HDP'ye operasyon: Selahattin Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi'nde

HDP'ye operasyon: Selahattin Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi'nde

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Helikopterle Edirne’ye getirilerek Edirne F Tipi Cezaevine konuldu.

Diyarbakır’da çıkarıldığı mahkemece tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş akşam saatlerinde Diyarbakır’dan havalanan uçakla, önce Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’ne getirildi.


Burada kendisi gibi tutuklanan Eş Başkan Figen Yüksekdağ’ın Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne nakledilmesinin ardından askeri helikopter ile Edirne’ye sevk edilen Selahattin Demirtaş’ı taşıyan helikopter, yoğun güvenlik önlemleriyle Edirne’de bulunan spor kompleksine indi.


Edirne İl Jandarma Komutanlığı ve Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yoğun güvenlik önlemiyle helikopterden indirilen Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürüldü.


Demirtaş’ın ilk gece tek kişilik hücreye alındığı öğrenildi.Gözaltına alınan milletvekilleri


HDP'li milletvekillerinin gözaltına alındıkları soruşturmalarda Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'la ile 7 HDP'li vekil tutuklandı. Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


HDP protestolarına polis müdahalesi


Başbakan Binali Yıldırım'dan HDP açıklaması


Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen soruşturmada ifade vermeye gitmedikleri gerekçesiyle gözaltına alınan, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encu, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Hakkari milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan tutuklanırken, Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.


İki milletvekili yurt dışında


Haklarında gözaltı kararı bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün yurt dışında olduğu bildirildi.


Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Öztürk'ün dokunulmazlığının kaldırıldığı eylemleriyle ilgili "PKK terör örgütü üyesi olmak", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmasına karar verdi.


Tuğba Hezer Öztürk için yakalama kararı


Yapılan araştırma sonucu yurt dışına çıktığı belirlenen Öztürk hakkında, tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldı.


Nihat Akdoğan'la ilgili süreç devam ediyor


Savcılıkça gözaltı kararı bulunan Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkındaki süreç devam ediyor.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör soruşturması kapsamında Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesindeki evinde, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da Ankara'daki evinde gözaltına alınarak, Diyarbakır'a getirilmişti.


Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda gözaltına alınan HDP milletvekillerinin terör suçlarıyla ilgili çok sayıda fezlekesi bulunuyor. HDP'li 55 milletvekili hakkındaki 511 dosya, ağırlıklı terörle ilgili suçları kapsıyor.


Tutuklanan ve serbest bırakılan HDP milletvekillerinin listesi


15 milletvekiline gözaltı kararı


HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer 10 vekil 6-8 Ekim Soruşturması kapsamında gece yarısından sonra gözaltına alındı. Gözaltına alınan vekillerin isimleri şöyle:  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer. Hakkında yakalama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu tespit edildi.


Demirtaş Edirne'ye, Yüksekdağ Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne


Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Edirne'ye getirilerek F Tipi Cezaevi'ne konulduğu ortaya çıktı. Diyarbakır'dan uçakla Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde bulunan Cengiz Topel Havaalanı'na getirilen eş başkanlardan Yüsekdağ, buradan sivil araçlarla alınarak Kandıra İlçesi'nde bulunan Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne götürdü. Selahattin Demirtaş ise bir süre burada bekletildikten sonra, polis helikopterine alınarak Edirne'ye götürülmek üzere yola çıkarıldı. Helikopter, saat 22.45 sıralarında İl Spor Müdürlüğü'nün arkasında bulunan spor kompleksi alanına iniş yaptı. Demirtaş, burada bekleyen Edirne İl Jandarma Komutanlığı'na ait ekipler tarafından sıkı güvenlik önlemleri arasında F Tipi Cezaevi'ne götürüldü. Demirtaş'ın burada ilk gece tek kişilik bölüme alındığı öğrenildi.


HDP’li Encü, Aydoğan ve Birlik, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderildi


Haklarındaki terör soruşturmaları kapsamında tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile Şırnak Milletvekilleri Ferhat Encü ve Leyla Birlik, Şırnak T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Haklarındaki terör soruşturmaları nedeniyle dün gece gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ile Şırnak Milletvekilleri Ferhat Encü ve Leyla Birlik, ifade işlemlerinin ardından Şırnak Adliyesi’ne sevk edilmişti. Aydoğan ve Birlik, öğlen saatlerinde tutuklanırken, Encü hakkındaki tutuklama kararı akşam saatlerinde açıklandı. Tutuklanan vekiller Şırnak T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.


HDP'li milletvekilleri böyle gözaltına alındı


NELER YAŞANDI?


Demirtaş Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındı


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır merkezdeki Kayapınar ilçesinde bulunan evinde gece gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Demirtaş'ın evine saat 01.00 sıralarında geldi. Demirtaş, ellerinde gözaltı kararı bulunan polislere uzun süre kapıyı açmadı. Bu sırada Demirtaş’ın avukatları ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım ile birçok partili de konuta geldi. Uzun süre Demirtaş’ın kapıyı açmaması üzerine iddiaya göre, polisler içeri zorla girerek Demirtaş’ı gözaltına aldı.


HDP’li Beştaş ve Yıldırım polislerle tartıştı


Demirtaş, Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş ve Muş milletvekili Yıldırım ve avukatları, sitenin bahçesinde polis araçlarının önüne geçerek engellemeye çalıştı. Çıkan tartışmanın ardından Beştaş ve Yıldırım’ı uzaklaştıran polis, Demirtaş’ı Emniyet’e götürdü. 


Demirtaş Twitter'dan duyurdu


HDP lideri Selahatin Demirtaş evinin kapısına polisler geldiğinde Twitter adresinden de bir mesaj paylaştı.


Selahattin Demirtaş tutuklandı


Demirtaş daha sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü ve buradaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıkta hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan Demirtaş, tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edildi. Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği ise, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklanmasına karar verdi.


Demirtaş'a yönelik suçlamalar


Hakkında en fazla dosya bulunan HDP İstanbul Milletvekili ve Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın fezlekelerinde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "örgüt adına suç işlemek" gibi suçları işlediği yer alıyor. Demirtaş'ın dosyasında yer alan diğer suçlar şu şekilde:


"Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılamak, terör örgütü propagandası yapmak, Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM'yi alenen aşağılamak, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, 298 sayılı kanuna muhalefet, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 2911 sayılı kanuna muhalefet, hakaret, suç işlemeye alenen tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, kamu görevlisinin aleyhine iftira, suç işlemeye tahrik ve suç işlemeye azmettirme, devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya teşebbüs."


Figen Yüksekdağ Ankara’daki evinde gözaltına alındı


Diyarbakır’da bu olayların yaşandığı saatlerde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da Ankara’daki konutunda gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Yüksekdağ’ın, daha sonra soruşturmanın yürütüldüğü Diyarbakır’a götürüldü. Adliyeye sevk edilen Yüksekdağ, savcılıktaki işlemleri tamamlandıktan sonra tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk edildi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. 


Yüksekdağ'ın danışmanı tweet attı


Yüksekdağ’ın danışmanı Sıtkı Güngör saat 01.09’da attığı tweet ile "HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın evi şuan polisler tarafından basılıyor" ifadesiyle polis baskınını sosyal medyadan paylaştı.


Baluken parti genel merkezinde gözaltına alındı


Gözaltılarla ilgili operasyon haberinin duyulduğu dakikalarda HDP Genel Merkezi’ne gelen İdris Baluken, bazı partililerle polis arasında yaşanan arbede arasında gözaltına alındı. Polis aracına götürülürken halkın iradesine darbe vurulduğunu söyleyen Baluken’in "Kafama basmayın. .. Ben yüzbinlerce oyun temsilcisiyim. Öyle kafama bastırarak götüremezsin beni" diyerek tepki gösterdiği duyuldu. Bu arada yetkililer, operasyon sırasında HDP Genel Merkezi’nde aramanın sözkonusu olmadığını bildirdiler.


İdris Baluken Bingöl'de tutuklandı


HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken gözaltına alındıktan sonra hakkındaki soruşturmanın yürütüldüğü Bingöl'e gönderildi. Bingöl'e karayoluyla getirilen Baluken, savcılıktaki ifadesinin ardından çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.


O anlar kameradaHDP binasında geniş güvenlik önlemleri


HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte toplam 11 milletvekilinin gözaltına alındığı operasyonda Ankara’daki HDP Genel Merkezi’nde polis ile partililer arasında tartışmalar yaşandı. Grup Başkanvekili İdris Baluken’in gözaltına alınmasının ardından HDP Genel Merkezi’nin bulunduğu bölgedeki tüm yollara barikatlar kurulup, Çevik Kuvvet ve TOMA’larla trafiğe kapatıldı.


Başsavcılık'tan açıklama


Gözaltına alma işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama yapıldı. Başsavcılık, HDP Milletvekilleri Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve İmam Taşçıer hakkında, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması sebebiyle arama ve gözaltı kararı verildiği ve icra edildiğini bildirdi. Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, HDP Milletvekilleri Demirtaş, Yüksekdağ, Önder, Pir, Yıldırım ve Taşçıer hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından soruşturma yürütüldüğü ifade edildi. Soruşturma kapsamında söz konusu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının TBMM tarafından kaldırıldığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: "Yürütülen soruşturma sonucunda yukarıda ismi geçen milletvekillerinin, atılı suçlar yönünden kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması sebebiyle haklarında arama ve gözaltı kararı verilmiş ve icra edilmiştir. Soruşturma derdest olup, gelişmelerden kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir."


AA: ifade vermeye gitmedikleri için


Anadolu Ajansı geçtiği son dakika bilgisinde operasyonu Diyarbakır, Hakkari, Van, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının yürüttüğünü bildirdi. TBMM'de kabul edilen dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin ardından haklarında fezlekelerle alakalı ifade vermeye gitmeyen HDP'li milletvekillerine yönelik ilgili başsavcılıklar tarafından gözaltı kararı verildi. HDP'liler hakkındaki gözaltı kararlarının, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için alındığı bildirildi.


İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı


İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Savcılıklarının ilgili kolluk birimlerine verdiği talimatlar doğrultusunda 11 milletvekilinin adli mercilere götürülmek üzere yakalama işleminin gerçekleştirildiği bildirildi.


Kaydet


Kaydet


Kaydet


Kaydet


Kaydet

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS