HDP'den IŞİD'e karşı dayanışma çağrısı

HDP'den IŞİD'e karşı dayanışma çağrısı

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve FigenYüksekdağ, Paris'teki terör saldırılarını kınayarak, geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD ve benzeri yapılara karşı daha fazla dayanışma içinde olunması çağrısında bulundu.

Fotoğraflarla Fransa'da terör gecesi


Demirtaş ve Yüksekdağ, Paris'teki terör saldırılarına ilişkinyaptıkları ortak yazılı açıklamada, sivillere yönelik IŞİD saldırılarının son aylarda tırmandığını ve bunların sonuçlarına üzülerek tanık olduklarını ifade etti."Paris'te ve bir önceki gün de Beyrut'ta sivillere karşı gerçekleştirilen insanlık düşmanı saldırıları en güçlü şekilde kınıyor ve lanetliyoruz. Fransa ve Lübnan halklarının acılarını en içten duygularla paylaşıyoruz" ifadesini kullanan Demirtaş ve Yüksekdağ, açıklamada şunları kaydetti:


"IŞİD'in insanlık düşmanı saldırılarına defalarca maruz kalan ve yüzlerce insanını kaybetmiş bir siyasi hareket olarak Beyrut'tan Reyhanlı'ya,Suruç'tan Paris'e, Bağdat'tan Kobani'ye, Tunus'tan Ankara'ya kadar çok geniş bir coğrafyada insanlık suçu işleyen IŞİD ve benzeri yapılara karşı daha fazla dayanışma içinde olmamızın önemini bir kez daha vurguluyoruz. IŞİD ve benzeri katliamcı yapılara karşı geliştirilecek önlemler, demokrasinin ve özgürlüklerin korunması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu yapıların hem Türkiye'de hem de Avrupa'da bu kadar rahat eylemler yapabiliyor olmasında, bu yapılara destek veren devletlerin de sorumluluğu bulunmaktadır. HDP, Fransa ve Lübnan halklarının acılarını paylaşmakta ve onlarla dayanışmasını güçlü bir şekilde ifade ederek sürdürmektedir. Bu saldırılara maruz kalan toplumlara bir kez daha en derin üzüntülerimizi ve taziyelerimizi iletiyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS