HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı davasında karar

HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı davasında karar

HDP Genel Merkezi'ne, 18 Nisan'da düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin 2 sanık "Siyasi hakların kullanılmasını engellemeye teşebbüs" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından 2 yıl 8 ay on beşer gün hapis cezasına çarptırılırken, sanıklardan biri hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar Kenan Berkay Şipal ve Burak Karslı ile sanık avukatlarından Berrin Yaşin ve mağdur HDP'nin avukatı Pınar Akdemir Köklü katıldı.


HDP'nin avukatı Köklü, sanıkların cezalandırılmasını isteyerek, "Bu tür suçların hak ettiği şekilde cezalandırılması gerekir. Aksi takdirde halkı kin ve düşmanlığa sevk etmektedir" dedi.


Pişman olup olmadığı sorulan sanık Şipal, "(Pişmanım), diyemeyeceğim. Ancak yorum da yapmıyorum" ifadelerini kullandı.


Sanık Karslı da suçsuz olduğunu savunarak, beraatını istedi.


Hakim İfakat Malatyalıoğlu, sanıkları "Siyasi hakların kullanılmasını engellemeye teşebbüs" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından 2 yıl 8 ay on beşer gün hapis cezasına çarptırdı.


Şipal'e verilen cezayı sabıka kaydını göz önüne alarak, ertelemeyen ve hükmün açıklanmasını geri bırakmayan Malatyalıoğlu, Karslı'ya verdiği cezanın hükmünün açıklanmasını geri bıraktı.


İddianamede de sanıkların "Siyasi hakların kullanmasını engellemeye teşebbüs" ve "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçlarından cezalandırılmaları isteniyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS