hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  HDP'li vekiller tahliye edilecek mi? HDP'li Bilgen'den açıklama

  HDPli vekiller tahliye edilecek mi HDPli Bilgenden açıklama
  expand
  KAYNAKAA

  HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Anayasa Mahkemesi'nden, tutuklanan HDP'li milletvekillerinin tahliyelerini talep ettiklerini belirterek, Yüksek Mahkemenin bu konudaki kararının net olduğunu, daha önce tutuklu yargılanan milletvekilleriyle ilgili yaklaşımın bütün milletvekillerini bağladığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Partisinin genel merkezinde, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklama yapan Bilgen, toplantıda Türkiye'nin siyasi gündemi ile eş genel başkanları ve bazı milletvekillerinin tutukluluklarını değerlendirdiklerini ifade etti.

  Olağanüstü kongre

  Bilgen, tutuklanan HDP'li milletvekilleri için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını anımsattı.

  Şemdinli'de PKK sığınağında ele geçirildi: 2 ton

  Erdoğan'a suikast iddianamesi kabul edildi

  Yüksek Mahkemenin tutuklu diğer bazı milletvekilleri hakkında daha önce verdiği kararı anımsatan Bilgen, şunları kaydetti: "Anayasa Mahkemesi'nin kararı nettir. Daha önce tutuklu yargılanan milletvekilleriyle ilgili yaklaşım bütün vekilleri bağlar. Alınmış bir karar var. Hukuk kararları sadece kararın konusu kişiyle sınırlı değildir. Yasa önünde eşitlik budur. Bu sürecin zamana yayılmaması, eldeki karar doğrultusunda daha büyük bir hak ihlaline fırsat verilmeden bir müdahalenin gelişmesi gerektiği kanaatindeyiz."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bilgen, eş genel başkanlarının tutuklu olmasının, partinin olağanüstü kongreye gitmesini gerektirmediğini bildirdi.

  Avrupa Parlementosunun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına yönelik, hukuki bağlayıcılığı olmayan kararına da değinen Bilgen, karşılıklı restleşmelerin yaşanmasından yana olmadıklarını, herkesin sorumlu davranması gerektiğini söyledi.

  Bilgen, AB'nin siyasi dışlama yerine, demokrasiye teşvik edici bir tutum benimsemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow