HDP'li Filiz Kerestecioğlu: Pervin Buldan'ın göğsüne tekme attı

HDP'li Filiz Kerestecioğlu: Pervin Buldan'ın göğsüne tekme attı

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP'li kadın milletvekilleri yaşanan kavgayla ilgili olarak TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Filiz Kerestecioğlu, Aylin Nazlıaka'nın kendisi kürsüye kelepçeleyerek demokratik hakkını kullandığını belirterek, yaşanan kavgada AK Partili Gökçen Enç'in, Meclis Başkanvekili Pervin Buldan'ın göğsüne tekme attığını ileri sürdü.

Filiz Kerestecioğlu, HDP'li kadın milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısıda, Genel Kurulda "vahim bir şiddet olayı" yaşadıklarını kaydetti.


Gazeteci Fuat Uğur'dan Aylin Nazlıaka için tepki çeken paylaşım


Son Dakika Meclis'te kadın milletvekilleri kavga etti


Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, demokratik hakkını kullanıp, kendisini kürsüye kelepçeleyerek anayasa teklifiyle ilgili düşüncelerini ifade etmeye çalıştığını belirten Kerestecioğlu, "Sayın Nazlıaka, kürsüdeyken bir süre sonra kendisine bir yönelim olacağını hissederek kadın milletvekillerini yanına çağırdı. Bizler de gittik. Kendisine müdahaleyle birlikte Aylin hanımın çığılıkları başladı." dedi.


Kerestecioğlu, şunları söyledi: "Daha önce 'köpek giremez' dövizi açan AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, merdivenlerin üzerine çıkarak Pervin Buldan'ın göğsüne tekme attı. Bu asla ve asla kabul etmeyeceğimiz, ufak bir özürle geçiştirilemeyecek bir şiddet olayıdır. Bir kadından bunun gelmesi çok daha büyük ve vahimdir. Şiddete uğrayan kişi hangi partiden olursa olsun bizim için hiç farketmez. Meclis Başkanvekili Pervin Buldan değil Ayşe Nur Bahçekapılı da olabilirdi. Şiddete karşı tepkimiz göstermek için kadınlarla dayanışma içinde oluruz. Pervin Buldan hastaneye kaldırıldı ve tansiyonu oldukça yüksek seyrediyor. Burcu Çelik'in de yüzünde tırmık izi var ve saçları sökülmüş durumda. O da darbedildi. Şafak Pavey'e yönelik davranış da kabul edilemez. Bundan sonra da aynı tavrımızı sürdüreceğiz ve burada şiddet
yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Bunun sükunetle geçiştirilmesine izin vermeyeceğiz. 'Bunlara vurdum elim kirlendi' diyen bir kadın vekil ile karşı karşıyayız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS