HDP, TBMM çalışmalarından çekilecek

HDP, TBMM çalışmalarından çekilecek
Bu düzenleme ile dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilleri, herhangi bir vatandaş gibi yargılama sürecine tabi oldu.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve 7 milletvekilinin tutuklanmasından sonra 2 günden bu yana Diyarbakır'da toplantı yapan HDP Meclis Grubu ve MYK aldığı kararlarını açıkladı. HDP, TBMM çalışmalarından çekilme kararı aldı.

HDP'nin Meclis Genel Kurulu ve komisyonlardaki çalışmalara katılımın nasıl olacağı ile ilgili kararların da alındığı iki toplantının kararları bugün saat 11.00'de Diyarbakır'da açıklandı. HDP sözcüsü Ayhan Bilgen'in yaptığını açıklamaya göre; HDP TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı. 


Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik" dedi.


HDP'li vekiller Meclis Genel Kuruluna ve komisyon toplantılarına katılmayacak. 


Atama olacak mı?


Bilgen, "Eş Genel Başkanlık için vekaleten atama olacak mı?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:


Bunların hepsini önümüzdeki günlerde halkımızla tartışacağız. Bu ülkede yasama organının bir işlevi var mı, teknik tatışmaların anlamı var mı, halk karar verecek. Nerede, nereye kadar olacağımızı onlarla karar vereceğiz. Türkiye bir dönüm noktasındadır. Böyle küçük ayrıntılarla tartışma yapmak yerine, bu kararın Türkiye için, dünya için ne ifade ettiğini görmek istiyoruz. Biz çok net bir açıklama yaptık, bu açıklamanın gereğini yapacağız. Gündemimizde halkla beraber kararı vermek var. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS