hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP'li Önder: Türbe'nin taşınmasını Sinirlioğlu ile ben organize ettim

  HDPli Önder: Türbenin taşınmasını Sinirlioğlu ile ben organize ettim
  expand
  KAYNAK DHA

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı için toplandı. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Davutoğlu'nun da PYD'ye teşekkür ettiğini, bunun belgelerle kayıtlarda mevcut olduğunu belirterek, "O dönem Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olan Sayın Feridun Sinirlioğlu ile birlikte ben türbenin taşınmasını organize ettik" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından sıra seçim kabinesine dışarıdan atanan bakanların yemin etmesine geldi.

  Ancak CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bakanların yemin etmeden Erdoğan'ın konuşmasını Meclis Genel Kurulu'nda dinleyemeyeceklerini savundu. Bunun üzerine usül tartışması yapıldı.

  Daha sonra 7 Haziran seçimleri sonrası kurulan seçim hükümetinde görev yapan HDP'li Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ali Haydar Konca'nın görevlerinden istifa etmelerinin ardından, yerlerine atanan AB Bakanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ile Kalkınma Bakanı M. Cüneyd Düzyol yemin ettiler.

  HDP Meclis'i terk etti

  Oturumda, AK Parti Grubunun TBMM'nin seçim sonrasına kadar tatile girmesine dair önerisi görüşüldü. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, 1 Kasım'da yapılacak seçim sebebiyle arkadaşların çoğunun sahada olacağını ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  30 gün boyunca sahada yapılacak seçim çalışmasının bir yarışma olduğunun düşünülmesini isteyen Kubat, "Bu kısa sürede Meclisin çalışmasına devam etmesinin çok faydalı olacağı kanaatinde değilim" diye konuştu.

  HDP Genel Merkezi'ne silahlı saldırı davasında karar

  Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı kınadılar

  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bugün şehit olan askerler ile Ankara'da yaşanan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını hatırlatarak hükümeti ve eleştirdi.

  Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı kınadığını da belirten Gök, "Türkiye'nin, medya tarihinin en utanç bir sahnesine şahit olduk. Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyorum. Bu saldırı, bile bile, göz göre göre gelmiştir. Adeta himaye edilmiştir. Ahmet Hakan koruma talep etmiştir; bayramdan sonra bakarız denerek geçiştirilmiştir. Bu saldırının sorumlusu İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürüdür" şeklinde konuştu.

  Ahmet Hakan'a saldırı!

  HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da gazeteci Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, bir dönem PKK terör örgütünün vahşetini simgeleyen 6 aylık bir bebeğin kurşunlanmış fotoğrafını tabletinden milletvekillerine doğru açarak konuştu.

  TÜSİAD'dan Ahmet Hakan'a yönelik saldırıya kınama

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vural,  basına yönelik saldırıların çok ciddi bir hal aldığına dikkat çekti.

  AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, teröre anladığı dilden cevap verildiğini söyledi. Bu süreci kimin başlattığının çok iyi bilinmesi gerektiğini belirten Aydın, HDP ve terör örgütü PKK'nın bazı açıklamalarından örnekler verdi.

  Gerginlik yaşandı

  HDP'nin yüzde 13'e de haksızlık ettiğini savunan Aydın, "Gücü yüzde 13'ten değil terör örgütü PKK'dan alıyorsunuz. Gücünüzü terörden alarak mı barış istiyorsunuz?" diye konuştu. Cumhurbaşkanına söylediklerinin kaçta kaçını terör örgütüne söylediklerini soran Aydın, Kürtlerin barış istediğine dikkat çekti.

  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, sataşmadan dolayı söz istedi ancak Meclis Başkanı İsmet Yılmaz söz vermeyince kısa süreli gerginlik yaşandı.

  "Sinirlioğlu ile birlikte ben türbenin taşınmasını organize ettik"

  HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın, "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ'ye dayıyoruz" sözlerine çok hassasiyet gösterildiğine dikkati çekti. Önder, “Sayın Davutoğlu da Rojova'ya, PYD'ye teşekkür etti" diye konuşurken, AK Parti sıralarından gelen protesto sözlerine karşılık Önder, bunun kayıtlarda mevcut olduğunu söyleyerek, "O dönem Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olan Sayın Feridun Sinirlioğlu ile birlikte ben türbenin taşınmasını organize ettik" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow