HDP'li Beştaş'tan milletvekillerine dokunulmazlık mesajı

HDP'li Beştaş'tan milletvekillerine dokunulmazlık mesajı

TBMM'de yarın ele alınacak olan dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili teklife ilişkin konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, "Milletvekilleri kullanacakları oyla, demokrasi mi faşizm mi, demokrasi mi, yoksa tek adam yönetimi mi, buna karar verecekler" dedi.

Beştaş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, seçim bölgesindeki cezaevlerinden kendilerine gelen çok sayıda ihlal iddiası olduğunu belirtti. İhlal iddiaları arasında "bandrollü kitap verilmemesi, sürekli sayım yapılması, pis kokan yemekler, kötü muamele, avukatların kapıda bekletilmesi, kaba işkence, çıplak arama, hakaret, özel alanların kamerayla izlenmesi" olduğuna işaret eden Beştaş, konuyla ilgili soru önergelerine Adalet Bakanlığının zamanında yanıt vermediğine dikkat çekti.

Cezaevlerinin bir ülkenin demokrasisinin geldiği boyut açısından aynalardan biri olduğunu ifade eden Beştaş, "Mahkumların her türlü hakkı devlet tarafından karşılanmalıdır." dedi.

"Hukuksuzluk ayyuka çıkmıştır"

Beştaş, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. "19 Mayıs'ta Anıtkabir'e saldırı" iddialarıyla ilgili soruya Beştaş, "Anıtkabir'e ilişkin tehdit ciddiye alınmalıdır. Orayı kapatmak ya da insanları panikletmek yerine bizce devlet olmanın sorumluluğuyla yetkilerin kullanılması ve bunun önlenmesi mecburidir" karşılığını verdi.

MHP'deki kurultay tartışmalarıyla ilgili de Beştaş, "Bu olay neden yargıya güvenilmemesi gerektiğinin en önemli resimlerinden biridir. MHP kurultayına yapılan müdahale normal değil. Demokraside olmaması gereken uygulamadır. Hukuksuzluk ayyuka çıkmıştır" dedi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili teklifin yarın ele alınacağının anımsatılması üzerine Beştaş, şunları söyledi:

"Bu mesele dokunulmazlıkların kaldırılması meselesi değil, iktidarın kendi ajandası doğrultusunda darbenin yolunu oluşturmasıdır. Bu konuda tüm partilerden milletvekili arkadaşlar iyi değerlendirme yapmalıdır. Milletvekilleri kullanacakları oyla, demokrasi mi faşizm mi, demokrasi mi yoksa tek adam yönetimi mi, buna karar verecekler. Sorun HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına karşı çıkmak değil, biz Türkiye'nin demokrasisine sahip çıkıyoruz. Bu öneri Meclis İçtüzüğü'ne göre Meclis'in kendisini lağvetmesidir. Kendi hukukunu korumamasıdır. Oy verecek olanlar da bizim haklılığımızı biliyorlar ama 'ne yapalım emir büyük yerden' diyorlar. Emre ne kadar riayet edecekler göreceğiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS