HDP'li Yüksekdağ'dan Çınar saldırısı için açıklama

HDP'li Yüksekdağ'dan Çınar saldırısı için açıklama

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde polis lojmanlarına yönelik düzenlene saldırıyla ilgili konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Ailelerin acılarını paylaşıyorum. Her zaman söylüyoruz; çatışma ve şiddet ortamı içinde ne asker, ne polis, ne kadın, ne çocuk hiçbir yurttaşımız artık hayatını kaybetmemeli" dedi.

HDP tarafından son süreçle ilgili düzenlenmek istenen mitinge Batman Valiliği'nin izin vermemesi üzerine parti binası önünde toplanan partililere seslenen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Bombalar patlamasın istiyoruz

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edilmemesini isteyen Yüksekdağ, şunları söyledi:
"Sokağa çıkma yasakları ilan edilmesin. Çınar'da polis lojmanları ile karakollarda bombalar patlamasın istiyoruz. Batman sokaklarında özgürce yürüyebilmek, halkın değerlerini haykırmak istiyoruz. Çınar'daki olayda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarının acılarını paylaşıyorum. Geçmiş süreçlerde de çok net söyledik; çatışma ve şiddet ortamı içinde ne asker, ne polis, ne sivil, ne kadın, ne genç, ne çocuk hiçbir yurttaşımızın artık hayatlarını kaybetmesini istemiyoruz. Bizim istediğimiz bu kadar net. Peki siyaset ne istiyor? Cevapları net; onlar daha fazla güç ve otorite istiyorlar. Onlar başkanlık ve diktatörlük istiyorlar, onlar sermaye ve güç istiyorlar, onlar Türkiye halkının geleceğine ve bugüne ipotek koymak istiyorlar, onlar kendileri dışında konuşan ve hareket eden tek bir insan kalmasın istiyorlar. Ama kusura bakmasınlar onların bu saldırganlıkları gayrimeşrudur. Kaos ve gözyaşıyla Türkiye'yi bu noktaya getirdiler. Zulümle, ölümle, savaşla ve yasaklarla yönetemezsiniz. Artık karşısınızda kendisini yöneten bir halk var. Her biri birer başkan, birer vekil. Mücadelenin en önünde giden öncüler, önderler haline gelmiş bir halk var artık karşınızda."Halkın direnişini terörize etmeye çalışıyorlar

Batman'da gizli bir sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini söyleyen Yüksekdağ, "Batman'da yapmak istediğimiz demokratik mitingi yasakladılar. Bütün mahallelerin çıkışlarını tuttular. Görüyorsunuz, her gün cıvıl cıvıl olan Batman merkezinde adeta gizli sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Adı konulmamış bir yasak ilan ediliyor. İlçelerden gelmek isteyen halkımızın önüne engeller çıkarttılar. Bütün bu yasak, engelleme, barikat politikasının sonucunu çok iyi biliyorlar. Bu halk engel, barikat tanımaz. Halkımızın meşru demokratik taleplerini ve direnişini hendekler, barikatlar diye diye terörize etmeye çalışıyorlar. Bugün Batman'ın görüntüsüne bakın. Asıl barikatları kimlerin kurduğunu görürsünüz, asıl hendekleri kimlerin kazdığını görürsünüz. Bugün halkın demokratki iradesinin karşısına bu barikatları, engelleri kuranlar yaşanan çatışmanın, gerilimin, ölüm ve savaş durumunun biricik sorumlusudur. Biz bunu söylediğimiz için bizleri hedef haline getiriyorlar. Halkın demokratik mücadelesi sürdükçe darbelere geçit vermeyeceğiz. Darbecilerin bir diktatörlük inşa etmesine izin vermeyeceğiz. Bu halk olduğu müddetçe kadın ve çocukların yaşamı güvence altına alınacak. Bütün insanlar haktan, özgürlükten bahsedecekler. Bizler mahallelere top mermileriyle ateş açılmasın istiyoruz, bizler Taybet analar keskin nişancılar tarafından vurulmasın istiyoruz, cenazeler bir hafta sokakta bırakılmasın istiyoruz, cenazeler kar altında çürütülmesin istiyoruz, süreç boyunca 63 çocuk katledilmesin istiyoruz, hiçbir çocuk öldürülmesin istiyoruz" dedi.

Anayasayı birlikte yapacağız

Yüksekdağ, yeni Anayasa çalışmalarını da değerlendirerek, "Gayrimeşru bir mekanizmayla bu halkı yönetemezler. Artık çoğulculuğun esas alındığı, barış ve demokratik değerlerin esas alındığı, yeni bir Anayasanın yazıldığı ve yapıldığı bir süreci inşa etmek istiyoruz. Artık bu halkın olmadığı, halkın iradesinin dikkate alınmadığı bir düzen kuramayacaklar. Kurarsalar da bu düzen tutmadı, tutmayacak. Anayasa mı yapacaksınız? Birlikte yapacağız. Rejmi değiştirecekseniz birlikte demokratik bir zeminde değiştireceğiz. Rejimi faşizan bir şekilde değiştirmek isteyenlere karşıyız. Yeni bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz. Kürtler bu mücadelede mutlaka kazanacak" diye konuştu.

5 ayda 170 sivil öldü

Yüksekdağ, akademisyenlerin barış istemleriyle ilgili taleplerinin linç kampanyasına dönüştürüldüğüne dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"5 ayda 170 sivil insan yaşamını yitirdiyse, artık yaşam kamusal ortamdan çıkmışsa ölüm herkesi kaygılandırıyor. Bu kaos politikalarının son bulmasını istiyoruz. Akademisyenlerin yanındayız. Dosdoğru bir söz kullandılar. Türkiye bu kaosu hak etmiyor. İktidar dolaylı bir kaos ortamını oluşturmuş durumda. Bilgi kirliliği de yaşanıyor. Gönüllü danışmanımın twitter hesabına söylemediği bir söz eklenmiş. Bu doğru bir bilgi değil. Üretilmiş bir komplo var. Gönüllü danışmanımın hesabına bile girmeye tenezzül ediyorlar. Seçilmiş belediye başkanlarımızdan 30'u görevden uzaklaştırma ya da tutuklanmış durumdalar. Her yer adeta ablukayla kuşatılmış durumda."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS