HDP'den hükümet kararı

HDP'den hükümet kararı

Meclisi dün yaptığı toplantının ardından açıkladığı sonuç bildirgesinde, 'hükümette de barış mücadelesi' verileceğini duyurdu. Ayrıca Parti Meclisi'nin 'hükümette yer alma' kararını onayladığı belirtildi.

HDP Parti Meclisi dün yaptığı toplantıda Lice, Varto, Silvan ve son olarak Yüksekova'da yaşanan olaylarla ilgili olarak hükümete ve Cumhurbaşkanı'na yükledi. Hopa'da yaşanan sel felaketinin doğal afet değil, siyasi felaket olduğunu belirtilen açıklamada hükümette yer alacak HDP'li bakanların 'barış mücadelesi vereceği' ifade edildi. Bildirgeden satır başları şöyle:
 
- AKP’nin başlattığı ve bugüne kadar pek çok canın yitimine neden olan savaş, Lice, Varto, Silvan ve son olarak da Yüksekova ve Cizre saldırılarıyla sivil halka yönelmiş bulunuyor. Yüksekova’da sokağa çıkma yasağı ilanının ardından şehre giren özel komando birlikleri tarafından evlere ağır silahlarla saldırılmış, alınan bilgilere göre sivil kayıplar olmuş, ayrıca çok sayıda yaralının hastaneye kaldırılmasına engel olunmuştur. Sivil toplum örgütlerinin ve milletvekili heyetlerinin ilçeye girişleri engellenmiş, haberleşme imkanları sınırlandırılmıştır.

- Başta yakınlarını kaybeden asker, polis, sivil ve gerilla yakınları olmak üzere, Türkiye halklarının savaşa ve kayıplara tahammülü kalmamıştır. KCK yetkilileri tarafından yapılan “karşılıklı ateşkese evet” açıklaması, ellerin tetikten çekilmesi yolunda önemli bir adımdır. Hükümet bu açıklamalara karşılık vermeli ve gereğini yerine getirmelidir. Büyük acılara ve ağır bedellere neden olmuş “sonuna kadar savaş” çizgisini terk ederek Kürt sorununun diyalog ve müzakere ile çözümü çizgisine dönmelidir.


- Hopa’da yaşanan bir doğal afet değil, siyasi felakettir. HES’lerle, rant politikalarıyla, doğa kıyımı yapılarak inşa edilen yollarla, doğaya karşı işlenen suçların sonucu olarak halk ağır bedellerle karşı karşıya bırakılmıştır. Arama kurtarma çalışmalarında da çok ciddi zafiyet yaşanmış, halk kendi kurduğu sivil inisiyatifle kurtarma çalışmalarını sürdürmüştür. Halklarımızı bir kez daha Hopa halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz.

- Parti Meclisimiz, Merkez Yürütme Kurulu’nun “anayasal seçim hükümetinde yer alınması” kararını onaylamıştır. Bizim açımızdan, seçim hükümeti de bir mücadele alanıdır. Bakanlarımız, Saray darbesine ve AKP’nin savaş politikalarına karşı barış, demokrasi ve adalet mücadelesini sürdüreceklerdir.

- Parti Meclisimiz 1 Kasım seçimlerindeki adaylıklar için ‘merkez yoklaması’ yöntemini benimsemiş ve aday belirleme için MYK’ya yetki vermiştir.

- Geçici AKP Hükümeti’nin “yangından mal kaçırırcasına” Meclis’e gönderdiği Irak-Suriye savaş tezkeresine Meclis Grubumuz “hayır” diyecektir.

- Yaklaşan 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında, bileşeni olduğumuz Barış Bloku’nu ve tüm demokrasi, emek ve barış güçlerini ülkenin her yanında barışın sesini yükseltmeye ve savaş politikalarına karşı durmaya çağırıyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS