HDP'den öldürülen Aytaç Baran açıklaması

HDP'den öldürülen Aytaç Baran açıklaması

Diyarbakır'da öldürülen Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'la ilgili HDP'den yazılı açıklama geldi.

HDP, Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Semti'nde bulunan İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği (İhya- Der) Şube Başkanı Aytaç Baran'ın uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmesinin ardından başsağlı mesajı yayınladı.


HDP'den yapılan açıklamada, " Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran'ın Diyarbakır'da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğumuzu ifade ediyoruz" denildi.


Figen Yüksekdağ ve Demirtaş'tan çağrı


Bu arada HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ da, Aytaç Baran'ın Diyarbakır’da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği olayı kınadı.


Diyarbakır'da korkutan gerginlik: 3 ölü


Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, ortak yazılı açıklamasında Aytaç Baran'ın Diyarbakır’da bir silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek, “Saldırıyı açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi belirtiyoruz. Saldırıda katledilen Aytaç Baran'a Allah'tan rahmet, Yeni İhya Der camiasına ve ailesine başsağlığı diliyoruz. Saldırının sorumlularının hiç bir tereddüte yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkartılmasını bekliyoruz. Halkımızı karşı karşıya getirmeye çalışan hiç bir anlayışa prim verilmemesini diliyoruz.” dedi.


Diyarbakır’da silahlı saldırı


İnsan Hakları Savunucuları Derneği, saldırıyı kınadı


İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'ın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği olayı kınadıklarını bildirdi.


Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Baran'ın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesini büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini belirtti.


Çeşitli söylemlerde bulunularak bölgedeki Müslümanlara yapılan baskıların farkında olduklarını anlatan Akbaş, "Doğuda Aytaç Baran'a sıkılan kurşunlar, batıda da bize sıkılmıştır, acımız büyüktür. Siyonist planlar, ırkçılık fitnesi, İslam coğrafyasında başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Herkes şunu bilsin ki Müslüman Kürt kardeşlerimiz buna boyun eğmeyecektir. Biz de ümmet olarak sonuna kadar bu kardeşlerimizin yanındayız" ifadesine yer verdi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS