HDP'ye yönelik saldırılar protesto edildi

HDP'ye yönelik saldırılar protesto edildi

Adana ve Mersin'deki HDP'ye yönelik gerçekleştirilen saldırılar başta İstanbul olmak üzere, tüm yurtta protesto edildi.

İstanbul


Beyoğlu’nda Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde gerçekleştirilen eylemle Adana ve Mersin’de HDP’ye yönelik gerçekleştirilen saldırılar protesto edildi. HDP öncülüğündeki eyleme çeşitli sivil toplum kuruluşu ve sendikalar da destek verdi.


Tünel Meydanı’nda saat 19.00’da bir araya gelen kalabalık, daha sonra Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet aleyhine atılan sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü.


Mersin ve Adana HDP binasında patlama


HDP adına basın açıklaması yapan HDP İstanbul Eş Başkanı Cesim Soylu, saldırılardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti sorumlu tuttu.


Soylu’nun ardından eyleme destek veren diğer sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda saldırıları protesto etti.


Açıklamalarda tarafsızlık yeminine sadık kalmadığı iddia edilen Recep Tayyip Erdoğan eleştirildi. Basın açıklamalarının ardından grup olaysız dağıldı.


 Süleyman Soylu Mersin ve Adana'daki saldırılar için konuştu


İzmir


Adana ve Mersin il binalarına yapılan saldırıyı İzmir'de protesto etti. HDP İzmir İl Binası'nda, yapılan basın açıklamasında Adana ve Mersin il binalarında yaşanan patlamalar protesto edildi. Basın açıklamasına İzmir 1'inci bölge 3'üncü sıra milletvekili adayı, sanatçı Pınar Aydınlar'da katılarak destek verdi. Basın açıklamasını okuyan HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur, "7 Haziran seçimleri yaklaşırken, bu saldırıların sorumlusu bizi hedef gösteren AKP ve hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dır. Bizim barajı aşacak olmamız birilerini rahatsız ediyor. Seçimlerin selameti açısından herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Bu tür provakasyonlara alet olmayacağız. Biz halkın gücüne inanıyoruz. Her şeye rağmen barajı aşıp meclise gireceğiz. Yapılan bu saldırıları kınıyor ve sorumluların ortaya çıkarılmasını istiyoruz" dedi.


CHP Adıyaman eski İl Başkanı Doğan, 200 kişiyle HDP'ye katıldı


Diyarbakır


Diyarbakır'da HDP'nin Adana ve Mersin'de il başkanlıklarına yapılan saldırılar yürüyüşle protesto edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, "Kim ne yaparsa yapsın HDP ile Türkiye halklarının buluşmasını asla engelleyemeyecekler. Kürt halkı, Türkiye halkıyla buluşacak. Hangi bombaları nereye atarlarsa atsınlar, barış kazanacak" dedi.


Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı önünde bir araya gelen aralarında HDP, DBP İl Başkanları yanı sıra belediye başkanların da bulunduğu yaklaşık 10 bin kişi HDP'nin Mersin ve Adana İl Başkanlıkları'na yapılan saldırıyı yürüyüşle protesto etti.


Yürüyüşün son bulduğu Koşuyolu Parkı önünde açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, yapılan saldırılara sert tepki göstererek, sabırlarının da bir sonu olduğunu söyledi. 


Seçim sürecinde partilerinin 60 seçim bürosuna saldırı yapıldığını belirten Aydoğan, saldırganların ortaya çıkarılmadığını söyledi.


Konuşmaların ardından yürüyüş olaysız bir şekilde sona erdi.


Şanlıurfa


HDP Şanlıurfa İl Örgütü, Adana ve Mersin'de partilerine yönelik saldırıyı kınadı. Topçu Meydanı'nda akşam saatlerinde bir araya gelen HDP'liler, Adana ve Mersin il binasına sabah saatlerinde yapılan saldırılara tepki gösterdi. Polisin önlem aldığı protestoda konuşan HDP İl Eş Başkanı Sevda Özbingöl, "Şu bilinsin ki, hiçbir güç HDP'nin Türkiye halklarıyla buluşmasını engelleyemeyeceklerdir. Adana ve Mersin il binalarımıza yapılan bombalı saldırıları nefretle kınıyor, sorumluların bir an önce açığa çıkarılmasını bekliyoruz" diye konuştu. Basın açıklamasına katılan HDP milletvekili adayları Osman Baydemir ile İbrahim Ayhan ise, partililere sağduyu çağrısında bulundu.


Marmaris


Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri partilerine yapılan bombalı saldırıları kınayan basın açıklaması yaptı. HDP Marmaris Eş Başkanı Emil Eker, "Siyasi iktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS