Son Dakika

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'dan açıklama

A A

07.06.2015 - 22:10 Son Güncelleme:

Demirtaş, "Bu saat itibarıyla Türkiye'de artık başkanlık tartışması, diktatörlük tartışması son bulmuştur" dedi. Demirtaş, HDP'nin artık gerçek bir Türkiye partisi olduğunu belirterek, "Seçimin en önemli sonuçlarından biri de Türkiye'nin doğusunda sıfırlanmıştır" ifadesini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'dan açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte seçim sonuçlarına ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi. İstanbul'da Cezayir Restoran'da basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, özetle şunları söyledi:

"Sesimizin ulaştığı herkesi canu gönülden selamlıyoruz. Eşitsiz, adil şartlarda geçmeyen bir seçim kampanyasını tamamladık. Bu kampanyanın demokratik, özgür bir ortamda gerçekleşmediğini ifade etmek istiyorum.Devletin bütün imkanlarına karşı, iktidar partisinin devletin bütün imkanlarını arkasına alarak bir kampanya, kampanya bir tarafa bir saldırıya karşı bizler Türkiye'nin ezilenleri, barıştan, demokrasiden,emekten yana olanlar olarak muazzam bir başarı elde ettik. Şimdiden bütün Türkiye'ye hayırlı uğurlu olsun diyorum.

Herkesin zaferidir

Bu seçimde özgürlükten, demokrasiden, barıştan yana olanlar kazanmış, baskı, otoriterlik, kibirli duruştan yana olanlar ve kendilerini Türkiye'nin tek sahibi gibi görenler, gerilemiş yenilmiştir. Kazananlar Türkiye'nin özgür yarınlarına sevdalı olanlar olmuştur. Bu zafer bütün inançların, Türkiye'de yaşayan herkesin, kim varsa inancıyla birlikte bu topraklarda yaşayanlarındır. Yine aynı zamanda bu zafer Türkiye'de işçilerin, işsizlerin, köylülerin, çiftçilerin, esnafların, yani solun ortak zaferidir. Türkiye'de çoğulcu, demokratik bir anayasa isteyenlerin ortak zaferidir. Demokratik ve barışçı çözüm isteyenlerindir. Bu ülkenin kadınlarının ortak zaferidir.

AKP Türkiye'nin doğusunda sıfırlanmıştır

Bizler seçim kampanyası boyunca, meydanlarda, alanlarda ne söylediyssek arkasındayız. Artık HDP gerçek bir Türkiye partisidir. Hep birlikte yaşamayı hak ediyoruz. Seçimin en önemli sonuçlarından biri de AKP bu kibirli tavrıyla 'Kürt sorunu yoktur, çözüm masası yoktur' diyerek Türkiye'nin doğusunda sıfırlanmıştır. Özellikle bu yönünü bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Bu seçim döneminde bize oy verenleri mahçup etmeyecek bir yol izleyeceğiz. Emaneten bize oy verenleri daha çok HDP'li yapmak için çok çalışacağız.

Bu saat itibarıyla Türkiye'de artık başkanlık tartışması, diktatörlük tartışması son bulmuştur. Türkiye uçurumun kenarından dönmüştür.

İçeriden veya dışarıdan koalisyon yapmayacağız

Bu muazzam zaferin ortaya çıkmasında milyonların emeği var. bir üst akıl değil, bir komplo aklı değil, komplo çirkef akıl değil, halkın ortak aklı var. HDP Türkiye’nin Türkiye halklarının aleyhine hiçbir programın içinde olmadığı gibi bu saatten sonra da olmayacaktır. Söz verdiğimiz gibi, içeriden veya dışarıdan koalisyon yapmayacağız."

Demirtaş konuşmasında kendilerine destek veren parti ve siyasi çevrelere teşekkür ederek, kampanya sürecinde hayatını kaybeden HDP'lileri andı.

Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın demokratik çözüm, ortak vatan vurgusuyla katkısı olduğunu söyledi ve şunları ifade etti:

"Yürüdüğümüz bu zorlu yolun boş olmadığı bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bizler demokratik çözüm ve barış sürecini yürütürken arkasında dururken, elbette ki İmralı’da devam eden süreci de hep destekledik. Sayın Öcalan, birlikte yaşam sivil çözüm konusunda her zaman destek oldu. ortak vatan vurgusuyla bu çözümün bu barışın temel aktörü oldu. kendisine özel olarak teşekkür ediyoruz. Bu başarının ortaya çıkmasında, kendisinin barış konusundaki kararlı duruşu da son derece belirleyicidir. İnanıyorum ki desteklerini artırarak sürdürecektir. Kalıcı barış konusunda kendisi bugüne kadar oynadığı rolü ve sorumluluğu oynamaya devam edecektir."

Demirtaş kampanyalarına katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Yüksekdağ: "Enkazını da hep birlikte toplayacağız"

Figen Yüksekdağ ise şunları söyledi:

"Hepinizi saygı ve sevgi ve çok büyük bir heyecanla selamlıyorum. Heyecanımız bu salona sığmıyor. Bütün Türkiye çok büyük bir heyecanla seçim sonuçlarını karşılıyor. Çok sevinçli bir buluşma, kucaklaşma. 2015 genel seçimleri, bütün Türkiye’ye HDP’nin seçim zaferiyle böyle bir kucaklaşmanın sevincini armağan etti. Sanıyorum ki en büyük kazanımımız budur. Birbirinden uzaklaştırılan Türkiye halkları, birbiriyle kucaklaşmanın zevkini ve başarısını yaşadı. 13 yıl boyunca kutuplaştırma ve bölme siyasetinin acı sonuçlarıyla yüzleştik.

Sanıyorum ki en büyük başarımız, bu kötülükleri, bu miadı olmuş siyaseti yenen iyilerin gücünün açığa çıkmasıdır. Büyük insanlığın gücünün ayağa kalkmasıdır. 13 yıl boyunca, sadece siyasi yaşamı tahrip etmedi, toplumsal insani yaşamımızda çok büyük tahribata yol açtı.

Yüzde 10luk seçim barajı bütün Türkiye halklarına dayatılan bir ayıp ve bir utanç vesikaydı. Tarihsel bir ipotekti. Türkiye halklarının seçme ve seçilme haklarının rehin alınmasıydı. Bizler haklarımızı rehin olmaktan kurtardık. Kendi özgürlüğümüzü kendimiz yarattık. Yüzde 10 seçim barajının aşılmış değil sadece, kuvvetle yıkılmış olması gibi bir sonuçla yüz yüzeyiz. Barajı hep beraber yıktık. Bugün sokaklardaki insanımızın tutkulu emeği ve kararlılığı yıktı.
Bu seçim sonuçlarından sonra emin olun ki, siyasi iktidarın ve mevcut egemen siyasi anlayışın yarattığı bütün yıkımın tahribatın enkazını da hep birlikte toplayacağız.

Ve Türkiye’de yüzde 10 barajının yıkılması, böyle büyük bir zaferle yıkılması, aynı zamanda topraklarımızda yeni demokrasi bilincinin geliştiğini de gösteriyor. Düne kadar yönetilenler, eskisi gibi yönetilmek istemiyor. Tek adam tek parti istemiyor, çoğul olmayı ve paylaşmayı istiyor. Çok büyük bir güçlü bir demokrasi bilinci yeşerdi. Bizim ağacımıza dallarımıza yeşilimize saldıran, onu karartmaya çalışan bütün merkezlere inat işte HDP’nin ağacı da büyük insanlığın kökleri de yine aynı Türkiye topraklarında kendisine bir yol buldu ve boy verdi."