Hemşirelerden fazla mesai saatlerini huniyle protesto etti

Hemşirelerden fazla mesai saatlerini huniyle protesto etti

Ankara'da hemşireler fazla mesai saatlerini ve iş yükünün ağır olmasını protesto etti. Huni ve maskelerle eylem yapan hemşireler "Psikoloğa gittim eylem yapın dedi" pankartı açtı.

Gazi Üniversitesi Hastanesi önünde toplanan Türk Sağlık-Sen üyesi hemşireler, az personel ile fazla mesai saatlerini protesto etti. 'Psikologa  gittim eylem yapın dedi', 'Hemşireler kan ağlıyor', 'Köle değil Hemşireyiz' pankartları açan hemşireler; 'baskılar bizi yıldıramaz', 'Yönetim uyuma hemşirene sahip çık' sloganları eşliğinde hastane bahçesinde yürüyüş yaptı.


Hemşireler adına konuşma yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, bütün hemşirelerin etkili ve duyarlı bir sağlık hizmeti için omuzlarındaki büyük ve kutsal sorumluluğun bilinci ile görevlerini eksiksiz yapma gayreti içinde olduklarını ifade etti. 


Türkiye'de bugün Avrupa ile karşılaştırma yapıldığında en fazla personel ihtiyacının hemşirelerde olduğunu belirten Kahveci, “Hemşirelerimizin çalışma ortamına ait aşırı iş yükü acı içinde bulunan hastalarla birlikte olması nedeniyle yaşadıkları duygusal stres gece ve uzun çalışma koşulları onların tükenmesine neden olmaktadır. Ağır iş yükü nedeniyle hemşire arkadaşlarımızın sağlıkları psikolojileri aile ve sosyal hayatları bozulmaktadır" dedi.


Kahveci yaptığı basın açıklamasının ardından Gazi üniversitesi rektörüne, hükümet yetkililerine ve Başbakana seslenerek, “Üniversite hastanelerini görmemezlikten gelemezsiniz. Burada çalışan insanlar çok zor şartlar altında eksik personelle çalışıyorlar. Dört kişinin yapması gereken işi bir kişi yapıyor. Neden buralara kadro vermiyorsunuzö diyerek tepki gösterdi.  


Psikoloğa gittim, eylem yapın dedi


Gazi üniversitesi Hastanesinde görev yapan hemşire Aybuke Ahu Uludağ ise, 'Psikoloğa gittim eylem yapın dedi' pankartı ile eyleme katıldı. Pankartının nedenini ise şöyle açıkladı, “Ufacık bir sorunumuzu ilettiğimizde bize geri bildirimleri, 'Bunu tek başına aşamayacaksınız sanırım bir destek almaya ihtiyacın var diye düşünüyoruz' şeklinde oluyor" şeklinde ifade etti. 


Öğlene kadar iş bırakan hemşireler hastane bahçesinde halay çekerek eylemlerine son verdi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS