HDP'li Kadri Yıldırım'dan ''Kürdistan'' cevabı

HDP'li Kadri Yıldırım'dan ''Kürdistan'' cevabı

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de açıkladığı 'Terörle Mücadele Eylem Planı'nı eleştirerek "Bu plana bakıldığında Sayın Davutoğlu'nun adeta ruhlar aleminde bir seyrangaha çıktığını görüyoruz" dedi. Cizre'de 60 teröristin öldürüldüğü iddialarına ise, ''Kesin bir şey söylemek için erken'' diye cevap verdi.

HDP Milletvekili Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Davutoğlu'nun Mardin'de açıkladığı 'Terörle Mücadele Eylem Planı'nı gündeme getirdi. Yıldırım, 'Kürdistan' kelimesinin Osmanlı ve Selçuklularda kullandığını bildirerek Davutoğlu'nun açıkladığı eylem planında çelişkiler olduğunu ileri sürdü. HDP'li Yıldırım, "Osmanlılar ve Selçuklular zamanında Kürdistan birkaç kez eyalet olarak resmiyette yerini almıştır. Sizin atalarımız dediğiniz Osmanlılar ve Selçuklular bu ismi kullanmış mıdır kullanmamış mıdır? Tabiki cevabı; 'evet'tir. Atatürk bu ismi kullanmış mıdır? Evet. Meclis tutanaklarına bakın. Nerede kaldı bu atalarınızın ruhu nerede kaldı şimdi temsil ettiğiniz ruh. Siz Selçuklu, Osmanlı atalarının ruhunu bir kenara bırakmış Moğolların ruhunu örnek almışsınız. Bugünki hükümetin ve hükümeti yönetenlerin de atalarıdır Moğollar. Moğollar Cizre'yi 27 gün kuşatma altında tutmuşlardır. Bu 27 gün Cizre halkı direnişin en alasını göstermişti. Galiba siz Moğolların bu parçalayıcı ruhunu bugün Cizre'de yeniden diriltiyorsunuz. Cizre'de çağdaş Moğol ruhunu yeniden diriltmekten çekinmemektesiniz" diye konuştu.

"Kendisine tavsiyem bir an evvel somut aleme dönün"

HDP'li Kadri Yıldırım, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Bu plana bakıldığında Sayın Davutoğlu'nun adeta ruhlar aleminde bir seyrangaha çıktığını görüyoruz. Konuşmasında 'Medine ruhu, Sultan ruhu, Ahmed-i Hani ruhu, Moğolların parçalayıcı ruhu' diyor. Ruhlar aleminde bir seyir halinde olduğunu görüyoruz. Kendisine tavsiyem bu soyut ruhlar aleminden bir an evvel çıkarak somut aleme dönün. Ruhlar aleminden çık ve somut dünyada yeniden oku bu ruhları ve bir daha yorumla."

"Kesin sonuçlarını beklemek lazım"

HDP'li Yıldırım, Cizre'de 60 teröristin öldürüldüğü iddialarıyla ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi: "Cizre'deki son malum binanın bodrum katında mahsur kalan ve onlardan veya o binanın içindekilerden 60 kişini katledildiğine ilişkin bir takım haberler geçiyor fakat kesin sonuçlarını beklemek lazım. Başbakanlık ve Genelkurmay son saatlere kadar bir açıklama yapmadı. Partimizin de bir açıklaması olmamıştır. Kesin ifadelerle dile getirmekten çekiniyorum. Bu işin somut tarafsız komisyon tarafından araştırılmasını uygun buluyorum. HDP olarak bizde ne dersek diyelim hükümet tarafından taraflı kabul edilecek. Bu bakımdan öteden beri savunduğumuz şudur. Bu tür üzücü olaylar meydana geldiğinde tarafsız bir komisyon giderek yerinde bu olayları incelemesi ona göre rapor tanzim etmesi ve bu raporun açıklanması gerekir.''

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS