HDP'li Ayhan Bilgen, Davutoğlu'nun "Beyaz Toros" açıklamasını değerlendirdi

HDP'li Ayhan Bilgen, Davutoğlu'nun "Beyaz Toros" açıklamasını değerlendirdi

HDP Kars Milletvekili adayı ve parti sözcüsü Ayhan Bilgen, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Van mitinginde dile getirdiği "Beyaz Toros" sözlerini eleştirdi, "Sonuç itibarıyla Beyaz Toros devrinin hala kapanmadığını, Beyaz Toros'ların da tıpkı çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığı gibi soğuk hava depolarında bekletildiğini ve bir gün yeniden sahneye sürülebileceğini aslında kamuoyu ile paylaşmış oldu" dedi.

Kars'ta seçim çalışmalarını yürütürken "Beyaz Toros" tartışmasına katılan Ayhan Bilgen, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Van mitingindeki "AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da 'Beyaz Toroslar' dolaşacak" sözlerini eleştirdi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye aleyhinde açılan davaları hatırlattı.


Davutoğlu'ndan 'Beyaz Toros' açıklaması


"Beyaz Toros'ların soğuk hava depolarında beklediğinin itirafı"


Bilgen, "Yani Başbakan ister tehdit etmiş olsun ister itiraf etmiş olsun. Sonuç itibarıyla beyaz Toros devrinin hala kapanmadığını, beyaz Toros'ların da tıpkı çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığı gibi soğuk hava depolarında bekletildiğini ve bir gün yeniden sahneye sürülebileceğini aslında kamuoyu ile paylaşmış oldu" diye konuştu.


Demirtaş'tan ''beyaz Toros'' cevabı


"17 bin faili meçhulün konuşulduğu bir ülkede..."


AİHM'de Türkiye'nin aleyhinde "Beyaz Toros"lar dolayısıyla görülen yüzlerce dava bulunduğunu hatırlatan Bilgen, şunları söyledi:


"Yani 17 bin faili meçhulün konuşulduğu bir ülkede, yani bu kadar insanın da acısının, kaybının, kemiklerini bile bulamamış çocukların analarının gözyaşının sembolüdür Beyaz Toros'lar. Dolayısıyla bunu anmak bile, bunu hatırlatmak bile, bunun üzerinden siyasi oy hesabıyla bir söylem kurmak bile bir ülke için büyük bir ayıptır. Biz 1 Kasım'da Beyaz Toros'ları bir daha çıkarılmamak, bir daha gündeme taşınmamak üzere toprağa gömmeye kararlıyız. Yani 'Biz yoksak bu ülkede barış da yok, biz yoksak bu ülkede huzur da yok, güven de yok ve biz gidersek siz yeniden 90'lara dönersiniz' mesajıdır. Bunun başka bir anlamı yok. Tehdit kelimesini kullansanız da kullanmasanız da, böyle tarif etseniz de etmeseniz de bu cümlenin başka anlaşılır tarafı yok. Kim buna niyet ederse etsin, kim buna tenezzül ederse etsin, çünkü ne Türkiye'de toplum yeniden o büyük felaketi, o büyük acıyı kaldırabilecek noktada, ne de Türkiye bunu bu kadar keyfi biçimde tekrar insanlarına yaşatabilecek ortamda."


CHP: 'Beyaz Toros'u bırak Ankara saldırısındaki taksileri takip et'


Devlet Bahçeli sert çıktı: Beyaz Toros bir şifre mi?


"Bu ülke yeterince acı çekti, bedel ödedi"


1990'lı yılların uygulamalarının tekrar edilmeye kalkılmasının, bir yüzleşmeyi gerektirdiğini kaydeden Bilgen, şöyle konuştu:


"Şimdi 90'lı yılların uygulamalarını eğer siz bugün Türkiye'de tekrarlamaya kalkarsanız işte yeniden Toros'ların insanların evinin önünden alıp gittiği ve bir daha o sevenlerine ulaşamadığı kavuşamadığı bir Türkiye ihtimalini bile telafuz ediyorsanız, bu büyük bir yüzleşmeyi gerektirir. Bu büyük bir hesap vermeyi gerektirir. Hiç kimsenin kaybolmadığı, hiç kimsenin kaybedilmediği, gözaltında öldürülmediği, katledilmediği, hiç kimsenin de devlet gücünü kullanarak kamu görevlisi sıfatını ve statüsünü kullanarak bu ülkede bu büyük acıların yaşanmasına sebebiyet vermediği bir ortama kavuşmak bu ülkenin hakkıdır. Bu ülke yeterince acı çekti, yeterince bedel ödedi. Bu acıları hatırlatan bir siyaseti de kimsenin birçok oy almak için kullanmaya tenezül etmemesi gerekiyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS