HDP'li Encü'den Başbakan'a: Uludere ile ilgili yeni soruşturmalar açılacak mıdır?

HDP'li Encü'den Başbakan'a: Uludere ile ilgili yeni soruşturmalar açılacak mıdır?

HDP'li Encü'den Başbakan'a: Uludere ile ilgili yeni soruşturmalar açılacak mıdır?

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Ortasu Köyü kırsal kesiminde savaş uçaklarının bombalaması sonucu yaşamını yitiren 34 kişi ile ilgili darbe girişiminden sonra ortaya atılan iddiaları, Başbakan Binali Yıldırım'a yazılı soru önergesi ile sordu. Encü, basına yansıyan haberler doğrultusunda yeni soruşturmalar açılıp açılmayacağını ve dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile ilgili nasıl bir sürecin işleyeceğini sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP Milletvekili Ferhat Encü, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde savaş uçakları ile çoğu çocuk 34 sivilin öldürülmesi olayının üzerinden 5 yıla yakın zaman geçtiğini, olay ile ilgili soruşturmada iç hukuk yollarının tüketildiğini ve bir sonuç alamadıklarını söyledi. Encü, şöyle dedi:

"Her gün basına yansıyan başka bir haber Roboski katliamı ile ilgili bilgilerin ve sorumluların bir kez daha ortaya çıkması gerekliliğini ortaya koymaktadır. 10 Ağustos 2016'da basına yansıyan haberlere göre eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in bombardımana onay emrini telefonla almasına rağmen, belgeleri konutundaki çalışma ofisine istediği, Roboski'de bombardımana karar verildiği, Genelkurmay'daki toplantıda 15 Temmuz darbe girişiminde rol aldığı iddia edilen Genelkurmay Harekƒt Başkanı Satı Bahadır Köse'nin de bulunduğu belirtilmektedir. Bu haberler katliamın gerçekleştiği dönemdeki hükümetin katliamdaki sorumluluğunu ortadan kaldırmadığı gibi Türkiye demokrasisi açısından çözülmesi gereken ve suçluların mutlaka cezalandırılması gereken bu katliam hakkında bugünkü hükümeti de sorumlu kılmaktadır." 

Encü'nün, soru önergesinde Başbakan Binali Yıldırım'dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

* Söz konusu haberlerdeki iddiaların doğruluk payı nedir?  
* Basına yansıyan haberler doğrultusunda yeni soruşturmalar açılacak mıdır?  
* Dönemin hükümeti ve yöneticilerinden bu katliamda sorumluluk sahibi olanlar kimlerdir? Bu kişiler hakkında da soruşturma açılacak mıdır?  
* Özellikle dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında nasıl bir süreç işletilecektir?
* Necdet Özel hakkında bir yakalama emri var mıdır?
* Katliamda sorumluluğu bulunan askerlerden kaçı katliamdan sonra terfi etmiştir?
* Terfi edenlerin isim ve terfi dereceleri nedir?
* Katliamda sorumluluğu bulunan askerlerden kaçı hala aktif görevdedir? Bu askerlerin isimleri nelerdir?
* Katliamda sorumluluğu bulunan ancak şu anda aktif olarak görevde bulunan askerler hakkında başlatılan bir soruşturma var mıdır?
* Katliamda sorumluluğu bulunan askerlerden kaçı 15 Temmuzdan sonra açığa alınmıştır? Bu askerlerin isimleri nedir?
* Roboski Katliamı ve benzeri davalarda yeniden yargılama yoluna gidilecek midir?
* Yeniden yargılama konusunda nasıl bir yol izlenecektir?