Siyasilerden bayram mesajı

Siyasilerden bayram mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yayınladığı bayram mesajında trafik uyarısı yaptı. Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ın mesajında ise barış vurgusu ön plana çıktı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu yayınladığı bayram mesajında, "İslam coğrafyasına bu Ramazan ayında da barış ve refah uğramadı" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda İslam coğrafyasındaki savaşlar ve çekilen acılara vurgu yaptı.  

İslam coğrafyasındaki savaş nedeniyle bayrama buruk girildiğini belirten Kılıçdaroğlu şöyle dedi:
"Sevgili yurttaşlarım. Gönül coğrafyamızı güzelleştiren ve yüreklerimizi bir kez daha sevgi, dostluk ve dayanışma hisleriyle dolduran mübarek Ramazan ayının mutluluğunu yaşadık. Ama maalesef içimizdeki burukluğu bir türlü atamadık. Çünkü İslam coğrafyasına bu Ramazan ayında da barış ve refah uğramadı. Yine kan döküldü, derin acılar çekildi, çekiliyor. 77 milyonu aşkın nüfusu laik, demokratik, sosyal hukuk devleti, yarım yüzyılı aşan demokrasi tarihi, iki yüzyıla yaklaşan parlamenter sistemi ile Türkiye, böyle bir coğrafyada çoban ateşidir, umut ışığıdır. İslam coğrafyasının siyasal aktörleri, dünya tarihi yanında özellikle Türkiye'nin yakın tarihini de bilmek zorundadırlar."

"Siyasetçinin görevi bölmek değil, birleştirmektir"

Siyasetçinin görevinin birleştirmek ve uzlaştırmak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çünkü bizler farklılığımızı zenginlik, demokrasiyi en büyük gücümüz sayarız. Zaten demokrasi, çatışma yerine uzlaşmayı, kutuplaşma yerine birlikte yaşamayı zorunlu kılan bir siyasi sistemdir. O yüzden iç veya dış bütün sorunlarımızla yüzleşirken, ortak akıldan yararlanmak, toplumun tüm kesimlerine hoşgörü içerisinde yaklaşmak demokrasinin olmazsa olmazıdır.

Unutmamalıdır ki siyasetçinin görevi bölmek ve ayrıştırmak değil, birleştirmek ve uzlaştırmaktır. Siyaset ülkeye ve milletine huzur vermeli, güven aşılamalı ve Türkiye'nin yeni ufuklara yelken açması için gerekli öngörüye sahip olmalıdır. Siyasetin asli görevi dört kelimeden ibarettir: Her şeyden önce Türkiye. Herkes bu bilinçle hareket etmeli, Türkiye'ye hizmet etme onuruna layık olmalıdır. Bu bağlamda, bizlere özgürlük ve demokrasi içerisinde bu bayramı yaşama fırsatını veren Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarına ve şehitlerimize rahmet diliyorum. Tüm halkımızın Ramazan Bayramını yürekten kutluyorum."

Erdoğan: Müslümanlar bu bayrama da boynu bükük, yüreği yaralı, gözleri yaşlı giriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, dünyanın pek çok yerinde Müslümanların bu bayrama da boynu bükük, yüreği yaralı, gözleri yaşlı girdiğini belirtti. Erdoğan "Irak, Suriye, Filistin, Yemen, Mısır, Libya ve Somali başta olmak üzere, tüm İslam coğrafyasında kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum, bizleri de derinden etkiliyor, sevincimizi gölgeliyor. İnşallah bu mübarek günler, kardeşlerimizin kurtuluşuna; tüm insanlığın huzur ve güven içinde geleceğe umutla bakabilmesine vesile olur" dedi.

Mesajında, "Milletimiz tarihi boyunca geniş coğrafyalarda hƒkimiyet tesis eden devletler kurmuş ve medeniyetimizin nişanesi olan eserler bırakmıştır" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün de zor zamanlarında kardeşlerimizin yanında yer alarak, tarihe insanlık adına iftihar vesilesi olacak bir iz bırakacağımıza inanıyorum. Ramazan Bayramı, millet olarak bu anlayış etrafında tek vücut olmamızı sağlayacaktır. Maalesef dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar, bu bayrama da boynu bükük, yüreği yaralı, gözleri yaşlı şekilde giriyor. Irak, Suriye, Filistin, Yemen, Mısır, Libya ve Somali başta olmak üzere, tüm İslam coğrafyasında kardeşlerimizin içinde bulunduğu durum, bizleri de derinden etkiliyor, sevincimizi gölgeliyor. İnşallah, bu mübarek günler, kardeşlerimizin kurtuluşuna; tüm insanlığın huzur ve güven içinde geleceğe umutla bakabilmesine vesile olur.

Biz, ülke ve millet olarak, ilgili kamu kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, her zaman olduğu gibi, Ramazan ayı boyunca da dünyanın dört bir yanında kardeşlerimizle dayanışma içinde olmaya çalıştık. Ulaşabildiğimiz tüm mağdur ve mazlumlara, hiçbir ayrım yapmaksızın, yardım eli uzatmanın çabası içinde olduk. Bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Bu hizmetlerin ifasında görev alan herkese şükranlarımı sunuyorum. Ramazan Bayramınızı kutluyor; bu mübarek günlerin, tüm İslam ƒlemiyle birlikte bizlerin de birliğine, beraberliğine ve kardeşliğine vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum."

Trafik uyarısı

Memleketlerine bayram ziyaretine gitmek veya tatil için yola çıkan tüm vatandaşlara uyarıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajını şöyle tamamladı:

"Bayram sevincini felakete dönüştürmemek için, trafik kurallarına azami düzeyde riayet etmeye lütfen özen gösterelim. Sözlerime rahmetli Abdurrahim Karakoç'un bir dörtlüğüyle son vermek istiyorum; '¶lem-i İslƒm'a rahmet su gibi. Aksın, bayram olsun bayramlarınız. Evleriniz cennet kokusu gibi. Koksun, bayram olsun bayramlarınız." Bu çerçevede özellikle çocuklarımızın aileleriyle birlikte, bayramı bayram gibi geçirmelerini diliyorum. Bir kez daha ülkemizde ve yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın; tüm İslam ƒleminin Ramazan Bayramını kutluyor; bayram bereketinin kalplerimizi coşturmasını, umutlarımızı yeşertmesini Allah'tan temenni ediyorum. Kalın sağlıcakla."


HDP'den bayram mesajı


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladıkları mesajda, "Bayramlarda kin ve düşmanlıklar unutulur, herkes birbirine el uzatır. Dileğimiz Rojava Kürdistanı'nda, Suriye ve Irak'ta süren katliamların ve savaşların bir an önce son bulması, acıların bitmesi, bir halklar ve inançlar bahçesi olan Ortadoğu'da demokrasi, barış ve huzur ikliminin yeşermesidir" dedi.HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Ramazan bayramı mesajlarında, "Ramazan Bayramı Kutlu Olsun. Bayramlar barış, dostluk ve kucaklaşma duygularının en yoğun yaşandığı günlerdir. Bayramlarda kin ve düşmanlıklar unutulur, herkes birbirine el uzatır. Bayramların bu barışçıl özünün toplumsal yaşamın bütün alanlarına taşınması, eşitlik içinde bir arada Yeni Yaşam'ın geliştirilmesi açısından da önemlidir. Bizler, Ramazan Bayramı vesilesiyle İslam Alemi başta olmak üzere bütün dünyaya barış ve kardeşlik mesajımızı bir kez daha iletmek istiyoruz.

Dileğimiz hemen yanı başımızda, Rojava Kürdistanı'nda, Suriye ve Irak'ta süren katliamların ve savaşların bir an önce son bulması, acıların bitmesi, bir halklar ve inançlar bahçesi olan Ortadoğu'da demokrasi, barış ve huzur ikliminin yeşermesidir. Dileğimiz, Türkiye'deki eşitlik ve özgürlük mücadelesinin barışa, çözüme, huzura ve kardeşliğe yol açmasıdır. Demokrasi, adalet ve barış mücadelemizi her zamankinden daha fazla büyütmemiz ve güçlendirmemiz gerektiği bilinciyle, halklarımızın ve Ortadoğu halklarının Ramazan Bayramı'nı en içten duygularımızla kutluyoruz" ifadelerine yer verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS