HDP'li Erdoğmuş: "Cizre'de 30 kişi 3 gündür sığındıkları yerde kurtarılmayı bekliyor"

HDP'li Erdoğmuş: "Cizre'de 30 kişi 3 gündür sığındıkları yerde kurtarılmayı bekliyor"

HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Cizre'deki çatışmalarda yaralanan 30 kişinin sığındıkları bir evin bodrumunda 3 gündür kurtarılmayı beklediklerini açıkladı. Bu süre içinde bu kişilerden 3'ünün öldüğünü, 4'ünün ise hayati tehlikesi bulunduğunu kaydeden Erdoğmuş, Ankara'da temasta bulundukları yetkililerin tutumlarından yakındı ve "Konuşma, ölüm, yaralanmalar ve savaş olunca herkes sağır" dedi. Konuya ilişkin HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de Meclis'te yaptığı basın açıklamasında, "Onları ölüme terk etmek ve hiçbir açıklama yapmamak tamamen bu hükümetin ve devletin sorumluluğundadır" ifadesini kullandı.

Cizre'de PKK'lılara yönelik 14 Aralık'tan bu yana yapılan operasyonlar sürerken, Cudi Mahallesi'ndeki çatışmalar nedeniyle yaralanan yaklaşık 30 kişi, bir evin bodrum katına sığındı ve 3 gündür kurtarılmayı bekliyor. Açıklamayı, HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş yaptı.


İşte Cizre'deki son durum


Bu yaralıların bulundukları yerden çıkarılarak tedavi altına alınmaları için HDP milletvekilleri olarak Ankara'da temaslarını sürdürdüklerini dile getiren Erdoğmuş, yetkililerin karşılaştıkları tutumlarından yakındı. Erdoğmuş, Ankara'da her şeyin konuşulduğunu ancak çatışma, savaş, yaralılar ve ölümler olduğunda hiçbir bakan ve yetkilinin kendileri ile görüşmediğini ifade etti.


Cizre'de 265 PKK'lı etkisiz hale getirildi, 132 PKK'lı sağ ele geçirildi


HDP'li Erdoğmuş, dün son olarak Dengir Mir Mehmet Fırat ve Mithat Sancar'ın temaslarda bulunmaya çalıştığını açıklayarak, şunları söyledi:


Cizre'deki operasyonda 1 üsteğmen şehit düştü


"Bize olay bildirildiğinde 28 yaralı vardı ve bunlardan şimdiye kadar 3'ü yaşamını yitirdi. Diğer yaralılardan 4'ünün iç kanaması olduğu ifade edildi. Karşımızda korkak bir yapı var. Bunları bizimle konuşma ve görüşmeye yanaşmıyorlar. Herkes bu konuda sağırları oynuyor. Eğer oradaki yaralılar yetkililerin deyimi ile teröristse çıkıp bunu söylesinler. Ne yapmak istediklerini bize bildirsinler. Onların şüphelerini ortadan kaldıralım. Biz eğer yüzde yüz ölümü, yaralanmayı hak etmişsek; ölüm ve yaralanmanın haklarını istiyoruz. Bir ölünün kefen, yıkanma ve defin edilme hakkı yok mudur? Bir yaralının hastane, ambulans ve tedavi edilme hakkı yok mudur? Eğer şüpheli bir durum varsa zaten polis gözetiminde tedavi edilir ve mahkemeye çıkarılar. Biz ölüm ve yaralanma haklarını istiyoruz. Bunu bile bize reva görmüyorlar. Kimseden merhamet dilemiyoruz. Devletin görevi insanları infaz etmek değil, suçlu ise onları mahkemeye çıkarıp yargılaması gerekir. Biz yeni ölümler yaşanmadan bir an önce yaralıların oradan çıkarılmasını istiyoruz."


HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel Meclis'te toplantı yaptı


Ankara'da ise konuyla ilgili HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel konuştu. Cizre'de bir binanın bodrum katına sığınanların içinde yaralıların ve yaşamını yitirenlerin bulunduğunu belirten Demirel, bu vatandaşların ambulans beklediğini ve hastaneye gitmek istediklerini ifade etti. Binaya sığınanların sayısının 28 kişi olduğunu dile getiren Demirel, bu durumu yetkililere ilettiklerini ifade ederek, "Onları ölüme terk etmek ve hiçbir açıklama yapmamak tamamen bu hükümetin ve devletin sorumluluğundadır" dedi. 


"Onları ölüme terk etmek devletin sorumluluğunda"


Bu konuda birçok girişimde bulunduklarını ama sonuç alamadıklarını kaydeden Demirel, şunları söyledi:


"Hükümet yetkililerine ve Başbakan'a soruyoruz; Cizre'ye ilişkin ne düşünüyor? Ne grup toplantısında ne Bakanlar Kurulu toplantısında buna ilişkin bir açıklama yapılmadı. Oysa biz 4 gündür yetkililerle görüşürken, Cizre'de bodrum katında yaralı ve yaşamını yitiren vatandaşların bulunduğu bilgisini aktardık. Onları ölüme terk etmek ve hiçbir açıklama yapmamak tamamen bu hükümetin ve devletin sorumluluğundadır. Yaralıların olduğunu bildikleri halde neden ambulans gönderilmiyor ve yaralıların oradan çıkarılıp, hastaneye götürülmesine izin verilmiyor? Bir an önce tank ve toplarla oraya yapılan atışların durdurulması ve bir ekibin gidip yaralıları almasını ve hastaneye götürmesini talep ettik."


"44 günde 67 kişi öldü"


Demirel, Cizre'de 44 gündür sokağa çıkma yasağı olduğunu hatırlatarak, "44 gün içerisinde Cizre'de 67 yurttaş yaşamını yitirmiştir. Daha fazla yurttaşın yaşamını yitirmemesi için acil olarak ambulans ve ailelerin oraya gidip yaralıları hastaneye götürmesi için Türkiye kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS