HDP İzmit'te seçime itiraz etti

HDP İzmit'te seçime itiraz etti

7 Haziran'da Kocaeli'nden 1 vekil çıkartan ancak 1 Kasım'da bu vekilliği kaybeden HDP, Kocaeli'nin İzmit ilçesindeki 2 sandıkta seçim sonuçlarına itirazda bulundu.

HDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu ana kadar 2 sandıkta hata olduğu iddiasıyla İzmit İlçe Seçim Kuruluna başvurduklarını söyledi.

İzmit Alikahya Cumhuriyet Mahallesi TBMM İlköğretim Okulu'ndaki "2042 nolu" sandıkta bütün oyların yanlış yazıldığını öne süren Akgül, "Mesela CHP'ye 43 oy yazılmış fakat sandık kurulunun tutanağında 149 oy görünüyor. Bizim 14 oyumuz var ama sıfır görünüyor. AK Parti'nin 134 oyu var ama birleştirme tutanağındaki oy sayısı 261 görünüyor. Bu tutanak tamamen yanlış kaydedilmiş" diye konuştu.

Akgül, bir başka sandıkta da partilerinin 21 oyunun sıfır şeklinde yazıldığını, oyların tutanağa geçirilirken kaydırma olduğunu iddia ederek, "Oylarımız Liberal Demokrat Partiye yazılmış. Başkaca tespit ettiklerimiz sandıklar da var, onlarda maddi toplama hataları var. Neticeyi etkileyecek sandıklar değil ama doğruyu yansıtması için itirazda bulunduk" dedi.

Eski AB Bakanı ve HDP Kocaeli milletvekili adayı Ali Haydar Konca da sonuçların tutanağa aktarılmasında hataların ve kaydırmaların olduğunu belirterek, "Bizim şansımızı arttırır arttırmaz ayrı konu ama en azından bir haksızlığın tescili bakımından itiraz edildi" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS