HDP'li Garo Paylan: "Din hanesi' nedeniyle ayrımcılığa uğradım"

HDP'li Garo Paylan: "Din hanesi' nedeniyle ayrımcılığa uğradım"

TBMM'de Nüfus Hizmetleri Kanunu'ndaki değişikliklere ilişkin söz alan HDP'li Garo Paylan nüfus cüzdanını göstererek, din hanesinde "Hristiyan" yazdığı için uğradığı ayrımcılıkları anlattı. Paylan'ın din hanesinin kaldırılması için verdikleri teklifin reddedildiğini belirttiği konuşmasında kullandığı soykırım ifadesi nedeniyle MHP ve AKP Grup Başkanvekilleri tepki gösterdi.

'ye Sedat Peker sorusu?


Görüşmeler sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan da mafya babası Sedat Peker'in barış isteyen akademisyenlere yönelik, "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız" tehdidini gündeme getirdi. Doğan, Sedat Peker'in bu ülkede barış isteyen, barışa davet eden bin 100 akademisyeni hedef göstererek bir fantezisini dile getirdiğini söyledi. İktidar partisinden hala bu söylemle ilgili bir açıklama ve bir kınama gelmediğini belirten Doğan, "Şimdi soruyorum: Sedat Peker kimdir? Hangi sıfatla bu sözleri sarf edebilmektedir? Bu sözlerin IŞİD zihniyetinden bir farkı var mıdır? IŞİD'le mücadele ettiğini iddia eden iktidarın buna karşı bir kınaması olmayacak mıdır?" diye sordu.


AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı da yerinden söz alarak, "AK Parti iktidar olduğu süre içerisinde, bu 14 yılın içerisinde Türkiye'de irili ufaklı birçok mafya örgütüyle mücadele etmiş ve Türkiye'de bu manada hukuku tesis etmiş bir iktidardır. AK Parti'nin yegane dayanağı milletin, halkın kendisidir, yoksa birtakım mafyatik örgütlenmeler değildir. Hiç olmadı, bundan sonra da olmaz" karşılığını verdi.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS