HDP'nin Kızıltepe mitingine polis müdahalesi

HDP'nin Kızıltepe mitingine polis müdahalesi

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde, "Darbeye karşı demokratik halk buluşması" sloganıyla miting düzenlemek isteyen HDP'lilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

HDP'nin, Kızıltepe İlçesi Belediye binası önünde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerinin katılımı ile "Darbeye karşı demokratik halk buluşması" sloganı ile miting çağrısı üzerine, partililer belediye binası önünde toplandı.

Polis, geniş güvenlik önlemleri alırken, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri belediye binası içine girip miting başlama saatini beklemeye başladı.

Bu sırada kalabalık içinden küçük yaştaki bir kişi 3 metre yükseklikteki direğe tırmanarak gönderde bulunan Türk bayrağını indirdi ve yerine HDP'nin flamasını astı.

Bayrağın indirildiğini gören polisler, belediyenin bahçesindeki kalabalığa göz yaşartıcı bomba ve tazyikli suyla müdahale etti. Bu sırada bazı HDP'liler müdahale sonrası belediye binasına girdi, bazıları da yaşanan izdihama rağmen kaçmaya çalıştı.

Müdahale nedeniyle bazı kişiler yaralanırken, 20'ye yakın kişi de polis tarafından gözaltına alındı. Yaşanan müdahale ve çıkan olaylar sırasında HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ve milletvekilleri belediye binasının içinde bulunurken, polisin belediyle önünde beklediği ve binaya girmediği gözlendi.

Belediye önündeki grubun dağıtılmasının ardından indirilen Türk bayrağı polis ve belediye çalışanları tarafından yeniden göndere çekildi.

Yüksekdağ: Provokasyon

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, çıkan olaylar nedeniyle miting yapamayınca, beklediği belediye binasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yüksekdağ, müdahale sonrasında izdiham yaşandığını, bahçede çocuklar, kadınlar ve yaşlılar olduğunu da belirterek, "Kadınları, çocukları, yaşlıları öldürme kastıyla gerçekleştirilen müdahale bu, orantısız güç tanımı artık yetersiz kalıyor. Gücü tam anlamıyla, can kaybına yol açmak için, öldürmek için kullanıyor karşımızdaki kuvvet. Ve bu içerisine düştükleri açmazın ne kadar vahim boyutlara ulaştığını gösteriyor. Türkiye siyasetini bu hale getirdiler" dedi.

Yaşananları provokasyon olarak değerlendiren Yüksekdağ, "Bugün burada tam bir provokasyon düzenlendi. Bu provokasyon siyasetinden ve yöntemlerinden medet umacak kadar acze düşmüş bir iktidar var ne yazık ki. Sonlarını getiren de bu provokasyon ve şiddet siyaseti olacak. Bunu çok net söyleyebilirim" diye konuştu.

Polis ve HDP'lilerin bekleyişi sürüyor

Çıkan olaylardan sonra Kızıltepe Belediye binasına giren HDP'lileri polis belediyeden çıkışlarını bekleyip gözaltı işlemi yapmak isterken, buna karşı çıkan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekilleri ise belediyede bekliyor.

Yapılan görüşmeler sonucu bina içerisinde bulunan kadın, çocuk ve yaşlıların binadan çıkmasına izin verilirken, bekleyişin sürdüğü öğrenildi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yanısıra, belediye binasında HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar, Erol Dora, Ali Atalan, Gülser Yıldırım, Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve eski milletvekili Demir Çelik de bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS