Her okula bir robotik takımı

Her okula bir robotik takımı

Hisar Okulları Lisesi Robotik Takımı “Hisar Ravens” öğrencileri, "İşbirliği için Çalış" sloganı ile devlet okullarına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Proje kapsamında, birçok öğrenci legolarla tasarım yapmayı ve program yazmayı öğrendiler. Çalışmalar sonunda öğrenciler sertifika sahibi oldu.

Eyüp ilçesinden yaklaşık 100 ortaokul öğrencisine legolarla robot tasarlamayı, tasarladıkları robotlara da dans edip şarkı söyleyebilmelerini ve birden fazla görevi art arda yapmalarını sağlayacak programları yazmayı öğrettiler. Katılan öğrenciler böylelikle FIRST® LEGO® League (FLL) turnuvalarına katılabilecek okul takımlarını kurabilecek deneyimleri edindiler.

30 Ocak - 4 Şubat 2017 tarihlerinde Hisar Okulları’nda gerçekleşen, her gün farklı gruplara yapılan FLL çalıştaylarında, öğrenciler sabah oturumlarında legolar ile robotlarını tasarladılar. Öğleden sonraki oturumlarda ise programlama yapmayı öğrenerek robotlarını harekete geçirdiler. Çalıştayların son oturumunda ise FLL hakkında detaylı bilgi edinip, Hisar Ravens robotik takımının katılacağı, 8-11 Mart 2017’de Amerika, Ohio’da gerçekleşecek olan FIRST Robotics Competition (FRC) turnuvası için hazırladıkları robotu izleme imkanı buldular. Çalışmalar sonunda da sertifikalarını aldılar.

“Hisar Ravens” öğrencileri; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına ilgiyi artırmak ve öğrencilerin tasarım, programlama, sorun çözme vb. becerilerini geliştirmek amacıyla yola çıktıkları bu sosyal sorumluluk projesinde, devlet okulunda okuyan ve bu alanlarda deneyim kazanmaya imkanı olmayan öğrencilere ulaşma hedeflerini gerçekleştirdiler.

Bu proje kapsamındaki FLL çalıştayına katılan ortaokul öğrencileri ise yeni beceriler edinerek kendi okullarına deneyimleri ile döndüler ve önümüzdeki sene FLL turnuvalarına katılmak için planlar yapmaya başladılar.

Türkiye’deki FLL etkinlikleri; tematik, bilimsel, süreç ve takım çalışması odaklı bir turnuva olarak her yıl daha fazla katılımcı ve gönüllüyle hayata geçiriliyor. Öğrenciler bu turnuva için 2-3 ay öncesinden çalışıp; robot tasarlayıp, program yazıyor, araştırmalar sonucu özgün çözümler üretiyor, teatral sunumlar yapıyor, süreç içinde kazan-kazan tavırları içselleştirerek, kullanıyor ve yayıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS