HDP, yurt dışı oylarının güvende olmadığı gerekçesiyle YSK’ya başvurdu

HDP, yurt dışı oylarının güvende olmadığı gerekçesiyle YSK’ya başvurdu

Halkların Demokratik Partisi, (HDP) Bern Konsolosluğu'nda seçim materyallerinin tutulduğu çok anahtarlı odanın daha önce belirtilmeyen yedek anahtarları olduğunun ortaya çıkması üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurarak bu odalara güvenlik kamerası konulmasını istedi.

HDP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, yurt dışında ilk olarak Ağustos 2014'te oy kullanma hakkı elde eden Türkiyeli seçmenlerin, 7 Haziran'da ise ilk kez milletvekili seçimleri için 54 ülke 112 temsilcilikte 8-31 Mayıs arasında oy kullanacağına işaret edildi.


Açıklamada, bu ülkelerde 24 gün sürecek oy kullanımında her gün seçim merkezlerinde kullanılan oy sayısı tespit edilerek torbalar halinde saklama kuruluna teslim edilerek, ardından muhafaza odasına alındığı hatırlatıldı.


Oylar güvende mi?


Yurt dışı temsilciliklerindeki muhafaza odalarında bu kadar uzun süre bekleyecek oy pusulalarının güvende olamayacağı tartışılırken odanın 2 parti temsilcisi ve konsolosluk görevlisinde olmak üzere 3 anahtarla koruma altına alınması uygulaması geliştirildiğine işaret eden HDP, açıklamasında “Ancak 10 Mayıs tarihinde yaşanan bir olay, bu uygulamanın oyların güvende olduğu intibası yaratma amacından öteye gitmediğini ortaya çıkardı.” ikazında bulundu.


"Temsilcilikte yedek ahahtarlar var"

HDP’nin endişeleri şu örnekle dile getirildi: “91 bin kayıtlı Türkiyeli seçmenin bulunduğu İsviçre'de oy kullanılan 3 merkezden biri olan Bern Konsolosluğu'nda gerçekleşen olay, oyların güvende olup olmadığı yönündeki endişeleri haklı çıkarıyor. HDP temsilcilerinin tutanak altına aldığı olaya göre, Bern Konsolosluğu'nda kurayla muhafaza odasının anahtarı verilen 2 parti temsilcisinden biri olan AKP'li temsilci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'gönlündeki partiye destek için' gittiği Almanya'daki etkinliğine yanına anahtarını alarak gitti. Bu durumda anahtarı olmadan açılmaması gereken muhafaza odasının kapısı çilingir yardımı olmadan açılarak oy pusulaları alındı. Bu durum verilen anahtarların yedeklerinin temsilcilikte bulunduğunu ve tüm konsoloslukların partilerin haberi olmaksızın sandıklara ve seçim materyallerine erişilebileceği ve oyların değiştirebileceği ortaya çıkmış oldu.”


YSK'ya başvurdu

HDP, bugün bu durumu YSK'ya bir dilekçeyle bildirerek yurtdışında seçim güvenliğinin tehdit altında olduğunu ve bu sebeple sandıkların 24 saat izlenebilmesini sağlayacak bir kamera sisteminin tüm yabancı seçim bölgelerinde uygulanması önerisinde bulundu.


Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt imzasıyla YSK’ya gönderilen dilekçede, ortaya çıkan güvenlik açığının yurt dışı seçim sürecini açıkça tehdit ettiği belirtildi.


Diğer yurt dışı seçim merkezlerinde de anahtarların çoğaltılmış olması ihtimaline karşın tüm saklama odalarının içinde 24 saat aktif güvenlik kamerası kurulması istenen dilekçede şöyle denildi: “Ekteki tutanaklardan da anlaşılabileceği üzere 10 Mayıs’ta Bern Konsolosluğu'nda seçim materyallerinin tutulduğu odaya erişimle ilgili ortaya çıkan güvenlik açığının yurt dışı seçim sürecini açıkça tehdit ettiği görülmektedir. Diğer yurt dışı seçim merkezlerinde de anahtarların çoğaltılmış olması ihtimali göz önünde bulundurularak tüm güvenli odaların içinde ve giriş kısımlarında 24 saat aktif ve kayıtlı olabilecek güvenlik kameralarının kurulması ve tüm müşahitlerin izleyebileceği imkanların sağlanması kritik bir gereklilik halini almıştır. Bu konuda YSK’nın gerekli önlemleri almasını diliyor, sonucu hakkında partimizin bilgilendirilmesini umuyoruz.”
Başvuruya, Bern’de 10 Mayıs günü tutulan tutanaklar da eklendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS