HDP’li 80 milletvekili hakkında suç duyurusu

HDP’li 80 milletvekili hakkında suç duyurusu

HDP'li 80 milletvekili hakkında teröre destek vermek, devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak gibi gerekçelerle suç duyurusunda bulunuldu.

Sakarya’nın Erenler ilçesinde yaşayan şehit ve gazileri internet sitesi sahibi Erdoğan Erdoğan, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu HDP’li 80 milletvekili hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Sakarya Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.


Erdoğan, suç duyurusunda bulunduktan sonra Sakarya Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, Türkiye’de son zamanlarda terör saldırılar sonucu vatan evlatlarının şehit ve gazi olduğunu belirtti. Her şehit gazi haberi alındığında yüreklerinin parçalandığını ifade eden Erdoğan, “Bu terör olaylarında HDP’li 80 milletvekilinin payı olduğu düşüncesiyle Ankara Cumhuriyet Savcılığına gönderilmek üzere Sakarya Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum.“ dedi.


HDP’li 80 milletvekilinin görevi kötüye kullanma, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma, bölücü terör örgütü propagandasını yapma, milletvekilliği Anayasal yeminine sadık kalmama, halkı devlete karşı ayaklanmaya teşvik etme, halka kin ve nefret aşılama gibi suç işlediklerini ileri süren Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca halkı devletin güvenlik güçlerine karşı gelme, halkın milli ve manevi değerlerine saldırma, küçük düşürme, ayaklanmaya teşvik etme, hedef gösterme, kamu otoritesine karşı gelme, kamu düzenini bozma suçlarını veya bu suçlardan en az bir tanesini işledikleri düşüncesiyle suç duyurusunda bulundum.”


Şüpheliler hakkında Anayasa, kanunlar, yönetmenlikler ve sair mevzuatlar çerçevesinde yasal işlem yapılmasını, soruşturma açılmasını, daha sonra dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini belirten Erdoğan, “Hiç kimse devletin imkânlarını kullanarak devletimizin varlığına, birliğine bölünmez bütünlüğüne ve temel taşlarına dinamit döşeme hakkına sahip değildir. Eylemleri ve faaliyetleriyle bu düşüncede olanlar hukukun içinde cezalandırılmalıdır.” diye konuştu.


Erdoğan, suç duyurusunda HDP’li milletvekillerinin özerklik açıklamaları, PKK, YPG, PYD gibi terör örgütlerini savunur konuşmaları ile sosyal medya paylaşımlarını delil gösterdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS