesi'ndeki Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlköğretim Okulu'na geldi. Okulda oy kullanımının yapıldığı sınıfları ziyaret ederek, sandık görevlilerine karanfil veren Bilgen, kayıtlı olduğu 1061 no'lu sandığın bulunduğu sınıfa geçerek burada oyunu kulandı.


Bilgen, oy kullanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, halkın bir önceki seçimde ortaya koyduğu irade dikkatli şekilde okunmadığı ve onun gereği yapılmadığı için Türkiye'nin yeniden seçime gitmek zorunda kaldığını savundu.


Yapılan seçimin bu nedenle insanların büyük bir endişe ve tedirginlik içerisinde gittiği bir seçim olduğunu öne süren Bilgen, "Ümit ediyoruz ki bu seçim hem güven içerisinde gerçekleşsin, huzur içerisinde gerçekleşsin. Hiç kimsenin burnunun kanamadığı, herkesin özgür iradesiyle tercihini yaptığı bir seçim olsun. Ülkemizde birlikte yaşamaya, barışa ve seçmen iradesinin siyasetin asıl öznesi haline geldiği, demokrasinin olmazsa olmazı kabul edildiği, hazmedildiği, sindirildiği bir seçim sonucu ortaya çıksın" diye konuştu.


Bilgen, sabah saatlerinden itibaren bölgedeki il ve ilçelerde sandıkları da ziyaret ettiklerini ve sıkıntılı bir durum gözlemlemediklerini de belirterek, "Şu ana kadar güvenlik görevlilerinin, son derece duyarlı ve anlayışlı hareket ettiklerini gördük. Herhangi bir gerilime, sıkıntıya şahit olmadık. Bu ülke hepimizin ve bu ülkede birlikte yaşayabilmek için galiba sandık sınavını da hep birlikte başarıyla vermemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS