HDP'den Levent Tüzel açıklaması: Kendi tercihi

HDP'den Levent Tüzel açıklaması: Kendi tercihi

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in bakanlık teklifini kabul etmemesine ilişkin, "Tüzel, partimizle ittifak yapmış olan EMEP'in hukukuyla tercihiyle iradesiyle hareket etmiştir, kendi tercihidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bilgen, HDP Parti Meclisi (PM) toplantısının ardından Genel Merkez'de yaptığı açıklamada, çatışmalı bir ortamda seçime gidilmesinden duydukları endişeyi dile getirerek bu atmosferde seçime gitmekte ısrarlı davranan, anketlerle rakamlarla oy oranlarıyla meşgul olanların, bu manzarayla ilgilenmesi gerektiğini savundu.


Çatışmalı ortamda seçime gidilmesinin oluşturduğu tehlikeye dikkati çeken Bilgen, "Önümüzdeki 1 Eylül bu açıdan bir fırsata çevrilebilir. Bir biçimde etkili sonuç doğuracak bir çağrının yapılabilmesi, Sayın Öcalan tarafından veya başka biçimde çağrının yapılabilmesinin imkanlarının zorlanması gerektiğini, bunun tüm hesaplardan, tüm siyasi hesaplardan daha değerli, barışın, partilerin çıkarlarından daha öncelikli olduğunu özellikle ifade etmek isteriz" dedi.


Bazı bakanların açıklamalarını eleştiren Bilgen, "(Bölge halkı HDP'ye oy verdiği için Çözüm Süreci yürümedi) değerlendirmesi çok açık biçimde 'Çözüm Süreci ancak bizimle yürür, bölge halkı ancak bize oy verirse barışa kavuşabilir, demokrasiye, haklarına, özgürlüklerine kavuşabilir' ifadesidir" görüşünü savundu.


HDP'li Levent Tüzel geçici seçim hükümetinde bakanlık teklifini reddetti


Levent Tüzel'in kararı


Bir gazetecinin, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in bakanlık teklifini kabul etmemesi ve "savaş hükümeti" değerlendirmesiyle ilgili sorusu üzerine Bilgen, partili diğer iki milletvekilinin savaş hükümeti konusundaki hassasiyetinin Tüzel'den geri olmadığını belirtti.


Bilgen, "Tüzel, partimizle ittifak yapmış olan EMEP'in hukukuyla tercihiyle iradesiyle hareket etmiştir, kendi tercihidir. Çok önemsemediğimiz, bu hükümeti bir icracı hükümet olarak görmediğimiz, Anayasa'daki bir hak ve görev olarak tarif ettiğimiz için bu konu şu anda bizim gündemimizde değil. EMEP ile ittifak doğrultusunda parti grubumuzda yer alan bir arkadaşımızın kendi tercihi olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.


Öcalan mesaj mı yayımlayacak?


"1 Eylül'de Abdullah Öcalan'ın mesaj yayınlayacağı" iddiaları da sorulan Bilgen, "Henüz somut olarak paylaşacağımız bir bilgi yok ama umut ediyoruz, bekliyoruz, çağrıda bulunuyoruz. Her türlü hesabın çıkarın üzerinde insan hayatını görmek gerektiğini ve bu konuda ne yapılabiliyorsa kimin kapısı çalınacaksa kimin azıcık bir katkısı olacaksa buna fırsat verilmesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.


Bilgen, "Seçimde adayların ne kadarının değişeceği" sorusuna da, "Merkez yoklaması yöntem olarak uygulayacağımız yöntem ama listelerde büyük oranda değişiklik olmaması yönünde. Tabii ki bir takım revizeler olabilir, değerlendirmeler olabilir, kısmi değişikliklere gidilebilir" yanıtını verdi.


Davutoğlu'nun bakanlık teklifini 3 vekil kabul etti


Tüzel yeniden aday olacak mı?


"Tüzel'in 1 Kasım'da tekrar aday olup olmayacağı" sorusuna ise Bilgen, "Bunu tartışmak için çok erken. EMEP kendi iç karar süreçlerini işletmiştir ve irade beyanında bulunmuştur. Tüzel de eski genel başkanı olduğu partinin verdiği karar doğrultusunda irade beyanında bulundu. Seçimde nasıl hareket edeceğimiz veya Tüzel'in konumumun ne olacağı konusunda bir şey söylemek için çok erken. Bu karar alınmadan önce bir bilgilendirme, grup yönetimimizle bir görüşme gerçekleşti. Eş başkanlarımızın bilgisi oldu gelişmeden. Kendi kişisel irade beyanıdır. HDP'nin kararı nettir, kararının arkasındadır" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS