HDP'li Doğan: "Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalı"

HDP'li Doğan: "Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalı"

HDP Milletvekili Müslüm Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin 10 bakanlığın bütçesinden fazla olduğunu söyleyerek "Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılması, görevlilerin de devlet kadrolarına dağıtılması gerekiyor" dedi.

HDP İzmir Milletvekili Doğan, TBMM'de yaptığı basın açıklamasında Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesini eleştirdi. Doğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 130 bin civarında personelin bulunduğunu ileri sürerek başkanlığın bütçesinin 10 bakanlığın bütçesinden daha fazla olduğunu söyledi.

HDP'li Doğan, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş şemasına baktığımızda halkımızın inancıyla ilgili sorunların çözüleceği bir yer olarak gösterilmiş özde. 130 bin civarında memur olan kurumda bir tane Alevi çaycı bile tespit edemedik. İmam evleri projesini gizli yapıyorlar. İmamların da lojmanda oturması hak ama niye gizli yapıyorsunuz? Sağlık Bakanlığı, Enerji Bakanlığından fazla bütçesi var. Temel sorun; Diyanet İşleri başkanlığını kaldırılması, görevlilerinin de devlet kadrolarına dağıtılmasını gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Alevi dedelerine maaş bağlanmasını aleviler istemiyor"

Alevilerle ilgili yasal düzenlemeyi yapanlarla bir çalışma yürüttüklerini ve Alevi Dairesinin kurulması yönünde görüş sunulduğunu bildiren Doğan, şunları söyledi: "Bu yeni bir Alevi Diyaneti olur. Alevi Diyaneti kabul edilemez. Devlet için bu büyük yüktür. Devlet bu konuda hassas olmalı. Yeni bir diyanet yeni bir sorun demektir. Herkes özgür olsun ama devlette devletin dini olmaz. Devletin dini olduğu zaman iş bu noktaya geliyor. Alevi dedelerine maaş bağlanmasını aleviler istemiyor. Ben bir milletvekili olarak yaptığım çalışmayı sunmak istiyorum: Hiçbir alevi derneği alevi dedelerinin maaş almasını istemiyor. Devletle ilişkilendirilmelerini istemiyor. İnançlar kendi ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Kendi dedelerine kendileri maaş vermeli. Kendi imamlarına da aslında cemaatler maaş vermelidir"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS