HES kodu alma ne işe yarar? SMS’le HES kodu nasıl alınır?

HES kodu alma ne işe yarar? SMS’le HES kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar uygulamasının yanı sıra SMS ile de HES kodu alma işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Seyahatlerde zorunlu hale getirilen kodu kullanarak uçabilecek yolcular bu kodu iki farklı şekilde elde edebilirler. Peki, HES kodu nasıl alınır ve bu kod ne işe yarar?

HES kodu almak isteyen kişiler için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz haftalarda ilk bilgilendirmeyi yapmıştı. Virüse ilişkin güncel bilgilerin paylaşıldığı ve aynı zamanda içerisinde birçok özellik barındıran Hayat Eve Sığar uygulaması da haftalar önce kullanıcıların erişimine açılmıştı. İşte yolculuk yapmak isteyenlerin kullanmak zorunda oldukları kod ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kod ile seyahat edilebilecek. Seyahatlerde sağlık kontrolleri ise firma çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında bu kod sayesinde temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.

Yani kişilerin bu kodla birlikte kimlerle temas içerisinde oldukları bilinecek.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Bir diğer seçenek ise cep telefonundan HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılmalı ve 2023’e SMS atılmalı.

Bunun ardından vatandaşlar kendilerine verilen kodla birlikte seyahat edebilecekler.


Zorunlu HES kodu nasıl alınır? Sağlık Bakanlığı HES kodu nedir, ne işe yarar?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS